konto usunięte

Temat: Operacje zmniejszania żołądka hitem wśród Polek. U...

Operacje zmniejszania żołądka hitem wśród Polek. U Justyny skończyła się tragicznie.


Obrazek

Te zabiegi stają się powoli tak modne jak powiększanie ust czy piersi. Zamiast zrzucać na siłowni czy za pomocą diety kolejne kilogramy, Polki idą do lekarza, by uzyskać kod E66. To pierwszy krok, by trafić na stół operacyjny i zmniejszyć żołądek. Później kilogramy spadają jak lawina. Tyle że to nie prosty zabieg u kosmetyczki, a bardzo poważna operacja, która czasem kończy się tragicznie.


Justyna (imię zmienione – przyp. red.) ma 24 lata. Od miesiąca leży w stanie wegetatywnym w jednym ze szpitali, który przeprowadza operacje bariatryczne, polegające na zmniejszeniu żołądka. Na skutek komplikacji po zabiegu najpierw była długo reanimowana, a następnie zapadła w śpiączkę.

- Niech każdy osiem razy się zastanowi, czy na pewno jest mu potrzebna ta operacja. Odradzam ją wszystkim. Zobaczcie, co zrobili mojej córce – mówi jej matka. Walczy ze szpitalem o pomoc dla Justyny i szuka ośrodka, który przyjmuje pacjentów w stanie wegetatywnym.

– To ciężki temat, bo w Polsce mamy do czynienia z epidemią otyłości i często taki zabieg to jedyny ratunek dla pacjenta. Z drugiej strony, niektóre ośrodki wykonują tak dużo tych operacji, że zdarzają się poważne błędy. Do operacji kwalifikowane są też osoby, które w ogóle nie powinny trafić na stół. Mają złe wyniki badań, ale płaczą w gabinecie, że nie chcą tak dłużej żyć, mają depresję. Lekarz ulega, a potem jest problem – mówi nam chirurg z dużego szpitala na Mazowszu.

Zdarzają się powikłania

Najpoważniejszym powikłaniem po operacji zmniejszenia żołądka jest niedokładne zszycie jego ścian.

- Śmiertelność w przypadku procedur chirurgicznego leczenia otyłości obarczona jest ryzykiem poniżej 1 proc., natomiast wczesne powikłania, takie jak np. krwawienie, nieszczelność w obrębie operowanego przewodu pokarmowego, wahają się od 7-20 proc. Ryzyko powikłań znacznie wzrasta u pacjentów starszych, bardziej obciążonych, z wyższym BMI, jak również uzależnionych od innych używek. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, stosujemy szczegółową diagnostykę przedoperacyjna, obejmującą nie tylko badania laboratoryjne, obrazowe, wydolnościowe, ale również konsultacje specjalistyczne - mówi Wirtualnej Polsce dr Michał Dyaczyński, chirurg zajmujący się m.in. operacjami bariatrycznymi.

W Polsce najpopularniejszą metodą zmniejszania żołądka jest tzw. rękawowa resekcja. Polega ona na usunięciu części organu wraz z receptorami greliny, czyli hormonu głodu. Wystarczy naciąć brzuch w kilku miejscach i za pomocą specjalnych narzędzi zmniejszyć żołądek o 90 proc. Jego objętość zmniejsza się do około połowy szklanki.

BMI 40
By otrzymać skierowanie na operację, trzeba najpierw uzyskać kod E66, który w języku lekarzy oznacza otyłość. Dodatkowo BMI, czyli stosunek wzrostu do wagi ciała, musi przekraczać 40. Na resekcję żołądka decydują się jednak także osoby, które nie zmagają się z bardzo poważna otyłością.
...
Sekielski dał przykład ...
...
https://wiadomosci.wp.pl/operacje-zmniejszania-zoladka-...