Adam Kowalik prawnik
Temat: Brytyjscy anglikanie katolikami
Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2011-01-04Pierwsza grupa brytyjskich anglikanów, na czele z trzema byłymi biskupami Kościoła anglikańskiego, została oficjalnie przyjęta do Kościoła katolickiego. Nowi wierni to ci, którzy wyrazili wolę skorzystania z propozycji przejścia na katolicyzm na mocy konstytucji apostolskiej Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus” z listopada 2009 roku. W czasie Mszy św. w westminsterskiej katedrze przyjęli oni sakrament bierzmowania i przystąpili do Komunii Świętej.
Eucharystii sprawowanej bez rozgłosu w Londynie przewodniczył ks. bp Alan Hopes, biskup pomocniczy Westminsteru, również były anglikanin, a obecnie duchowy przewodnik tych, którzy pragną przejść do Kościoła katolickiego.
Liturgia odbyła się 1 stycznia, w uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi. Jak podał dziennik „Catholic Herald”, do wspólnoty Kościoła katolickiego zostało przyjętych trzech byłych biskupów – John Broadhurst z Fulham, Andrew Burnham z Ebbsfleet i Keith Newton z Richborough, dwie kobiety z ich rodzin, trzy siostry zakonne z sanktuarium w Walsingham. Przystąpili oni do sakramentu bierzmowania, który będą przyjmowali wszyscy pragnący przejść do Kościoła katolickiego.
- Od teraz co kilka miesięcy będziemy świadkami kolejnych etapów przechodzenia duchownych i wiernych Kościoła anglikańskiego do Kościoła katolickiego. Musimy pamiętać, że jest to wynik decyzji, która w tych ludziach dojrzewała przez wiele lat, a teraz przechodzi w fazę realizacji – podkreśla ks. dr Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.
- Widać wyraźnie, że obie strony pragną, by pełne przejście było dobrze przygotowane – dodaje. Zwraca uwagę, że minął ponad rok, zanim pierwsze osoby zaczęły przechodzić do Kościoła katolickiego oficjalnie, i są to przede wszystkim biskupi. Pierwsze grupy wiernych będą przechodzić mniej więcej półtora roku po ogłoszeniu konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus”.
- Widać więc troskę o dobre przygotowanie tego procesu, o formację – zarówno duchowieństwa, jak i wiernych – podkreśla ks. dr Pawłowski.
- Może czasem człowiek chciałby tak od razu przejść do Kościoła katolickiego, ale w tym procesie nie ma pośpiechu. Papież dał czas, by wszystko odbywało się spokojnie, po kolei, by sprawa w ludziach dojrzewała, żeby oni byli formowani – zauważa.
Uroczystość przyjęcia byłych anglikanów jest ważnym krokiem do utworzenia pierwszego ordynariatu dla nich. Formalne ustanowienie ordynariatu Anglii i Walii oraz ogłoszenie nominacji ordynariusza spodziewane jest w najbliższych tygodniach. Jeszcze przed Wielkim Postem byli biskupi anglikańscy, których prośby o święcenia zostaną zaaprobowane przez Kongregację Nauki Wiary, zostaną przygotowani do przyjęcia święceń diakonatu i kapłaństwa. Następny etap stanowi przygotowanie księży anglikańskich do święceń. Będzie to oznaczało usamodzielnienie się katolickich anglikanów w Kościele katolickim.
Od ogłoszenia konstytucji „Anglicanorum coetibus” podnoszonych było wiele trudności i różnych obaw związanych z przechodzeniem do Kościoła katolickiego. Zwracano np. uwagę, że w parafii może to wywoływać pewne problemy natury materialnej.
- Nie dziwiłbym się temu ani nie gorszył, jeżeli przejście całej parafii wiązałoby się z jej wywłaszczeniem, zważywszy że przez kilkaset lat wiele z tych budynków parafialnych było własnością Kościoła anglikańskiego – zauważa ks. dr Pawłowski. Jednak jak podkreśla, te trudności nie zniechęciły tych, którzy podjęli decyzję o przejściu do Kościoła katolickiego. – Cały proces to na pewno powód do radości – podkreśla ks. dr Pawłowski.
Ordynariaty dla byłych anglikanów będą tworzone zgodnie z postanowieniami konstytucji apostolskiej Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Do przejścia do Kościoła katolickiego przygotowują się w Anglii wierni ponad 20 parafii, około 50 pastorów i kolejni trzej biskupi. Do wejścia we wspólnotę katolicką przygotowują się także anglikanie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Australii.
Maria Popielewicz