Miсhal S.

Miсhal S. quidquid latinum
dictum est, altum
viditur

Temat: Lokator mieszkanie w Niemczech nie placi czynszu

Mam pytanie,
Znajomy kupil rok temu mieszkanie w Dreznie na wynajem,
jako inwestycje, juz z lokatorem.

Lokator placil mu czynsz regularnie, ale od sierpnia przestal, tlumaczac sie brakiem pracy.

O ile wiem, jest konkretna procedura w Niemczech aby kogos wyeksmitowac z mieszkania jesli nie placi czynszu, wchodza w to 2 "Mahnung" (upomnienia), pozniej sprawa w sadzie.

Problem w tym, ze ani ja ani on nie mowimy po niemiecku, w zwiazku z czym nie potrafimy znalezc zadnych informacji na ten temat w internecie. (maga byc po angielsku)

Czy moglibyscie wytlumaczyc mi cala procedure pokrotce oraz przeslac linki do odpowiednich formularzy (Mahnung, pozew sadowy, nakaz eksmisji etc.), ewentualnie napisac, jak takie pisma powinny wygladac i na co zwracac uwage?

Sytuacje dodatkowo komplikuje fakt, ze znajomy najblizsze pare miesiecy bedzie poza Europa, wiec ew osobista wizyta w jakis niemieckich urzedach czy na rozprawie sadowej jest problematyczna.


Dzieki z gory za wszelka pomoc.
Sabina O.

Sabina O. Adwokat (DE) Prawnik
Zagraniczny (PL)

Temat: Lokator mieszkanie w Niemczech nie placi czynszu

Michale,

opis procedury eksmisji lokatora to dłuższa i obszerna historia. Generalnie i tak należy zacząć od ściągnięcia czynszu za zaległe miesiące i zastanowić się równolegle nad eksmisją, czy taka jest wola najemcy.
Nie sądzę, żebyś znalazł strony www w wersji anielskiej solidnie opisujące procedury, o których mówisz. Ja takich nie znam, może ktos na forum??
Jeśli kolega nie zna niemieckiego, to i tak wszystko zapewne utknie w martwym punkcie chociażby w momencie wypełniania zwykłego wniosku w postępowaniu upominawczym?

konto usunięte

Temat: Lokator mieszkanie w Niemczech nie placi czynszu

Nastaw się na wydatki, stres i upływ czasu. Niemieckie prawo najmu faktycznie chroni lokatorów i wywłaszcza na swój sposób właścicieli.

Gdy się nie ma pojęcia o niemieckim prawie i do tego jeszcze nie zna języka, radzę gorąco znalezienie sobie adwokata/prawnika w Dreźnie bądź okolicy, ewtl. Berlin (są tacy tutaj na forum), który przejrzy umowę najmu, zada interesujące go pytania i sporządzi pisma; spór musi być prowadzony przed sądem właściwym dla lokalizacji mieszkania. Na własną rękę będzie może w pierwszych tygodniach taniej, ale ryzyko "położenia" sprawy przy samodzielnym prowadzeniu jest bardzo duże. Zaczyna się od eksmisji, a lokator w trakcie prawie zawsze broni się wyciąganiem z kapelusza różnych uzasadnień dla niepłacenia.

Punktem wyjścia jest zawarta umowa. Bardzo często są to "gotowe" umowy, w których zakreśla się opcje/wypełnia właściwe dane. Z poszczególnymi klauzulami w takich umowach jest bardzo różnie - jest bardzo bogata kazuistyka nt. ich dopuszczalności - jak i zasadności "obcinania"/niepłacenia czynszu z różnych powodów.

Nie potrzeba żadnych 2 upomnień. Jeśli umowa nie stanowi inaczej, wystarczy, że lokator - bezpodstawnie - nie uiścił (w sumie) równowartości 2 umówionych czynszów miesięcznych. W umowie prawie zawsze jest określony termin i sposób płatności, więc zwłoka następuje automatycznie. Upomnienie można napisać, ale nie trzeba.

Następnie wysyła się pisemne wypowiedzenie bezterminowe z podaniem powodu i sumy zaległości z prośbą o zdanie mieszkania w stosownym wyznaczonym terminie, pomocniczo wypowiedzenie z zachowaniem terminu; otrzymanie wypowiedzenia przez dłużnika trzeba być w stanie w razie potrzeby udowodnić.

Lokator może uiścić zaległy czynsz (najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od doręczenia pozwu) i w ten sposób uchylić się przed wypowiedzeniem (ten numer przechodzi jednak tylko jeden raz na 2 lata, żeby lokator sobie nie nadużywał). Mimo to lokator musi ponieść wtedy np. koszty adwokata, który przeanalizował sytuację i złożył wypowiedzenie w imieniu wynajmującego, jak i ewtl. powstałe koszty procesu. Wyrównanie zaległego czynszu załatwia tylko sprawę wypowiedzenia bezterminowego, terminowe pozostaje ważne, jeśli są spełnione jego dalsze warunki.

Gdy mieszkanie nie zostało zdane w wyznaczonym terminie, zakłada się pozew o eksmisję, najczęściej połączony z żądaniem zapłaty zaległych czynszów i odszkodowaniem za niezdanie lokalu na czas.

Jeśli lokator ma jakiś powód do np. częściowego niezapłacenia zaległego czynszu, który to w stosowny sposób i w stosownym czasie zgłosi(ł), i sąd to potwierdzi (wzgl. własny prawnik uzna za ok), w efekcie czego zaległość czynszowa spadnie poniżej tych 2 wymaganych czynszów, to wypowiedzenie bezterminowe stanie się nieskuteczne i pozew o eksmisję zostanie oddalony.

To są absolutne podstawy. W Niemczech takie sprawy prowadzą, najczęściej po obu stronach sporu, adwokaci; statystyczny laik-lokator bądź laik-wynajmujący bardzo szybko "kładzie" sprawę.

Na przyszłość radzę zawrzeć ubezpieczenie dla właścicieli nieruchomości od kosztów pomocy prawnej przy sporach ze swoimi lokatorami (Rechtsschutzversicherung für Vermieter/Eigentümer), spłaca się w całości z reguły już po pierwszej wizycie u adwokata, nie mówiąc o prowadzonym procesie, którego koszty przejmuje. Ono likwiduje też opory ze zwróceniem się - odpowiednio wcześnie - o profesjonalną pomoc do adwokata.

Takie ubezpieczenie ma też oczywiście bardzo wielu lokatorów w Niemczech :). W efekcie mamy bardzo bogate orzecznictwo sądów wszystkich instancji w sprawach najmu pomieszczeń i drobiazgowe dane nt. tego, np. ile dziur wolno wywiercić lokatorowi we flizach łazienkowych bez płacenia odszkodowania :)
Miсhal S.

Miсhal S. quidquid latinum
dictum est, altum
viditur

Temat: Lokator mieszkanie w Niemczech nie placi czynszu

Wielkie dzieki.
Bardzo pomocne informacje, przekazalem dalej i kolega bedzie sie kontaktowal z jakims prawnikiem w Niemczech bezposrednio.
Oczywicie polecilem Was.

pozdrawiam
Robert Seweryn

Robert Seweryn firma jednoosobowa,
Akademia Tańca Shock
Mode

Temat: Lokator mieszkanie w Niemczech nie placi czynszu

JA MAM TAKIE PYTANIE WYNAJMUJE MALE MIESZKANIE W NIEMCZECH OD 1,5 ROKU
I MUJ UMOWA NAJMU OBOWIAZUJE 550 E Z PRODEM WODA OGRZEWANIEM ITD
LEGURALNIE PLACE CO MIESIAC 550 E
W DNIU WCZORAJSZYM MUJ POLSKI WLASCICIEL PRZYSZED I POWIEDZIAL ZE MUSZE IM ZAPLACIC DODATKOWO 1200 E BO DOSTALI DOPLATE ZA PRAD I JEZELI IM TEGO NIE ZAPLACE TO MAM SIE WYNIESZ W CIAGU 2 DNI
DLACZEGO MAM PLACIC SKORO MOJA UMOWA WYRAZNIE MUWI ZE MAM WSZYSKIE RACHUNKI W CENIE CZYNSZU BEZ LIMITU ZURZYCIA CO W TAKIEJ SYTUACJI MAM ZROBIC

konto usunięte

Temat: Lokator mieszkanie w Niemczech nie placi czynszu

Zapłacić. Nie ma zużycia bez limitu... :(



Wyślij zaproszenie do