Agata Dawidowicz menedżer kultury
Temat: "DOM BERNARDY ALBA" - przedstawienia z Polski, Rumunii i...
W dniach 7-9 maja w Łodzi w TEATRZE V6 w Łodzi będzie można zobaczyć spektakl „Dom Bernardy Alba” na podstawie sztuki F. G. Lorci. Przedstawienie zagrają trzy zespoły teatralne: z Włoch, Rumunii i Polski. Będą to trzy różne wystawienia tej samej sztuki, w odmiennych interpretacjach i konwencjach.Prezentacja przedstawień to część międzynarodowego projektu kulturalnego „BERNARDA TALKS TO THE WORLD”. Projekt służy pokazaniu światu, iż kultury państw europejskich nie są wcale tak rożne i dalekie od siebie, a co więcej, że są sobie dużo bliższe niż wskazywać by na to mogły odległości geograficzne pomiędzy nimi.
TEATR V 6 W ŁODZI
•7 maja, g. 20.00 POLSKA - Akademia Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi
•8 maja, g. 19.00 RUMUNIA - Teatr Tomcsa Sándor
•9 maja, g. 19.00 WŁOCHY - Teatr "L'Effimero Meraviglioso"
WSTĘP WOLNY
„Dom Bernardy Alby” to sztuka hiszpańskiego dramatopisarza, Federico Garcia Lorci. Skupia się na wydarzeniach andaluzyjskiego domu w okresie żałoby, w którym tytułowa postać sprawuje całkowitą kontrolę nad swoimi pięcioma córkami. To dramat badający motyw represji , namiętności i dostosowania się oraz wpływ mężczyzn na kobiety. Jest to również sztuka dotycząca tragedia panieństwa, tragedia wiejskich kobiet mieszkających w Hiszpanii, które nigdy nie miały szansy na wybranie sobie męża. Pojawia się tu wiele uniwersalnych motywów, wciąż obecnych i żywych we współczesnym świecie jak tragizm przeznaczenia, pragnienie wolności, społeczna hipokryzja oraz ucisk kobiet czy konieczność zachowywania pozorów.
Partnerzy Projektu:
Teatr "L'Effimero Meraviglioso" (Włochy), Akademia Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (Polska), Teatr Tomcsa Sándor (Rumunia) i portal internetowy BOGA (Hiszpania).
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną