Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: Szanse Łodzi ???

W tym roku Europejskimi Stolicami Kultury są rumuńskie miasto Sybin (171 tys. mieszkańców) i Luksemburg (76 tys. mieszkańców). Patrząc na przykład Sybina, Łódź nie jest bez szans. Tamto miasto słynie z organizacji festiwali teatralnych, filmowych, fotograficznych i jazzowych. Inne podobieństwo z Łodzią to wielokulturowość. Przez stulecia w Sybinie mieszkali obok siebie Rumuni, Niemcy, Węgrzy i Romowie.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to przepustka do wielkiego świata. Rumuńskie miasto już reklamuje się spotami na kanale EuroNews i Travel Channel. Program kulturalny przygotowany na ten rok to ponad 250 imprez z dziedziny muzyki, teatru, fotografii, sztuki i filmu. Władze miasta liczą na pół miliona turystów. To wcale nie przesadny optymizm. Irlandzkie Cork - Europejską Stolicę Kultury 2005 - odwiedził w czasie obchodów milion turystów, czyli siedem razy więcej niż miasto liczy mieszkańców.
Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: Szanse Łodzi ???

- Chcemy promować Łódź filmową, liczne festiwale kulturalne i pokazać wielokulturowość miasta, w którym od lat mieszają się wpływy kultury polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

Miasto to wydało wielkie postacie kultury- Rubinstein, Tuwim,
Libeskind.

W Łodzi odbywa się 20 międzynarodowych festiwali, m.in. • organizowany przez fundację Tumult Marka Żydowicza Camerimage (który do 1999 r. odbywał się w Toruniu) • Festiwal Dialogu Czterech Kultur • Biennale Sztuki • Festiwal Fotografii • Festiwal Komiksu • Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki • Festiwal Graffiti „Meeting of Styles” • Łódzkie Spotkania Teatralne • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Trotuart • Łódzkie Spotkania Baletowe. Łódź będzie się chwaliła też szkołą filmową, centrum festiwalowo-wystawienniczym, które buduje Fundacja Sztuki Świata amerykańskiego reżysera Davida Lyncha i Żydowicza, tworzeniem centrów artystycznych w obiektach poprzemysłowych oraz opinią najbardziej atrakcyjnego inwestycyjnie ośrodka w Polsce według magazynu „Financial Times”. Latem ub.r. miasto uruchomiło artbus, czyli autobus sztuki - specjalną linię łączącą najważniejsze muzea, galerie, kina i zabytki kultury. Artbus dostał wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej za produkt turystyczny roku.

Jest szkoła filmowa, Teatr Wielki, Opera, supernowoczesna Filharmonia. Uważam, że do Łodzi śwetnie pasowałoby to miano o
które się ubiega. Już teraz jest faktycznie centrum kultury o
ponadkrajowym znaczeniu.Adam S. edytował(a) ten post dnia 21.12.07 o godzinie 09:05
Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: Szanse Łodzi ???

Przyjechał Richard Demarco

Richard Demarco, legenda edynburskiego festiwalu, związany z łódzkim Muzeum Sztuki, ponownie goszcząc w Łodzi zgodził się popierać kandydaturę naszego miasta w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

«- Dobrze znowu znaleźć się wśród przyjaciół - mówił wczoraj w budynkach Łódź Art Center przy ul. Tymienieckiego 3, gdzie prezentowana jest wystawa "Nie tylko portret. Richard Demarco 1969 - 2007".

Fotografie ilustrują związki artysty i animatora kultury z Polską i naszym miastem.

Kolejny członek Komitetu Honorowego Łodzi - Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - jest rysownikiem, malarzem i grafikiem. Od lat 60. prowadzi w Edynburgu własną galerię, która pokazywała wystawy artystów z różnych krajów, niezależnie od granic. Polacy, w tym wielu łódzkich artystów, m.in. Józef Robakowski, przedstawiali u niego swoje prace w 1972 roku.

Jego związki z naszym miastem rozpoczęły się od przyjaźni z Ryszardem Stanisławskim, nieżyjącym już dyrektorem łódzkiego Muzeum Sztuki. Latem Demarco przyjechał do kilku miast w Polsce, w tym do Łodzi, aby odświeżyć kontakty artystyczne.»

Anna Pawłowska
Polska Dzienni Łódzki nr 297
20-12-2007

Następna dyskusja:

Promocja Łodzi przez kulturę




Wyślij zaproszenie do