Jakub Dec We Feed You
Temat: Konkurenci
Artykulik z warszawskiej wyborowej. Polecam lekturę całego bo jest sporo o Łodzi. Tym razem to "oni" mają kompleks na naszym punkcie :):):)Czy Warszawa ma szansę zostać Europejską Stolicą Kultury?
Tak. Czasu na przygotowanie jest jeszcze sporo. Poza tym Warszawa jest miastem innym i wyjątkowym.
Nie. Inne kandydatury są lepsze. Większe szanse ma Toruń, Łódź, Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Lublin.
Nie mam zdania. Nie interesuje mnie to.
Jest o co walczyć. Miasto, które zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, może otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości od 200 tys. do miliona euro. O prestiżu i szansie na przyciągnięcie turystów nie wspominając.
Do wyścigu o to zaszczytne miano stanęliśmy w czerwcu tego roku, ale poza zgłoszeniem naszej kandydatury zrobiliśmy niewiele. A konkurencja nie śpi. W belkach startowych oprócz Warszawy są już inne polskie miasta: Toruń, Łódź, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Lublin. Zasada jest taka, że od 2009 r. Europejskimi Stolicami Kultury będą w danym roku jednocześnie miasta z dwóch państw: starego i nowego członka Unii Europejskiej. W 2016 r. - z Polski i Hiszpanii.
"Prawybory" odbędą się w Polsce. To władze naszego państwa zdecydują, jaką kandydaturę przedstawimy w 2010 r. do zaakceptowania Unii Europejskiej.
Czy mamy szanse na wygraną? Na pewno, bo czasu na przygotowania jest jeszcze sporo. Jednak to, że Warszawa jest stolicą Polski z największą liczbą instytucji kulturalnych, nie znaczy wcale, że zwyciężymy. Zwłaszcza że nasi konkurenci już zabrali się do działania. - Kultura to nie sport, tu nie ma wyścigów - komentuje Marek Kraszewski, dyrektor biura kultury urzędu miasta. Ale jednak czymś rywali musimy pokonać.
Wydaje się, że w tej chwili najmocniejszym konkurentem Warszawy w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 jest Łódź. Od początku tego roku prowadzi dynamiczną kampanię promocyjną. Powstała strona internetowa prezentująca atuty Łodzi, pojawiły się billboardy ze specjalnie zaprojektowanym na tę okoliczność logo, prezydent Kropiwnicki wygospodarował w budżecie miasta dodatkowe fundusze na promocję. W czerwcu odbyła się w Łodzi międzynarodowa konferencja z udziałem przedstawicieli miast, które już były Europejskimi Stolicami Kultury, a miejscy urzędnicy promowali swoją kandydaturę w Brukseli. Poparcie dla Łodzi wyrazili m.in. prezydent Krakowa - jedynego polskiego miasta, które jak dotąd zdobyło ten tytuł (w 2000 r.) oraz wybitny reżyser Andrzej Wajda.
Promocja to oczywiście nie wszystko. Trzeba mieć jeszcze co promować. Jak jest w przypadku Warszawy? Miejscy urzędnicy odpowiedzialni za przygotowanie naszej kandydatury wciąż są na etapie dyskusji, a nie konkretnych decyzji, na co kulturalna Warszawa powinna postawić. Na razie stawiamy na wszystko po trochu. Mamy znaczące festiwale np. Warszawską Jesień, festiwal filmowy Planete Doc Review, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Wybitne osobowości, które właśnie tu chcą pracować i realizować swoje projekty. Prężne instytucje tj. Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatr Rozmaitości, Fundację Galerii Foksal, Fundację Nowej Kultury "Bęc Zmiana". To tu w najbliższych latach powstaną największe polskie muzea: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Historii Polski. To niewątpliwe atuty.
Ale mamy też poważne minusy. Brakuje nam np. nowoczesnej hali widowiskowej, która jest niezbędna do organizowania koncertów. Mamy marną bazę noclegową i komunikację miejską. Ale to, jak twierdzi Marek Kraszewski, zyskamy przy okazji przygotowań do Euro 2012. Kampania promocyjna Warszawy w Europie też jeszcze nie ruszyła. A nawet nie ruszyła w samej Warszawie. Lokal InfoQultura na pl. Konstytucji, który miał służyć tym celom, przez całe wakacje stał niewykorzystany. Dlatego, że jak zdradzili nam z rozbrajającą szczerością urzędnicy, jest problem z podłączeniem tam telefonów i internetu.
Ratusz zapewnia, że kampania Warszawy wystartuje w listopadzie i wtedy zaprezentujemy swoje atuty.
Piszcie! Czy Warszawa ma szansę zostać w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury? Jakie są nasze plusy, a jakie niedociągnięcia? Rozpoczynamy dyskusję na ten temat na łamach "Gazety". Zaprosimy do niej warszawskich twórców kultury. Liczymy też na Państwa opinie: agnieszka.kowalska@agora.pl, tel. 0 22 555 47 50.
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34861,4444540.html