konto usunięte

Temat: Awantura o OFE. Fundacja Balcerowicza ,,obala cztery mity"

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowała analizę, w której obala cztery mity dotyczące funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Kontrowersje dotyczą m.in. ich wpływu na zadłużenie publiczne oraz zabezpieczenia przyszłych emerytur.

Pierwszym mitem jest teza – często wskazywana przez środowiska związane z rządem – o tym, że wpłaty do OFE są odpowiedzialne za dług publiczny (nawet za 30% jego obecnej wielkości).

– Zdecydowaną większość kosztów budowy OFE można było pokryć przychodami z prywatyzacji, zgodnie z założeniami reformy; źródeł wzrostu długu publicznego należy szukać we wzroście innych wydatków – twierdzi ekspert FOR, Aleksander Łaszek.

Kolejny mit dotyczy obniżenia składki do filara kapitałowego. Zdaniem strony rządowej, obniżka wysokości składki na OFE z 2011 r. była racjonalnym rozwiązaniem, stosowanym także przez inne państwa regionu.

Jak wskazuje FOR, w rzeczywistości Polska ma jedną z najniższych składek i to pomimo tego, że jako jedyna w Europie nie przeszła recesji gospodarczej.

– Polacy wyszli najgorzej na manipulacjach wysokością składek do systemu kapitałowego. Docelowo równie niski poziom składek jak Polska (3,5 proc.) ma mieć tylko Litwa, ale nawet tam w wypadku osób, które przeznaczą dodatkowe 2 proc. pensji na składkę emerytalną, państwo podniesie część składki trafiającej do filara kapitałowego do 5,5 proc., co razem da aż 7,5 proc – dodaje Łaszek.

Trzeci mit mówi, że ZUS zabezpiecza wypłaty świadczeń tak samo, jak kupowane przez OFE obligacje państwa, bo w obydwu przypadkach finansują je podatnicy. Eksperci FOR odpowiadają na to tak: „zapis na koncie ZUS zmienia jedna ustawa, a odmowa spłaty obligacji to bankructwo państwa”.

Ostatni z „obalanych” przez fundację założoną przez prof. Leszka Balcerowicza mitów tyczy się ryzyka. Jak się wskazuje, lokowanie części składki w obligacje skarbowe jest szkodliwe i generuje dług publiczny.

– Maksymalny pułap akcji w inwestycjach filara kapitałowego jest i był decyzją rządu, a nie OFE. To rząd narzucił na ten filar obowiązek inwestowania w obligacje. Takie założenie jest zresztą zgodne ze sztuką inwestowania. Obligacje to ważny element każdego portfela inwestycyjnego, zwłaszcza funduszy emerytalnych, które nie są i nie mogą być funduszami wysokiego ryzyka – komentuje Łaszek.

Więcej: http://www.podatki.biz/artykuly/awantura-o-ofe-fundacj...