Katarzyna B.

Katarzyna B. administracja
samorządowa

Temat: Aktualności, ciekawostki

Zawsze przepadałam za tym wierszem, tak więc teraz pozwalam sobie tu go przypomnieć .... z żalem ogromnym

Kot w pustym mieszkaniu

Umrzeć - tego się nie robi kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu.
Wdrapywać się na ściany.
Ocierać między meblami.
Nic niby tu nie zmienione,
a jednak pozamieniane.
Niby nie przesunięte,
a jednak porozsuwane.
I wieczorami lampa już nie świeci.
Słychać kroki na schodach,
ale to nie te.
Ręka, co kładzie rybę na talerzyk,
także nie ta, co kładła.
Coś się tu nie zaczyna
w swojej zwykłej porze.
Coś się tu nie odbywa
jak powinno.
Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.
Do wszystkich szaf się zajrzało.
Przez półki przebiegło.
Wcisnęło się pod dywan i sprawdziło.
Nawet złamało zakaz
i rozrzuciło papiery.
Co więcej jest do zrobienia.
Spać i czekać.
Niech no on tylko wróci,
niech no się pokaże.
Już on się dowie,
że tak z kotem nie można.
Będzie się szło w jego stronę
jakby się wcale nie chciało,
pomalutku,
na bardzo obrażonych łapach.
I żadnych skoków pisków na początek.

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki

Rzeźby z książek:

http://www.domosfera.pl/wnetrza/51,124115,11082533.htm...
Diana Pogodna

Diana Pogodna wolny zawód

Temat: Aktualności, ciekawostki

10 najpiękniejszych i najciekawszych księgarni na świecie

http://gadzetomania.pl/2012/02/03/10-najpiekniejszych-...


Obrazek



Obrazek

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki

Przeniesione z innego tematu.

Władysław Zdanowicz:
Niejako na dowód, że coś można zrobić nie oglądając się na SPP, ZLP czy inny formalny twór.
Kilka tygodni temu powstała grupa niezrzeszonych Autorów którzy postanowili stworzyć stronę internetową skierowaną do Polaków mieszkających poza granicami kraju i mającymi z tego powodu utrudnione dojście do informacji o książce. A teraz zapraszam wszystkich do zerknięcia jak strona działa - choć od razu zastrzegam, że to dopiero nasze początki więc nie wszystko jeszcze chodzi jak powinno, ale z czasem kto to wie.
Pozdrawiam i zapraszam kolegów i koleżanki:
http://polscy-pisarze.com

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki

Czytanie jak seks i jedzenie - urodziny Biblioteki Narodowej

Oryginał Biblii Jakuba Wujka, rękopisy "Kazań świętokrzyskich", wiersza Kochanowskiego "Dryas Zamchana", "Balladyny" Słowackiego można oglądać do soboty w siedzibie Biblioteki Narodowej przy pl. Krasińskich 3 w Warszawie. Sama biblioteka w tym tygodniu świętuje swoje urodziny.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,11186647,Czytanie_jak_seks_...
Marta Górniewska

Marta Górniewska Student, Akademia
Medyczna w Warszawie

Temat: Aktualności, ciekawostki

Książka dla ludzi ciekawych świata i odpowiedzi na pytania zupełnie codzienne - "Czy to prawda, że... "
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/111323/czy-to-prawda-...

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki


Obrazek


Przeczytać 1000 książek rocznie i... nie zwariować

Przy smażeniu naleśników, w stygnącej kąpieli, w metrze i fotelu. Kosztem prasowania, biegania, oglądania telewizji. Żeby się odprężyć, wzruszyć, zmierzyć ze sobą, zwolnić - Polacy potrafią przeczytać 50, 100, 300, a nawet 1000 książek rocznie

Schody ruchome są super

Sylwia Niemczyk-Opalińska (32 lata, 200 książek w roku): - Czytam, zanim wszyscy wstaną. O szóstej piję kawę, myję zęby i mam godzinę.

Smażę naleśniki i czytam. Gotuję zupę i czytam. Jak będę obierała ziemniaki, to nie - ale przy mieszaniu? Czytam na stojąco, na siedząco, na leżąco, na chodząco - mniej po domu, a bardziej na ulicy. Wpadam na ludzi czasem, ale że czytam nieuważnie, mam podzielną uwagę.

Pracuję na pełny etat jako redaktorka w miesięczniku dla rodziców. Po siedemnastej, jak przychodzę do domu, pobawię się trochę z dziećmi, dam im jeść, przypilnuję Igę, żeby zrobiła zadania domowe, i przez pół godziny czytam w wannie.

Wczoraj pracowałam w domu. Czytałam do 8.30. Drugą część "Millennium", moją ulubioną. Potem pracowałam z przerwami na czytanie przy kawie, co godzinę, na 15 minut.

Odebrałam Ninę z przedszkola, czytałam McLuhana, jedną z kilku niefabularnych książek, które lubię. Pojechałam spotkać się z koleżanką: po drodze czytałam w metrze i wychodząc na schodach ruchomych, to jest taka wspaniała rzecz, że jedziesz, jedziesz, jedziesz i jeszcze możesz sobie czytać. I dopiero jak wychodzisz w ciemność, to już nie możesz.

Wróciłam o 20.30, dzieci były już wykąpane i po kolacji. Marcin to zrobił, mój mąż. Powiedziałam im, że przyjdę za pół godziny - leżałam w wannie i czytałam. Dalej tę Lisbeth. Teraz mam ciężki okres w pracy, więc nawet nie zabieram się do niczego nowego. Planuję zacząć "Parrot i Olivier w Ameryce". Dwie recenzje przeczytałam i kupiłam ją sobie wczoraj. Dziewczynki się dobijały, więc musiałam wyjść.

Przed snem im czytamy. Porozmawiamy chwilę, a potem leżę między nimi, jest nam bardzo ciasno, przytulamy się do siebie, ale pilnuję, żeby się już nie odzywały, nie chichrały. Oglądają swoje książki, a ja już czytam swoją. Z godzinę. I czasem z nimi zasnę, a czasem przesiadam się do swojego łóżka i dalej czytam. Wczoraj czytałam do 23.30 i jeszcze usiadłam do pracy. Poszłam spać o 2.00. Ale zwykle długo śpię, od 23.

Trzy, cztery godziny czytania dziennie by się uzbierało. Ok. 200 stron, ale to zależy od książki. Czytam kilka naraz, ale są książki, których nie chciałabym tak czytać. Biografia Korczaka czeka, aż będę miała trzy dni bez chodzenia do pracy.

Torebka na książki

Marianna Zawadzka (34 lata, 120 książek w roku): - Ja w pracy mogę czytać. Jestem wychowawcą w hostelu dla młodzieży przy jednym z liceów. Jak mam dyżur od 15 do 21, to nie ma czasu, ale jak nockę - oni śpią, a ja czuwam i mogę czytać.

Kupuję takie torebki, żeby mi się książka mieściła. Do metra mam trzy przystanki, to nie wyciągam. Wsiadam na pierwszej stacji do pustego wagonu. I mam pół godziny drogi na czytanie.

Rano biorę książkę do łazienki. Potem to nie, bo obiad, dzieci, zakupy, pranie, spacery, w dzień staram się wszystko poprasować. Kostuś ma pięć i pół, a Miłoszek prawie trzy lata. Mąż bardzo w domu pomaga. Sprząta. Z dziećmi na dwór wychodzi. On się odpręża przy gotowaniu, dla mnie to kara. Pracuje w kawiarnio-galerii, na wieczory. Pięć dni w tygodniu. Ma teraz sesję, uczy się. Do czytania mąż ma takie podejście jak moi rodzice, że to trwonienie czasu. Przy nagromadzeniu domowych obowiązków sama się wpędzam w poczucie winy, ale jak już dzieci śpią, mogę poczytać godzinkę czy dwie. Taka nagroda. W łóżku, przy lampce. Śpię normalnie: siedem-osiem godzin. Jak jestem w pracy, to w dzień odsypiam.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75480,11259687,Przeczytac_1000_ks...
Grzegorz T.

Grzegorz T. SNAFU. Szara
eminencja ;)

Temat: Aktualności, ciekawostki

Agata Chani S.:

Obrazek


Przeczytać 1000 książek rocznie i... nie zwariować
ale mam zgryza...ile ja rocznie czytam...?
poza tym, że za mało :D
Małgorzata Dwornikiewicz - Opalińska

Małgorzata Dwornikiewicz -
Opalińska
Trenerka
umiejętności
psychospołecznych,
pedagog, coach i...

Temat: Aktualności, ciekawostki

Od dziś (04.03.2012 r. do 10.03.2012 obchodzić będziemy Światowy Tydzień eKsiążki.
Katarzyna Kalarus

Katarzyna Kalarus artystka i
projektantka,
podobno wariatka
(tez cos!)

Temat: Aktualności, ciekawostki

Marquez konczy 85 lat!

http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114528,11291285,Nob...

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki

Małgorzata Dwornikiewicz - Opalińska:
Od dziś (04.03.2012 r. do 10.03.2012 obchodzić będziemy Światowy Tydzień eKsiążki.

Niech chociaż czytelnicy dadzą sobie spokój z pseudoświętami jakiejś dziwnej eligiii, dzień taki dzień s*aki.... Telewidzom się nie dziwię, bo mainstream robi im papkę z mózgu, ale czytelnikom?
Bogumiła G.

Bogumiła G. Nauczycielka
przedszkolna

Temat: Aktualności, ciekawostki

To się nazywa książka do poduszki ;)


Obrazek
Małgorzata Dwornikiewicz - Opalińska

Małgorzata Dwornikiewicz -
Opalińska
Trenerka
umiejętności
psychospołecznych,
pedagog, coach i...

Temat: Aktualności, ciekawostki

Dla miłośników robienia spisów książek do czytania:

http://www.listomania.pl/ksiazki

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki

Połaskotać małpę w kąpieli

Za parę lat mój syn poderwie swoją pierwszą dziewczynę dzięki social reading. Gdy ona dojdzie do jakiegoś wybornego dowcipu, on wyśle jej wiadomość: "Wiedziałem, że Ci się spodoba" - rozmowa z Robertem Chojnackim*


Robert Chojnacki: Poczytny autor beletrystyki będzie bardziej reżyserem swojego dzieła niż pisarzem. Zawrze w książce muzykę budującą nastrój, która zagra w odpowiednim momencie, bo czytnik będzie śledził ruch naszej źrenicy. Pisarz reżyser poprowadzi z nami przebiegłą grę. Mogąc modyfikować treść książki w dowolnym momencie, będzie mógł nas zwodzić co do jej ostatecznej wymowy. Proszę sobie wyobrazić: czyta pani książkę podróżniczą, słyszy dźwięki dżungli amazońskiej albo huk wodospadu Niagara. Może pani obejrzeć tajemny rytuał Indian, który udało się autorowi sfilmować po kryjomu komórką...

Za parę lat mój syn poderwie swoją pierwszą dziewczynę dzięki social reading, wspólnemu e-czytaniu. Będzie wiedział, co wieczorami czyta jego wybranka, a nawet w którym miejscu tekstu jest. Gdy dziewczyna dojdzie do jakiegoś wybornego dowcipu, Beniamin wyśle jej wiadomość: "Wiedziałem, że Ci się spodoba", i to będzie odpowiednik naszej pierwszej randki.

I teraz panią zaskoczę. To nie jest przyszłość, to już się dzieje. Prawie wszystko, o czym mówię, można zrobić lub zobaczyć na iPadzie w aplikacjach takich jak Kobo, iBooks czy Woblink. Naprawdę!

Jak my, Polacy, wypadamy na tle innych krajów?

- To zależy, z kim się porównujemy. Jeśli z USA lub innymi krajami anglojęzycznymi, jesteśmy daleko w tyle. Wartość rynku e-booków osiąga tam już kilka procent wartości całego rynku książki. W liczbach bezwzględnych to dziesiątki milionów euro. Podobnie w Niemczech (90 mln) czy Hiszpanii (51,3 mln). Jednak już we Włoszech to tylko dwie dziesiąte procent, czyli 1,2 mln. Taki stan wynika głównie z przyzwyczajeń społeczeństwa i różnych biznesowych układów. Weźmy rynek hiszpański. Za sprawą popularności języka hiszpańskiego nie ogranicza się on do samej Hiszpanii, przez co poczynania wielkich graczy, jak np. Amazonu, są na nim śmielsze. Nie jesteśmy jednak daleko za innymi krajami europejskimi, bo w nich te wartości też rzadko przekraczają 1 proc. Prognozy mówią tymczasem, że w 2015 r. rynek e-booków osiągnie w Polsce 2 proc. całego rynku książki, a w USA - 22.

A, powiedzmy, w 2020?

- Moim zdaniem w 2020 r. udział e-rynku w całym rynku książki trudno już będzie mierzyć, bo wygeneruje on publikacje, których dziś wcale nie nazwalibyśmy książkami. Zabraknie solidnej podstawy do porównań, jaką są obecnie np. tytuły powtarzające się w wersjach papierowej i elektronicznej. Dziś e-rynek sprowadza się do zdigitalizowania tekstu, w USA mówi się tymczasem, że to nie jest nawet jego wersja 1.0. Podkreślę: tak się mówi w USA! Kiedy pojawią się publikacje na masową skalę czerpiące z nowych możliwości technologicznych, powstanie zupełnie osobny rynek, który prawdopodobnie do 2020 r. zrówna się ze stopniowo kurczącym się rynkiem książki tradycyjnej. Częściowo zajmie jego miejsce na rynku czasu wolnego jak wcześniej np. internet, w którym też przecież czytamy. Wzrośnie też komfort czytania, już dziś z niektórych czytników można czytać jak z papieru. Wielu osobom wciąż się wydaje, że taki ekran musi świecić i męczyć oczy, tymczasem nic podobnego.

Pomówmy na razie o bliższej przyszłości. Co spowoduje wejście na polski rynek Amazonu?

- Na pewno wzrost sprzedaży e-booków. Amazon nie tylko będzie miał w ofercie dużo polskich książek, ale też po jego wejściu pojawi się więcej urządzeń. Kindle'a nie trzeba już będzie sprowadzać z USA, a warto pamiętać, że czytać można na nim nie tylko książki kupione na Amazonie. Za kilka dni za pomocą Kindle'a będzie można nawet kupować i czytać książki z Woblinka. Na początku więc skorzystamy. A potem? Wszystko zależeć będzie od tego, jaką formę współpracy z Amazonem przyjmą polscy wydawcy. Choć pewnie nie od razu pokaże pazurki, Amazon potrafi jednak grać agresywnie. Amerykańskim oficynom ogromnie już dał się we znaki. Jednak nie kojarzyłbym go wyłącznie z rynkiem książki. Ponad połowa przychodów Amazonu to tzw. cała reszta, a tu mamy już graczy naprawdę silnych, jak np. Allegro, które zatrzymało eBaya. Biznes Amazona mimo wszystko wydaje mi się mało sexy, wyniki tej firmy jak na wielkiego potentata wcale nie są szokujące. Na pewno więc będzie ciekawie i z tego się cieszę, bo żyjemy w przełomowych czasach.

Jakie szykujecie nowości?

- Wkrótce Woblink będzie mógł zaoferować w formie elektronicznej książki Normana Daviesa. Wszystkie tytuły w dobrych cenach i do czytania na wszystkich czytnikach. Plus dodatkowe atrakcje. Książka "Orzeł biały i czerwona gwiazda" ma np. animowane mapy, które prezentują operacje wojskowe. Lektor czyta komentarz, żołnierze maszerują, flagi powiewają. Jest to już zatem książka multimedialna. Lektura książeczek dla dzieci ma być interaktywna - np. czytając "Małpę w kąpieli", będzie można połaskotać małpę, albo ją wyrzucić przez okno. Warte uwagi są też podręczniki do nauki języków. Już teraz można za ich pomocą słuchać dialogów, a także rozwiązywać quizy. Takie rzeczy świetnie się sprzedają.

A konkretnie?

- Do kilkuset pobrań tytułu w ciągu miesiąca - w zależności od języka i poziomu zaawansowania. Jednak największe bestsellery w ciągu roku liczą się w tysiącach!

Istnieje już coś takiego jak e-bestseller?

- Jeśli dany tytuł zajmuje pierwsze miejsce w kilku księgarniach e-bookowych, to bez wątpienia zasługuje na takie miano. W Polsce w ogóle bestseller to nie jest dużo, w przypadku książek papierowych wystarczy już nawet 20 tys. sprzedanych egzemplarzy. Dla e-booków to przynajmniej rząd wielkości mniej. Gdybyśmy się mieli jednak znów odnieść do USA, tam bestsellerem jest coś, co się sprzedaje w nakładzie minimum 200 tys. Megahity idą w milionach. U nas na takie wyniki może liczyć tylko papież, dieta Dukana czy wampiryczna saga "Zmierzch". Ale z muzyką jest jeszcze gorzej. Do złotej płyty wystarczy pewnie mniej niż 10 tys.

Polskie e-bestsellery to chyba nie te same książki co bestsellery tradycyjne?

- Do wyjątków należy np. biografia Steve'a Jobsa. Ale już w przypadku literatury młodzieżowej czy obyczajowej dla kobiet dane zupełnie się rozjeżdżają. Bardzo często zresztą nie ma jeszcze tych książek w ofercie, bo wydawcy nie kupili do nich e-praw. Przez krótki czas wydawało się, że rynek książki elektronicznej będzie zmaskulinizowany, to się nie sprawdziło, ale stereotyp jeszcze trochę pokutuje. W przypadku e-booków bestseller często kreowany jest przez podaż: coś jest bestsellerem, bo po prostu jest. Trzeba też zaznaczyć, że mówimy teraz wyłącznie o beletrystyce, a tak naprawdę wszystko zaczęło się na tym rynku od literatury specjalistycznej, tylko ją niekoniecznie nazwalibyśmy e-bookiem.

A modelowy odbiorca tego rynku?

- Mieszka w dużym mieście, zna języki obce, jest człowiekiem wykształconym, obeznanym z nowymi technologiami. Stosunkowo młodym, ale ma już ponad 20 lat, bo pracuje i stać go na zakup czytnika. Zwykle zarabia powyżej średniej krajowej.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,115412,11353371,Polaskotac_malpe_...

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki

ALISON

http://alison.com

ALISON* is the world's leading free online learning resource for basic and essential workplace skills. ALISON provides high-quality, engaging, interactive multimedia courseware for certification and standards-based learning.

The mission of ALISON is to enable anyone, anywhere, to educate themselves for free via interactive, self-paced multimedia. It is our belief that through ALISON, the cost of access to high-quality education can be removed.

Through the ALISON learning platform we can assist people around the world in educating themselves, thereby creating a more equitable and sustainable global society.

We believe that all certifiable or standards-based learning for every subject can be made available for free online. We also believe that Article 26 of the United Nations Universal Declaration of Human Rights which states "Everyone has the right to education. Education shall be free..." will, through ALISON, become a reality.

* ALISON stands for "Advance Learning Interactive Systems Online".

------------
Co prawda średni ma to związek z książkami, ale myślę, że warte zainteresowania. Tym bardziej, że jest to bezpłatne źródło wiedzy.

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki

Anna Kłossowska:
Przenieś posta do tematu nowości.
Małgorzata Dwornikiewicz - Opalińska

Małgorzata Dwornikiewicz -
Opalińska
Trenerka
umiejętności
psychospołecznych,
pedagog, coach i...

Małgorzata Dwornikiewicz - Opalińska

Małgorzata Dwornikiewicz -
Opalińska
Trenerka
umiejętności
psychospołecznych,
pedagog, coach i...

Temat: Aktualności, ciekawostki

"Generator sonetów" - książka, która pozwala na ułożenie przez czytelnika stu tysięcy miliardów wierszy.

http://youtu.be/a-aqIbiOMjwMałgorzata Dwornikiewicz - Opalińska edytował(a) ten post dnia 15.04.12 o godzinie 00:13

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki

W finale tegorocznej edycji amerykańskiej nagrody Best Translated Book Award znalazły się dwa tutuły polskich autorów: "W czerwieni" ("In Red") Magdaleny Tulli oraz "Kamień na kamieniu" ("Stone Upon Stone") Wiesława Myśliwskiego. Autorem angielskich przekładów obu książek jest Bill Johnston. Książki opublikowało wydawnictwo Archipelago Books z Nowego Jorku.
Obok polskich autorów do finału zakwalifikowali się m.in.: Jean Echenoz, Dany Laferrière, Enrique Vila-Matas i Dezső Kosztolányi. Zwycięzcę poznamy 4 maja podczas PEN World Voices Festival.
Nagroda Best Translated Book Award przyznawana jest od 2007 roku przez nowojorski Uniwersytet w Rochester dla najlepszej książki zagranicznej opublikowanej na amerykańskim rynku.

http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/sukces-polskich-au...

konto usunięte

Temat: Aktualności, ciekawostki

Przeniesione z innego tematu.

Ania W.:

Obrazek



Wyślij zaproszenie do