Temat: Metal & Alloy Analysis
Witam!
Podręczne spektrometry XRF umożliwiają szybki (już od 1 sekundy) pomiar składu pierwiastkowego różnych materiałów, nie tylko stopów oraz ich ew. identyfikację, np. podanie konkretnego gatunku materiału. Najbardziej typowym zastosowaniem jest analiza stopów, natomiast spektrometry umożliwiają wykonywanie analiz np. tworzyw sztucznych pod kątem zawartości pierwiastków metali ciężkich, badanie metali, tworzyw sztucznych i materiałów mieszanych (np. płytek PCB) pod kątem ich zgodności z dyrektywą RoHS/WEEE, badanie katalizatorów ceramicznych pod kątem zawartości platyny, palladu i rodu, czy np. badanie ziem po kątem skażenia pierwiastkami metali ciężkich. Jest oczywiście wiele innych zastosowań (np. kryminalistyka, badanie dzieł sztuki, itd.) dla takich urządzeń, ale wymieniłem te najbardziej typowe.
Zastosowanie takich spektrometrów jest bardzo szerokie a podstawową ich zaletą jest poręczność i mobilność, szybki i dokładny wynik pomiaru oraz to, że jest to metoda nieniszcząca.
Na rynku jest kilka firm, oferujących tego typu rozwiązania, przy czym dostępne spektrometry mogą się różnić dosyć znacząco między sobą - od konstrukcji poczynając, poprzez szybkość analizy, poręczność i wygodę użytkowania a na awaryjności (czy jak kto woli bezawaryjności) kończąc. Ceny kształtują się na poziomie kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy euro netto.
Szukając w Google spektrometrów XRF, bez problemu można znaleźć firmy mające te urządzenia w swojej ofercie.