Temat: Szkolenie w weekend.
Zgodnie z art. 128 § 1 kodeksu pracy, czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Pracownik zatem wykonuje swoje podstawowe zobowiązanie oddając do dyspozycji pracodawcy swoją zdolność do wykonywania pracy. Pozostawanie w gotowości do świadczenia pracy musi być związane z zobowiązaniem pracownika do świadczenia umówionej pracy, stanowiącym istotę stosunku pracy (Komentarz do Kodeksu Pracy, M. Gersdorf, K. Rączka, J. Skoczyński, LexisNexis, Warszawa 2005 r., str. 524 – 529).
Odnośnie statusu pracownika w czasie szkolenia należy zatem w oparciu o treść art. 128 § 1 stwierdzić, iż za czas szkoleń specjalistycznych, poświęconych zagadnieniom bezpośrednio związanym z wykonywaną pracą, które są organizowane poza godzinami pracy (np. w wolną sobotę), pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie, a czas takiego szkolenia winien być traktowany jako czas pracy. Odmowa stawienia się przez pracownika na takim szkoleniu (tj. szkoleniu bezpośrednio związanym z pracą) może być traktowana jako niewykonanie polecenia służbowego. Konsekwencje niestawienia się na szkolenie związane z wykonywaną pracą mogą być różne – od zwolnienia dyscyplinarnego po inne środki dyscyplinujące.
Jeśli natomiast szkolenie dotyczyłoby kwestii ogólnych, to pracownik może odmówić w nim udziału i w związku z taką odmową nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji swojej decyzji.