konto usunięte
Temat: Zagrożenia nowe, przyszłe, rzeczywiste, wyobrażone
Jak wiadomo cywilizacja informacyjna, to przede wszystkim cywilizacja techniczna, w której de facto zasadniczą rolę odgrywają takie procesy jak:gromadzenie, tworzenie, przetwarzanie, dystrybucja a przede wszystkim wykorzystywanie informacji. A zatem zagrożenia. Zastanawiając się nad sensem zagrożeń, to należy stwierdzić jednoznacznie, że są one nieuchronne i konieczne w dobie dzisiejszej cywilizacji.
Jaka może być reakcja człowieka wspominając tylko słowo zagrożenie?. No cóż, może być różna, ale na pewno jest to reakcja lękowa, ale nie koniecznie i nie dla wszystkich. Są ludzie dla których słowa budzące agresję są słowami pozytywnymi, a raczej reakcje na te słowa są pozytywne.
Cóż to oznacza. Oznacza tylko jedno, że gatunek ludzki może nie różni się zasadniczo między sobą - biologicznie, ale reakcje ludzkie na pewno są różne.
Na pewno wielu z nas uważa, że media są w Polsce czwartą władzą
w kraju i rzeczywiście tak jest. Media odgrywają zasadniczą rolę, gdyż kształtują nas w sensie pozytywnym, jak również w sensie negatywnym.
To wszystko w znacznym stopniu zależy od naszego podejścia do nas samych.
Sądzę jednak, że zależy to tylko od tego, jak bardzo pozwolimy inny wchodzić w nasze poczucie człowieczeństwa oraz w nasze zasady. Jeżeli uważamy, że postępujemy w zgodzie z naszymi zasadami, to nie mamy powodów do tego aby je łamać z powodów czysto towarzyskich. Ponieważ nasze zasady są podstawą naszej ludzkiej natury.
Wracając do zagrożeń, to jednym z takich zagrożeń może być przyspieszona informatyzacja, która wyrządza więcej szkody niż pożytku, a mianowicie:
· postępujące bezrobocie,
· brak szans zawodowych na rynku pracy dla młodych ludzi,
· nierówności klasowe,
· uprzedzenia.
Jak pisze J. J. Salomon „nie możemy liczyć na spontaniczne
i bezbolesne mechanizmy dostosowawcze” (Zacher 1997r.).
Wracając do zagrożeń , to niektóre z nich to wyzwania, a inne doprowadzają do wszelkiego rodzaju sytuacji konfliktowych.
Wymienię tylko trzy z nich, a więc:
· komercjalizacja kultury,
· przestępstwa komputerowe,
· szpiegostwo.
Ilość zagrożeń oraz rodzaj tych zagrożeń zależą tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni, albowiem ile jest umysłów tyle by można wymienić zagrożeń.
Jednakże jedynym i największym zagrożeniem jakie mogło i może nas spotykać jest sam człowiek, czyli my sami.
Dlaczego?.
Ponieważ człowiek jest sam w sobie istotą egoistyczną, pozbawioną wszelkich oznak swego człowieczeństwa, niszczącą innych, a przede wszystkim unicestwiającą samego siebie.
Należy pamiętać o tym, że jeżeli mówimy o zagrożeniach rzeczywistych, wyobrażonych, nowych czy przyszłych to powinniśmy na pierwszy plan wysunąć swoją kandydaturę, dlaczego?. Sądzę, że każdy może na to pytanie odpowiedzieć.
Czyż nie można się zgodzić z przysłowiem - jakże trafnym i całkowicie realnym – człowiek człowiekowi wilkiem.
Źródło: Zacher L. W. (red. nauk.), Rewolucja Informacyjna i Społeczeństwo, Warszawa 1997Usunięte konto edytował(a) ten post dnia 27.02.08 o godzinie 11:09