Temat: USA - jakie książki polecacie?

Witajcie,
jak w temacie: jakie książki o USA polecacie?
Zależy mi na reportażach, felietonach etc.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam,
PrzemekTen post został edytowany przez Autora dnia 21.01.15 o godzinie 05:51

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Wrony już chyba czytałeś?

Wrony w Ameryce by Marcin Wrona

Obrazek


Kiedy Marcin Wrona wyjechał za Atlantyk ważył około 100 kilo i Amerykanie chwalili go za szczupłą sylwetkę. A potem zaczął jeść po amerykańsku, dobił do 128 kilogramów i… zaczął się odchudzać. Też po amerykańsku. Korespondent TVN w Stanach Zjednoczonych obserwuje ten kraj z niezwykłej perspektywy. Jako dziennikarz opisuje z bliska najważniejsze wydarzenia: śmierć Michaela Jacksona, ataki uzbrojonych szaleńców czy wybory prezydenckie. Jako głowa czteroosobowej rodziny żyje życiem amerykańskiej klasy średniej: walczy z miłością do hamburgerów i absurdalnymi przepisami (tak, tak w USA też są takie), próbuje sprzedać gigantyczny samochód, bawi się z dziećmi na piknikach, czasami pada ofiarą rasizmu. I marzy, żeby kiedyś zamieszkać na Florydzie.

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Tę chyba też?

Wałkowanie Ameryki by Marek Wałkuski


Obrazek


Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego Radia

Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone? I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni? A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni?

Oddajemy w ręce Czytelnika książkę Marka Wałkuskiego, dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. W charakterystyczny dla siebie, dowcipny i przenikliwy sposób autor opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych i specyfice tego wielkiego kraju, z jego ogromną powierzchnią, liczbą mieszkańców, różnorodnością kulturową, kontrastami społecznymi i wyzwaniami, jakie Ameryka stawia przed przybyszem z Europy.

Zamiast łatwego krytykowania Stanów Zjednoczonych Marek Wałkuski stara się, aby czytelnik zrozumiał Amerykę. Pisze ciekawie, ale nie ogranicza się do samych ciekawostek. Przełamuje stereotypy na temat Amerykanów i ich kraju. Patrzy na USA z życzliwością i nie wierzy w ogłaszany przez wielu "mędrców" schyłek Ameryki.

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Tej jeszcze nie czytałam, ale jak mi wpadnie w ręce, to na pewno przeczytam.

Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy by Ed Vulliamy


Obrazek


Ameksyka to wstrząsająca historia niesłychanego terroru rozgrywającego się na granicy amerykańsko-meksykańskiej – "w swoistym państwie, które należy zarówno do Stanów Zjednoczonych jak i Meksyku, a jednocześnie do żadnego z nich" – w czasie, gdy wojna narkotykowa osiąga tam największe nasilenie. W 2009 roku, po wielu latach pracy korespondenta na granicy, Ed Vulliamy odbył podróż wzdłuż granicy, od wybrzeża Pacyfiku po Zatokę Meksykańską, od Tijuana do Matamoros, podróż przez kalejdoskopowy krajobraz korupcji i wszechobecnej wojny domowej, a zarazem piękna, radości i żywotności. Opisuje, w jaki sposób działają gangi narkotykowe, przemyt ludzi, broni oraz narkotyków przez granicę; ucieczkę klasy średniej z Meksyku i amerykańską kulturę celebrytów, która podsyca przemoc; wzajemne powiązania gospodarki narkotykowej i gospodarki fabryk typu Maquiladora; bezlitosne, systematyczne morderstwa kobiet w Ciudad Juarez. Bohaterzy, łotrzy i ofiary – odważni i samotni policjanci, księża, kobiety i dziennikarze walczący z przemocą; gangi i wynajmowani przez nie mordercy na zlecenie; nieżywi i złamani – wszystko to ożywa w tej wyjątkowej książce. Amexica zabiera nas w świat wykraczający poza dzisiejsze nagłówki w gazetach. To portret ulicy, portret miejsca i ludzi w czasie wojny, jak i samej wojny.

"Autor pisze lirycznie, a uwodzicielski rytm jego zdań rażąco kontrastuje z upodleniem ludzkości występującym na niemal każdej stronie… Narracja ma cechy świeżości, ponieważ Vulliamy tak wiele czerpie z własnych wędrówek… Dobitnie napisana relacja wywołująca koszmary nocne".

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

O tej już też pisaliśmy, a przynajmniej wymieniałam gdzieś, że czytałam.
Mnie akurat średnio zainteresowała.

Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero by Magdalena Rittenhouse


Obrazek


Czy holenderscy osadnicy naprawdę kupili Manhattan od Indian za garść paciorków? Czemu budową Brooklińskiego Mostu kierowała kobieta bez inżynieryjnego wykształcenia? Co późną nocą robiła grupa bankierów uwięzionych w bibliotece pełnej drogocennych rękopisów? Magdalena Rittenhouse odpowiada na te pytania błyskotliwie i z pasją łącząc reporterską rzetelność z dociekliwością miłośnika historii i miejskiego przewodnika. Pisze o współczesnych reklamach przy Times Square i o legendarnym założycielu „New Yorkera”, po trosze hipisie, a po trosze chasydzie; opowiada o wielkich transakcjach finansowych i najdroższych sukienkach, których prototypy powstają w kuchenkach mikrofalowych. Spacerując po mieście, przemieszcza się w przestrzeni i czasie i układa ze swych opowieści wielobarwny kolaż. Efektem jest książka, która zaprasza do wędrówki po tym fascynującym, mitycznym i wciąż nieznanym mieście.

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Droga 66 wygląda ciekawie, ale jeszcze nie znam.

Droga 66 by Dorota Warakomska


Obrazek


Drogę 66 nazywano kiedyś „główną ulicą Stanów Zjednoczonych". Była tematem piosenki Get Your Kicks on Route Sixty Six, którą śpiewali m.in. Nat King Cole, Rolling Stones i Depeche Mode. John Steinbeck nazwał ją Drogą Matką. Ta oddana do użytku w 1926 roku transkontynentalna szosa przechodzi przez osiem stanów i trzy strefy czasowe. W latach trzydziestych XX wieku tysiące farmerów podążały nią do Kalifornii; wielki kryzys i burze pyłowe zmusiły ich do szukania nowej pracy i nowego domu, po II wojnie światowej wielu żołnierzy wracało nią do domu, a w latach pięćdziesiątych, gdy połączyła tak zwany Rdzawy Krąg ze Słonecznym Kręgiem, Drogą 66 wędrowała kolejna fala migracji.
Wszędzie powstawały restauracje, hotele i stacje benzynowe. W Springfield Ed Waldmire wymyślił słynną parówkę na patyku (Cozy Dog), a Alberta Logan otworzyła pierwszy na Drodze 66 hotel dla kolorowych - bo nie mogła pozwolić, żeby sławny muzyk Nat King Cole tułał się jak bezdomny.
Opuszczona przez podróżnych po 1985 roku, gdy została zastąpiona autostradą i oficjalnie skreślona z listy dróg krajowych, Droga 66 przeżywa dziś odrodzenie. Uznana za zabytek jest jedną z większych atrakcji turystycznych w Stanach Zjednoczonych.
Podróżując tą legendarną trasą, Dorota Warakomska patrzy na Amerykę oczami znawcy i przybysza. Zadaje pytania: Czy nadal działa american dream? Czy Ameryka rzeczywiście jest synonimem demokracji i wolności? Jacy są dzisiejsi Amerykanie? Jak żyją kobiety Ameryki: te młode i te stare, mieszkające w przyczepach na pustyni i w luksusowych willach Beverly Hills?
Droga 66 to spojrzenie na świat i Amerykę oczami ludzi zwykłych i niezwykłych, to próba wyjaśnienia fenomenu wolności w zestawieniu z konserwatyzmem Amerykanów.

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

American dream w Rosji.

Sen o Ameryce by Michael Viner


Obrazek


W Rosji tysiące kobiet marzą o ucieczce od trudnego życia do znanej głównie z kina i telewizji Ameryki. Jeśli niektóre tam dotrą, czeka je ból i upokorzenie. Tylko niektóre spełnią marzenia. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie, od oferty w internecie albo agencji matrymonialnej. A potem? Czeka je konfrontacja z zupełnie innym stylem życia – na ogół bez znajomości języka i bez oparcia wśród przyjaciół....

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Bardzo przeciętna.

Manhattan pod wodą by Zuzanna Głowacka


Obrazek


Córka wybitnego prozaika i dramaturga, Janusza Głowackiego, idzie w ślady ojca. Zadebiutowała zbiorem felietonów "Manhattan pod wodą". To barwna opowieść o życiu w Nowym Jorku, w którym podobno da się przetrwać za siedem dolarów tygodniowo. Zuzanna Głowacka w swoich felietonach wspomina dzieciństwo i problemy, jakie miała w szkole z powodu dziwacznego imienia. Pisze o więzieniu Sing Sing, w którym w ramach wolontariatu pomagała osadzonym w nauce. O pracy w "New York Timesie" i związanym z nią skandalu - bolesnym posądzeniu o plagiat. Te z pozoru zwyczajne historie często są punktem wyjścia do rozważań na istotne tematy. Autorka przez pryzmat codzienności opowiada o walce ze stereotypami, nieprzystosowaniu i prawach człowieka. Wszystkie teksty napisane są lekkim i zgrabnym stylem, dzięki któremu czytelnikowi udziela się "amerykański optymizm". Felietony z "Manhattanu pod wodą" to też opowieść o życiu pomiędzy Stanami a Polską. O próbie odnalezienia się i zakochania w Warszawie po wielu latach spędzonych na innym kontynencie. A dla nas, czytelników, to świetna okazja do przyjrzenia się sobie.

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Agata Chani S.:
Droga 66 wygląda ciekawie, ale jeszcze nie znam.

Droga 66 by Dorota Warakomska


Obrazek


Miałam w ręcee ale styl pisania kompletnie nie dla mnie:(.

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Jolanta I.:
Miałam w ręcee ale styl pisania kompletnie nie dla mnie:(.
W sensie nieciekawy, kiepski, zbyt prosty, czy co? :)

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Agata Chani S.:
Jolanta I.:
Miałam w ręcee ale styl pisania kompletnie nie dla mnie:(.
W sensie nieciekawy, kiepski, zbyt prosty, czy co? :)


Dla mnie za toporny i nieciekawy:))

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Jolanta I.:
Dla mnie za toporny i nieciekawy:))
Dobrze, że mówisz. Daruję sobie tę książkę :)

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Takie coś jeszcze mi się napatoczyło, ale recenzje raczej kiepawe.

USA by Piotr Kraśko

Obrazek


Świat Według Reportera jest serią książek z zapisem podróży znanego dziennikarza, prowadzącego i reportera Wiadomości TVP1- Piotra Kraśko.
"Eskimosi nauczyli mnie, jak przetrwać, gdy mróz spada do -50 stopni, przekonali, że psie zaprzęgi są wciąż lepsze od skuterów, a do połowu wielorybów potrzebna jest trampolina. W moim ulubionym barze w Teksasie na suficie wiszą setki staników, a włoska mafia znalazła na Brooklynie knajpę z najlepszym widokiem na Manhattan. Zdradzę, jak przetrwać noc na cmentarzu w Tijuanie, pijąc tequilę z grabarzami, i co ukrywają tam kartele narkotykowe. A także: co przez okno w swoim domu widzi Dalajlama, jak się jeździ na snowboardzie na Saharze i dlaczego gogle potrzebne są do kolacji w czasie burzy piaskowej. Podam adres sklepu, w którym zakupy robią zakonnice gotujące dla papieża i przepis na ulubione spaghetti Mela Gibsona."
Piotr T.

Piotr T. Wciąż poJEEPany...
;)

Temat: USA - jakie książki polecacie?


Obrazek

Dobra. Facet pisze od siebie i pokazuje, jak to działa w USA. Na czym się taka działalność w USA opiera. I - w wielu przypadkach pomiędzy wersami - USA jest jak każde inne państwo. W Polsce nie jest wcale gorzej...

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi.
Kilka książek muszę nadrobić.

Agata Chani S.:
Tę chyba też?

Wałkowanie Ameryki by Marek Wałkuski
Do tej pozycji można dorzucić tę:

Obrazek

Choć ona nie była tak, dobra, jak poprzednia.

Jeśli jeszcze znajdziecie jakieś książki w tym temacie, wrzućcie, proszę. :)
Klaudia Hałas

Klaudia Hałas właściciel, Biuro
Usługowe EKSPERT

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Wojciech Orliński : 1/ Ameryka nie istnieje 2/ Route 66 nie istnieje - obydwie wyd. Pascal
3/Bartosz Gardocki - Oczy Wuja Sama Zysk i Sp.
4/Wojciech Cejrowski - Wyspa na prerii
5/Włódarczak Piotr - Moja Karolina. Opowieści z USA wyd. Novae Res
6/Karol Lewandowski - Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów.
7/Strzeżysz Piotr - Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery

Pozycje 6 i 7 w części dotyczą USA.

o Alasce: pamiętnik księdza z pobytu misyjnego : Andrzej Maślanka - Różaniec w śniegu. Czytało mi się bardzo dobrze, ale zaznaczam , że byłam na Alasce i poznałam realia, znam tez sporo osób o których w książce jest wspomniane. Więc może ta książka nie wciągnąć każdego.Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.01.15 o godzinie 21:48

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Czytam Amerykę po kawałku. Niestety autor ma bardzo bałwochwalczy stosunek do tego kraju. Możliwe, że w dalszej części będzie parę negatywów, w co wątpię, ale zobaczymy. Póki co - jeżeli szukacie raju, jedźcie do USA ;)

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Agata Chani S.:
Czytam Amerykę po kawałku. Niestety autor ma bardzo bałwochwalczy stosunek do tego kraju. Możliwe, że w dalszej części będzie parę negatywów, w co wątpię, ale zobaczymy. Póki co - jeżeli szukacie raju, jedźcie do USA ;)
Nie będzie negatywów.
Od pół roku tu mieszkam i nie jest źle. Ale nie jest też tak idealistycznie, jak opisuje to Wałkuski.

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Przemysław B.:
Skończyłam. Nie podobała mi się ta książka. Autor tak bardzo pieje z zachwytu, że aż robi się niedobrze. A najbardziej rozwaliło mnie, to, że nigdzie indziej na świecie nie widział dwóch równoległych tęczy, co podkreślił kilkukrotnie... Widocznie słabo się rozglądał ;P Ja je widziałam i widuję w całej Europie.

Pierwsze zdjęcie, które nawinęło mi się pod rękę, z Dublina :)

Obrazek


No zdrzaźnił mnie facet tymi tęczami :)

konto usunięte

Temat: USA - jakie książki polecacie?

Przemysław B.:
Od pół roku tu mieszkam i nie jest źle. Ale nie jest też tak idealistycznie, jak opisuje to Wałkuski.
Ideałów nie ma, po prostu.

Następna dyskusja:

Jakie ksiazki o Chinach pol...




Wyślij zaproszenie do