Temat: Książki dotyczące obozów zagłady
Witaj!
Różnie można rozumieć zakres tej tematyki.
Po pierwsze, czy chodzi tylko o niemieckie (hitlerowskie) obozy zagłady? Czy inne też (sowieckie na przykład)?
Po drugie, czy - mówiąc o niemieckich - masz na myśli wszystkie obozy koncentracyjne, bo pojęcie obozów zagłady często (choć nie zawsze) ogranicza się tylko do takich miejsc, które służyły wyłącznie do mordowania (Sobibór, Bełżec itp.)?
Po trzecie, czy interesuje Cię tylko perspektywa osób więzionych, czy również wspomnienia osób stojących z drugiej strony - komendantów, strażników itp.?
Ogólnie rzecz biorąc literatury na ten temat jest całe morze. Ostatnia książka jaką ja czytałem to "Bunt w Sobiborze" Philipa Bialowitza i Josepha Bialowitza. Polecam, zwłaszcza, że Sobibór nie jest tak znanym miejscem jak Auschwitz na przykład.
Jeśli chodzi o perspektywę tych, co byli z drugiej strony, to polecam wspomnienia Rudolfa Hoessa komendanta obozu oświęcimskiego. Mimo bardzo wielu zastrzeżeń, słabości, tendencyjności, kompletnej zmiany nastawienia samego Hoessa (nie ma tu nawet znaczenia, czy zmiana ta była szczera, czy udawana) oraz wielu innych "ale" jest to nadal według mnie obowiązkowa lektura dla kogoś zainteresowanego tą tematyką.
Pozdrawiam,
Paf