Temat: czemu tu tak cicho?

jak wyzej
Kamil Suski

Kamil Suski radca prawny

Temat: czemu tu tak cicho?

parę dni temu przeszła burza nad Michałowem i pozbawiła go prądu; może dlatego?

Temat: czemu tu tak cicho?

chyba wczesniej musialo przejsc tornado bo od polowy lipca jest cicho. byc moze to efekt blogiej sielanki, temperatur, pracy, wakacji, praktyk, nauki?

konto usunięte

Temat: czemu tu tak cicho?

Mój Sokole, fajnie ze mnie tak poganiasz ale pamiętaj ze nie mam kompa pod ręką. W Michałowie w sumie to nie wiem co się obecnie dzieje.

konto usunięte

Temat: czemu tu tak cicho?

tutaj trochę linków:
http://www.michalow.pl/
http://pinczow.pl
http://pinczow.com
http://michalow.arabians.pl/
Nas wikipedii też coś się powinno znaleźć
Kamil Suski

Kamil Suski radca prawny

Temat: czemu tu tak cicho?

zieeeeeeeeew... no nuda tu straszna ale tak to jest, jak założyciel grupy i apostoł Michałowa zarazem nie ma kompa na mieszkaniu studenckim...;)
Piotrze, Michałów Twymi oczami widziany musi być piękny... Opisz go, proszę (prosimy), by wizja ta wlała w nasze niespokojne, wciąż do Michałowa wyrywające się serca spokój i ukojenie...

konto usunięte

Temat: czemu tu tak cicho?

Nudno to fakt, ale za niedługo będę miał kompa na mieszkaniu studenckim, wiec się ożywi. Teraz przemówię do was z miejsca świętego, jestem w Michałowie i niosę przesłanie niczym Mojżesz gdy zstąpił z Synaju.
Pierwszy wątek jaki chciałbym zaprezentować to położenie. Michałów jest w dolinie pomiędzy Górami Pińczowskimi( to są w sumie pagórki no ale jest tam wyżej) a Garbem pińczowskim, którego najwyższym szczytem jest Góra Św. Anny. Z tych 2 miejsc widać Michałów jak na dłoni. Przez Michałów przepływa rzeka Mierzawa , która nieopodal wpada do Nidy. Można rzec , że Michałów leży w widłach Mierzawy i Nidy. Wzdłuż rzek rozciągają się malownicze łąki, na których miejscowi gospodarze ( nie mylić z dworusami- o których później)wypasają swoje krowy (ma to posmak dzikiego zachodu. Południowa część wioski jest otoczona polami uprawnymi tak jak strona zachodnia. Od wschodu i północy są pastwiska stadniny , a dalej las.
Tak jak każda aglomeracja, rownież Aglomeracja Michałowska ma wokół

konto usunięte

Temat: czemu tu tak cicho?

siebie położone inne jednostki administracyjne, takie Łże-wioski będące satelitami metropolii. Są to Zagajówek od strony południowo-zachodniej i Pawłowice od strony północno-zachodniej, wschodnie rubieże Michałowa sięgają przez pola aż po las( sytuacje geograficzną Michałowa można porównać do Federacji Rosyjskiej, od zachodu sąsiedzi w pełni uzależnieni a na wschodzie ogromne przestrzenie bogatej ziemi przeznaczonej do wyłącznej eksploatacji).
2 Podział administracyjny
W Michałowie, jak każdym wielkim ośrodku osadnictwa ludzkiego występują dzielnice. Na uwagę zasługuje w szczególności ,,Chyłka" która jest wyodrębniona własnym znakiem drogowym, co nadaje jej status dzielnicy autonomicznej, o największym zakresie uniezależnienia od organów centralnych Michałowa. Ta dzielnica jest najbardziej wysuniętym przyczółkiem Michałowa na południe, co predysponuje ja w przyszłości do wyodrębnienia jako samodzielny podmiot ( Tak miedzy nami to jeśli doszłoby do aktu secesji, myślę że reszta Michałowa zbrojnie stanęłaby w obronie Unii. Idąc na wschód od Chyłki trafimy na Dębówke zwaną również Betlejem. Skąd wzięła się ta druga nazwa to nie wiem, bardziej by pasowało nazwać ten teren Abyssem, bo prędzej diabeł się tam urodził a nie Chrystus.Dębówka w chwili obecnej jest najbardziej dzikim i nieokiełznanym terytorium Michałowa, nie ma nawet asfalowanej drogi.
Na półnoć od Chyłki i Dębówki znajduje się ,,Michałów koło szkoły". nie trzeba być geniuszem , żeby wpaść na to iż mieści sie tam miejscowa szkoła ( Zespół placówek oświatowych- w skład których wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum). Wokół szkoły jest jedno pełnowymiarowe boisko piłkarskie oraz asfaltowane boisko do szczypiorniaka. Chlubą tej dzielnicy jest jednak nowoczesna hala sportowa, miejsce imprez okolicznościowych i arena zmagań sportowych.
Kierując się dalej na północ trafimy na ,,Michałów koło kościoła" (kolejna oryginalna nazwa). Jest to prawdziwe centrum społeczno-gospodarczo-polityczno-religijno-rozrywkowe Michałowa. W bliskim sąsiedztwie są Kościół (Zbudowany w czasie powstania styczniowego - styl neoklasycystyczny) , no i Plebania razem z latyfundiami kościelnymi, Remiza ( miejsce spotkań towarzysko-rozrywkowych, a przy okazji siedziba miejscowego OSP), kawiarenka internetowa (darmowa) , sklep spożywczy z obowiązkową wiatą i miejscem na spożycie za sklepem, przedszkole ( to sie dzieciaczki napatrzą już od małego), sklep z narzędziami rolniczymi, biblioteka, bank oraz siedziba wladzy wykonawczej i uchwałodawczej ( bo ustaw to oni raczej tam nie wydają) - Urząd Gminy.

konto usunięte

Temat: czemu tu tak cicho?

Dalej na południe jest osiedle ( blokowisko- może nie tak duże jak katowickie os. tysiąclecia , ale ujdzie) zwane ,,Starymi Blokami" , miejsce zamieszkania tutejszej klasy robotniczej, a zaraz obok ogromny kompleks budynków Stadniny Koni ( 5 stajni, 2 obory, hale remontowe oraz budynki gospodarcze no i od groma sprzętu rolniczego) Te wszystkie sprzęty i pomieszczenia pomagają w hodowli 450 koni czystej krwi arabskiej. Jeśli ktoś chce więcej info o Stadninie to wyżej podałem linka do strony Stadniny
Teraz sobie przypomniałem ,że na zachód od ,,Michałowa koło Kościoła" jest Langów i jego przybudówka , czyli Sypów ( 3 domy i cmentarz). Tam nic Ciekawego nie ma od czasu gdy zamknęli Bar u Władka.
Ostatnimi dzielnicami Michałowa są 2 najbardziej wysunięte na północ tereny. Brejczyn to dzielnica najbogatszych miejscowych gospodarzy oraz miejscowego establiszmentu:)Brejczyn słynie również z niezwykle urodziwych dziewcząt.
Podział administracyjny dopełnia Ursynów ( drugie blokowisko z michałowskim drapaczem chmur- moim blokiem). W tej dzielnicy znajduje się ośrodek zdrowia jest to również dzielnica o najwyższej gęstości zaludnienia. Dalsze info później

konto usunięte

Temat: czemu tu tak cicho?

2 Wybitne osobistości Michałowa

Mgr inż. Ignacy Jaworowski

Mgr inż. Ignacy Jaworowski urodził się 14 stycznia 1924 r. we Wrońskach pow. Płońsk, w rodzinie ziemiańskiej. Maturę zdał na kompletach w Warszawie, gdzie ukończył podchorążówkę i równocześnie dwuletnią szkołę rolniczo-ogrodniczą. Po maturze odbył półtoraroczną praktykę zawodową w Darkowie u pp. Wolskich. W tym czasie brał również czynny udział w akcjach Armii Krajowej. Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego należał do Batalionu Kiliński - 1. Pułk Strzelców Konnych oddział ZAGROBLA. Walczył w Śródmieściu, m.in. brał udział w obronie Hali Mirowskiej. Pod koniec Powstania, ciężko chory trafia do obozu w Pruszkowie, skąd zostaje wywieziony w okolice Tamowa. Za udział w Powstaniu i akcjach AK otrzymał: Krzyż Walecznych, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej.

Po wyzwoleniu został przyjęty na II Rok Wydziału Rolniczego SGGW. Tytuł magistra ze specjalnością hodowla koni uzyskał w 1948 roku. Po studiach odbył praktykę WSK Racot, a następnie pracował w stadninach koni w Posadowie, Janowie Podlaskim i w Klemensowie-Michałowie koło Zamościa. W 1953 roku decyzja Ministra Rolnictwa otrzymał polecenie zorganizowania Stadniny Koni rasy czystej krwi arabskiej w Michałowie k. Pińczowa i w dniu 15.08.1953 roku przyjechał do Michałowa wraz z 22 klaczami i dwoma ogierami. Stadniną tą kierował nieprzerwanie przez 44 lata, aż do przejścia na emeryturę w dniu 30.06.1997.

W tym czasie stadnina zostaje rozbudowana i powiększa liczbę klaczy matek do 120 szt. Obecnie jest największą w Polsce, jedna z większych w Europie i na świecie stadniną koni rasy czystej krwi arabskiej. Dzięki umiejętnościom hodowlanym, zaangażowaniu i ogromnemu talentowi, a także rozpoznaniu możliwości biologicznych koni rasy czystej krwi oraz osobistej pasji mgr inż. I. Jaworowskiego konie z Michałowa zachwycają cały świat. Obecnie mówi się o typie "michałowskiego araba". Od chwili założenia stadniny urodziło się tu prawie 2500 źrebiąt i sprzedano za granice ponad 1000koni uzyskując rekordowe ceny m.in. za klacz Diana 1 200 000 $ USA, ogiera Deficyt 609 000 $, Druid 500 000 $.

W 1991 roku hodowcy amerykańscy przyznali Dyrektorowi I. Jaworowskiemu "OSCARA" i tytuł najlepszego zagranicznego hodowcy koni rasy czystej krwi arabskiej.

Dyrektor Ignacy Jaworowski zapoczątkował również hodowle koni maści tarantowatej osiągając znakomite efekty. Obecnie konie tej maści wywodzące się z Michałowa są hodowane prawie w całej Polsce. Kilka z nich sprzedano za granice, są także często wypożyczane do realizacji filmów, m.in. "Ogniem i mieczem" J. Hoffmana.

Niezależnie od zasług w zakresie hodowli koni Dyrektor I. Jaworowski jest pionierem hodowli krów rasy Jersey w Polsce zaliczanych obecnie do czołowych w naszym kraju i Europie.

Związki Pana mgr inż. Ignacego Jaworowskiego z Akademią Rolniczą, a przede wszystkim z Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt są bardzo ścisłe i datują się od powstania Stadniny. Od wielu lat studenci odbywają w Stadninie regularne praktyki semestralne i dyplomowe. Dzięki życzliwości i osobistemu zaangażowaniu Pana Dyrektora zebrano tu wiele materiału do licznych prac naukowych.

Pan Dyrektor mgr inż. Ignacy Jaworowski jest nie tylko wysokiej klasy specjalistą w zakresie hodowli zwierząt, ale również człowiekiem prawym i uczciwym, nie poddającym się naciskom politycznym i administracyjnym. Przechodząc na emeryturę pozostawił wspaniały materiał hodowlany, jak również zespól współpracowników i swojego następcę mgr inż. Jerzego Białoboka, z którym pracował ponad 20 lat. Zaraził swoich współpracowników miłością do koni, nauczył skromności i zasady "hodowla uczy pokory" oraz przekazał ogromne, nagromadzone przez lata intensywnej i owocnej pracy doświadczenie. Wszczepiona przez niego pasja nadal owocuje. Stadnina w Michałowie jest bardzo dochodowym gospodarstwem, a wyhodowane tu konie w dalszym ciągu osiągają wysokie ceny i zdobywają najwyższe wyróżnienia na świecie. W 2001 roku Stadnina Koni w Michałowie została wyróżniona przez Prezydenta RP Nagrodą Gospodarza, za najlepsze gospodarstwo i za stworzenie współczesnego standardu - modelu konia czystej krwi arabskiej oraz jego promocję na świecie.W2003 r. klacz "Zagrobla" została czempionką, a ogier "Ganges" wiceczempionem USA. Ogier "Ekstern" zdobył z kolei Diamentowy Puchar Mercedesa podczas międzynarodowego pokazu w Bargloon, w Belgii. Te rezultaty osiągnięte przez konie świadczą o właściwej drodze hodowlanej, jaką wytyczył Dyrektor I. Jaworowski Stadninie Koni Michałów. Tak ogromnego sukcesu nie osiągnęła dotychczas żadna hodowla na świecie.

Nadanie Dyrektorowi mgr inż. Ignacemu Jaworowskiemu najwyższego akademickiego wyróżnienia, jakim jest doktorat honoris causa to wyraz wielkiego uznania dla Jego wybitnych osiągnięć w zakresie hodowli zwierząt, a także wdzięczność za wieloletnią współpracę oraz pomoc w kształceniu studentów i młodych pracowników nauki. Jest to również uznanie dla polskich hodowców, którzy po wojennej zawierusze i stratach uratowali hodowlę koni rasy czystej krwi arabskiej oraz dla całego Zespołu, który pracował i nadal pracuje w Stadninie Koni Michałów.

Źródło: broszura informacyjna Akademii Rolniczej w Krakowie

konto usunięte

Temat: czemu tu tak cicho?

W tym miejscu nie wypada mi nie napisać kilka słów refleksji nad nieżyjącym już niestety Panem Dyrektorem Ignacym Jaworowskim.
Z perspektywy mieszkańca Michałowa muszę przyznać , że nikt nie uczynił dla mojej wsi więcej od Pana Dyrektora. Trudno mi sobie wyobrazić jak Michałów mógł wyglądać przed jego przyjściem ( dzięki jego staraniom powstała tutaj w 1953 roku Stadnina Koni). To dzięki temu Człowiekowi Michałów wyszedł z totalnej , cywilizacyjnej zapaści, to dzięki Stadninie powstało masę asfaltowanych dróg, rozwinięto sieć elektryczną, zbudowano wspaniałe obiekty hodowlane, stajnie (większość z marmuru pińczowskiego). Na prawdę czapki z głów przed tą osobą.
niePiotr Rusiński edytował(a) ten post dnia 14.10.07 o godzinie 19:16
Kamil Suski

Kamil Suski radca prawny

Temat: czemu tu tak cicho?

świetna opowieść, z charakterystycznym dla założyciela grupy humorem;)
Wielki Kamil jest pod wrażeniem:)

Następna dyskusja:

DARMOWA energia... czemu o ...




Wyślij zaproszenie do