Jakub J.

Jakub J. Public Relations |
Social Media

Temat: Koniec offsetu?

Kiedy będzie można mówić, że offset został wyparty z rynku, przez cyfre? Czy istnieje obecnie realna sznasa aby druk cyfrowy mógł konkurować z drukiem offsetowym? A może to dwie techniki, które idą obok siebie i nie odczuwają "oddechu na plecach"?

konto usunięte

Temat: Koniec offsetu?

Witam,
Offset nigdy nie wypadnie. Cyfra to droższe rozwiązanie na małe nakłady. Jeśli przewalasz ok. 100 milionów akrkuszy w min. formacie B2 to cyfra na dzis musiałaby to robic przez min. 4 lata.
Oczywiście już pewnie trzebyby zakupić 2 urządzenie lub trzecie.
Uważam, że cyfra na dzis to super sprawa dla prac nisko nakładowych i nigdy nie wyprze offsetu z rynku.
Pozdrawiam
Monika Walczak

Monika Walczak koordynator
produkcji,
poligrafia

Temat: Koniec offsetu?

Uważam, że cyfra na dzis to super sprawa dla prac nisko nakładowych i nigdy nie wyprze offsetu z rynku.
Zgadzam się z Tobą w 100%. Dodam tylko, że moim skromnym zdaniem, cyfra to nic innego jak wysokiej jakości drukarka, nijak to się ma do druku :-) Jeśli ktoś porównuje cyfrę do offsetu to "gratuluję" :-)
Beata C.

Beata C. Sales
Representative,
Drukarnia Iwonex

Temat: Koniec offsetu?

Moim zdaniem nie ma takiej opcji..
Jakość wydruku cyfrowego nie ma porównania do wydruku offsetowego. Offset jest oczywiście dużo lepszy :)
Marcin J.

Marcin J. Właściciel, Biuro
Edytorsko-Usługowe
DANMAR

Temat: Koniec offsetu?

Chyba na rynku wizytówek druk offsetowy jest w odwrocie, ale tylko w tym przypadku :)
Kuba W.

Kuba W. Homelogic.pl

Temat: Koniec offsetu?

Cyfra nie jest ani szybka ani doskonała, ale ja bym był ostrożny ze stanowczym mówieniem "nigdy".

Po primo utrzymuje się stała tendencja w zmniejszaniu nakładów (personalizacja, coraz bardziej rozbudowany marketing itp.).

Po secundo fotografia tradycyjna też się miała dobrze trzymać.

Temat: Koniec offsetu?

Moim skromnym zdaniem cyfra staje się bardzo silna. To refleksja po ostatnich targach Drupa. Ink Jetem daje się już drukować na wszystkich podłożach, wysokie rozdzielczości niskie koszty wydruku. Podobnie jest z laserem. Obecnie koszty inwestycją są wysokie. Są też inne ograniczenia np wydajności, formaty , ale za 2-3 lata??
Dla mnie "dni" świetności offsetu są policzone.
Technologia jednak nie zaniknie zupełnie. Pozostaną niszowe produkty czasopisma, gazety, opakowania.

Temat: Koniec offsetu?

Ja myśle że obydwie technologie w końcu znajdą swoje miejsce na rynku. Owszem cyfra zabiera i bedzie zabierała coraz więcej z "drukowanego rynku" ale ofset pozostanie. Szczególnie w sytuacjach gdzie potrzebna jest jakość i wydajność. Najbardziej zagrożony w tej sytuacji chyba jest sitodruk. Ale i o tym róznie sie mówi. Porównanie do fotografii jest nie do końca trafne bo tutaj przewaga cyfry polega na zerowych kosztach wykonania zdjęcia. Pytanie tylko jak bedzie wygladał ten ofset za kilka lat. Czym zaskoczą nas producenci urządzeń ....
Marcin Klekotko

Marcin Klekotko właściciel,
KAMBITgraf

Temat: Koniec offsetu?

Witam wszystkich. Z tą cyfrą i offsetem, to trzeba by coraz ostrożniej się wypowiadać, ponieważ już w tej chwili są maszyny, które potrafią wyprodukować miesięcznie do 7 - 8 mln kopii dwustronnej full kolor. Kwestia ceny, to inna sprawa, ale spada ona regularnie. Biorąc pod uwagę dodatkowo możliwość oprawiania w czasie rzeczywistym, to zaczyna się pojawiać bardzo konkretna konkurencja dla offsetu.
Nie ukrywam, że jak na razie jest to najlepsze wyjście przy POD-zie (Print On Demand) i że rentowność tego rozwiązania jest najlepsza dla kilkudziesięciu egzemlarzy wielostronnicowych, ale jeśli mamy dużo rodzajów publikacji, często zmieniamy wersję i potrzebujemy produkować szybko, to rozwiązania cyfrowe wygrywają.

Przykład - maszyny OCE VARIO PRINT... lub XEROX

konto usunięte

Temat: Koniec offsetu?

Witam Szanowne Grono!

Nie ma takiej opcji aby cyfra wyparła offset ale... już w wielu przypadkach cyfra odebrała sobie wielu klientów offsetowych (oczywiście jeśli chodzi o małe nakłady) oraz oferując inne wartości dodane np. personalizacja ...

Podnoszenie aspektu gorszej jakości z cyfry też już można powoli zacząć obalać , udało mi się kilkanaście razy już usłyszeć od klienta iż próby z cyfry spodobały się bardziej niż z offsetu...(ten sam plik) ;)
Marzena J.

Marzena J. psycholog,
psychoterapeuta

Temat: Koniec offsetu?

Wiele zależy jaka cyfra i jaki offset :) Nie zgadzam się z opinią, sztandarowo powielaną, że offset przewyższa jakością cyfrę. Widziałam niejedno "byle co" ulepione z offsetu (nie zawsze wina maszyny, np. zła przygotówka). Rzeczywiście urządzenia cyfrowe zwłaszcza heavy duty wyparły częściowo technologię offsetową, ale jeśli mowa o stricte dużych nakładach offset wygra - wiąże się to z kosztami chociażby - przy druku cyfrowym jest to koszt stały, jednak stosunkowo wysoki, który można o wiele zmniejszyć w przypadku offsetu (chodzi o koszt jednostkowy). Dotyczy to zwłaszcza firm, które serwisują swoje urządzenia, płacąc dość dużą cenę za klik - im się nie opłaca od pewnego pułapu drukować na cyfrze.
Patryk Sienkiewicz

Patryk Sienkiewicz Area Sales Manager
Teslin Product

Temat: Koniec offsetu?

Witam wszystkich,

Jestem zdania, że druk offsetowy będzie istniał jeszcze długo, ale pewnym jest, że rynek poligraficzny przechodzi obecnie zmiany.
Potrzeba szybkiej reakcji, możliwość personalizacji i elastyczność to tylko kilka zalet druku cyfrowego.
Druk cyfrowy znakomicie sprawdza się przy drukowaniu małych i średnich nakładów. Jest szybszy i tańszy do pewnego nakładu. Obecnie można już nawet uzyskać jakość prawie identyczną z drukiem offsetowym (np. w technologii HP Indigo). Wiele razy byłem świadkiem sytuacji, w której klient nawet nie wiedział, że dostał pracę wydrukowaną cyfrowo, a był wniebowzięty szybkością realizacji przez drukarnię.
Żeby podsumować ten wątek powiem, że moim zdaniem obie technologie znajdą swoje miejsce na rynku i będą wzajemnie współdziałały. Przykładem są zakupy urządzeń cyfrowych nawet przez duże tradycyjne drukarnie offsetowe.

konto usunięte

Temat: Koniec offsetu?

Jakiś czas temu dostałem zlecenie od klienta - 10 wzorów plakatów B1 po 60 sztuk, termin dwa dni. Pół dnia straciłem szukając (w Warszawie!) kogoś kto na cyfrze zrobi to w tym terminie i mojej cenie z sześciokolorowego Speedmastera 102... nie udało się.

edit:

ps. aha w dwa dni sami to w końcu wydrukowaliśmy, tylko tych drzew szkoda...Grzegorz Kucharski edytował(a) ten post dnia 26.05.09 o godzinie 12:03
Patryk Sienkiewicz

Patryk Sienkiewicz Area Sales Manager
Teslin Product

Temat: Koniec offsetu?

Niestety jednym z głównych ograniczeń druku cyfrowego jest format zadruku i tego jak narazie nie da się "przeskoczyć".
Daniel Gołębiewski

Daniel Gołębiewski manager ds.
kluczowych klientów

Temat: Koniec offsetu?

hmmm, myślę, że w dzisiejszych czasach nie należy myśleć schematami, porównujecie dwa sposoby drukowanie offset - cyfra ale nikt nie pomyślał, że być może pojawi sie albo hybryda tych 2 systemów albo coś całkowicie nowego. W ciągu 10-15 lat jest możliwy ogromny skok technologiczny więc dywagacje na temat co przetrwa a co nie są po prostu bez sensu.

pozdrawiam
Artur Redek

Artur Redek Specjalista

Temat: Koniec offsetu?

Gdzieś mi ostatnio migło, że cyfra już osiągnęła swój szczyt technologicznych możliwości, podobnie jak silniki spalinowe, każda nowość okupiona jest ogromnymi nakładami na projekty, a efekty są proporcjonalnie coraz mniejsze. Podsumowaniem artykułu było stwierdzenie że cyfra nie przegoni offsetu pod względem jakości.
Tomasz R.

Tomasz R. Poszukuję nowych
wyzwań zawodowych

Temat: Koniec offsetu?

"Offset
Zapraszamy do zapoznania się z treścią trzeciego tegorocznego numeru Vidart.

W numerze artykuł prezentujący to, co na ubiegłorocznej drupie było najważniejsze. W materiale "Oto król" mozna się m.in. dowiedzieć, że według „drupa report daily”, udział techniki drukowania offsetowego w ogólnej ilości wydrukowanych na świecie materiałów wynosi aż 90 proc. Panowie chapeaux bas, czy bardziej swojsko: czapki z głów – oto król."

Tyle w tym temacie ;)
Dominik C.

Dominik C. Dyrektor ds.
produkcji

Temat: Koniec offsetu?

offset - dobry na dużo nakładowe volumeny, tak zgadzam się pytanie jednak trzeba zadać inaczej. Kiedy skończą się duże nakłady? Moim zdaniem będzie to proces, który nabierze tempa. Natomiast po ostatniej Drupie muszę przyznać,że druk cyfrowy zaczyna się mocno rozwijać technologicznie osobiście byłem zaskoczony jakością druku. Cyfra jednak ma cały czas problemy z pełnymi kolorami (aplami).

Po za tym e-book także będzie się rozwijał ale to przyszłość.

Temat: Koniec offsetu?

Trudno dyskutować z faktami- "Król offset". Trudno również nie zgodzić się z faktem o ograniczeniach druku cyfrowego. Cyfra ma jeszce jedną olbrzymią wadę jest za droga w stosunku do jakości czy ilości druku. Poprostu sztucznie utrzymywane na zbyt wysokim poziomie ceny maszyn cyfrowych ograniczają rozwój tej technologii. Ale są inne techniki druku, są prowadzone badania i prace rozwojowe.
Jednak chciałby zwrócić uwagę na pewne fakty z histori druku. W latach 80 (to jakieś 20 lat temu) 90% stanowiła typografia. I co w ciągu 3-4 lat po typografi zostały Victorie do sztancowania.
Ale tak naprawdę nie mam pojęcia, w którym kierunku to wszystko zmierza. Myślę, że rynek lubi równowagę i to do naszych szanownych Klientów nakleżeć będzie decyzja. To oni decydują i oni mają dylematy pomiedzy ceną a jakościa, masową reklamą czy spersonalizowaną, książką czy e-book'em.
Tak naprawdę jeśli faktem jest że offset osiągnął apogeum to znaczy, że teraz bedzie tylko gorzej. Kwestia jest tylko jadna jak szybko to się stanie...

konto usunięte

Temat: Koniec offsetu?

Jacek O.:
Moim skromnym zdaniem cyfra staje się bardzo silna. To refleksja po ostatnich targach Drupa. Ink Jetem daje się już drukować na wszystkich podłożach, wysokie rozdzielczości niskie koszty wydruku. Podobnie jest z laserem. Obecnie koszty inwestycją są wysokie. Są też inne ograniczenia np wydajności, formaty , ale za 2-3 lata??
Dla mnie "dni" świetności offsetu są policzone.
Technologia jednak nie zaniknie zupełnie. Pozostaną niszowe produkty czasopisma, gazety, opakowania.

He.. niszowymi produktami sa opakowania??? Opakowania to najlepszy kierunek jaki można obrać w obecnych czasach w poligrafi. Identycznie mówiono o sitodruku, a w stanach sitodruk przezywa swoją drugą młodośc.Adam Fabirkiewicz edytował(a) ten post dnia 07.01.10 o godzinie 22:58

Następna dyskusja:

czy to już koniec??




Wyślij zaproszenie do