konto usunięte

Temat: TRIBUTE TO BRUNO SCHULZ w Studium Teatralnym

W Studium Teatralnym szykuje się kolejny wyjątkowy wieczór. W najbliższy piątek obejrzymy przedstawienie „Król kier znów na wylocie” oraz film „Gdzie jest Schulz” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego.

Artyści ze Studium Teatralnego z ul. Lubleskiej 30/32 zapraszają na specjalny wieczór pt „Tribute to Bruno Schluz”. Będzie to spontaniczny wieczór dedykowany pamięci jednego z największych artystów polskich XX wieku. Składają się na niego spektakl Studium Teatralnego Król Kier na wylocie na motywach powieści Hanny Krall, film dokumentalny Krzysztofa Skoniecznego gdzie jest Schulz zrealizowany w 2008 w Drohobyczu, wystawa obrazów Miry Żelechower-Aleksiun Kalendarz pamięci według Brunona Schulza oraz perfomatywne czytanie dzieł Schulza z muzyką na żywo. Kuratorzy projektu: Piotr Borowski, Krzysztof Skonieczny.

Głównym wątkiem spektaklu jest historia młodej Żydówki, która w trakcie II wojny światowej po ucieczce z getta udaje Polkę i Niemkę, by w ten sposób odnaleźć swojego męża
i wyciągnąć go z obozu koncentracyjnego. Jej miłość staje się wstrząsającym „sposobem” na przetrwanie. Koleje życia bohaterki to historia jej „nie-obecności”, „nie-istnienia”, to los,
w którym przestaje być ważne, kim ona sama jest. Liczy się tylko ten, komu pragnie pomóc
i w tym celu gotowa jest zrobić wszystko. Wydaje się, że przestaje obowiązywać ją moralność, że nie ma tam miejsca na Boga, że w obliczu sytuacji przerastających ludzką wyobraźnię, konwencjonalne wartości stają się czymś abstrakcyjnym. W spektaklu widz powinien odnieść wrażenie, że jest to historia opowiadana współcześnie, na jego oczach; że czas nie płynie tutaj linearnie, że dzisiaj jest tylko kolejnym ogniwem w bardzo długim i starym kontinuum. Nie chodziło nam o zrobienie dokumentalnej rekonstrukcji czy też o zbudowanie mitu ofiary, lecz o to, by ukazać ponadczasową moc ludzkiego oddania i miłości – mówi Piotr Borowski założyciel Studium Teatralnego - W naszej epoce, w której często nie docenia się tego, jak komfortowe są warunki życia, w której mechanicznie
i nagminnie narzeka się na teraźniejszość, gdzie coraz mocniejsze są objawy nietolerancji, ten spektakl przypomni o względności ludzkich ocen i przekonań”.

Film Krzysztofa Skoniecznego Gdzie jest Schulz (rok 2008) to film dokumentalny, który jest podróż do Drohobycza w poszukiwaniu Bruno Schulza. Jaki był Drohobycz Schulza, a jaki jest ten XXI-wieczny, oglądany przez pryzmat jego nieodłącznie wpisanej w drohobycki pejzaż spuścizny literackiej i miejsc, które zaklęte zostały przez jego biografię? Czy w mieście Schulza pachnie cynamonem, a po ulicach przechadzają się krokodyle? Jak na Wielkiego Herezjarchę reagują mieszkańcy miasta, w którym tworzył swoją mitologię? W jakim stopniu i czy nadal jest możliwe wskrzeszenie w wyobraźni mitycznych „sklepów cynamonowych" za pomocą jego prozy, a w zderzeniu z barbarzyńską rzeczywistością postępu i kapitalizmu? Konfrontacja dwóch światów: łagodnego minionego (czas przeszły, zaprzeszły) i drapieżnego teraźniejszego (z perspektywy Schulza - współczesnego).

Po seansie filmowym odbędzie się czytanie performatywne Bruno Schulza:
trzecie oko: Krzysztof Skonieczny’
muzyka na żywo: Mikołaj Tabako, Andrzej Mikulski
performują: Anna Szymańczyk, Marcin Januszkiewicz, Szymon Nowak

W siedzibie Studium Teatralnego cały czas oglądać można wystawę „Kalendarz pamięci według Brunona Schulza” Miry Żelechower-Aleksiun. Obrazy jej autorstwa inspirowane są twórczością Bruno Schulza.

Tribute to Bruno Schulz rozpocznie się w piątek 20 lutego o godzinie 19:00. Spektakle „Król kier znów na wylocie” można oglądać również 21 i 22 lutego o tej samej godzinie.
Studium Teatralne przy ul. Lubelskiej 30/32 (Drugie podwórko, pierwsza klatka w lewo, pierwsze piętro). Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o dokonanie rezerwacji drogą mailową (studiumteatralne@qdnet.pl) lub sms-em (667865784) Lubelska 30/32. (Drugie podwórko, pierwsza klatka w lewo, pierwsze piętro). Wstęp 20 pln.