Anna Marco

Anna Marco Bibliotekarka

Temat: Zdeptana róża - powieść Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej


Obrazek

Kolejna powieść Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej „Zdeptana róża” to przejmująca historia prześladowania niewinnego człowieka przez PRL-owska bezpiekę. Główna bohaterka powieści Bożena Kubicka jest dziennikarką, osobą o wielu zainteresowaniach, ogromnej wrażliwości i bogatej wyobraźni. Znajdując się od dzieciństwa z jednej strony pod wpływem antykomunistycznego nastawienia rodziców, repatriantów ze wschodnich kresów, którym trudno jest przystosować się do życia na Górnym Śląsku w obcym środowisku i nienawistnym systemie a z drugiej pod naciskiem oficjalnej indoktrynacji komunistycznej, szuka oderwania się od tej schizofrenicznej sytuacji w łapczywym pochłanianiu książek i w marzeniach o ucieczce do innego piękniejszego świata. Ich spełnienie stanowi w pewnej mierze dostanie się na studia do szkoły teatralnej w Krakowie - jej ukochanym mieście. Spotyka ją tu jednak niepowodzenie. Wykładowca filozofii „marksizmu-leninizmu”, który jest równocześnie profesorem głównego przedmiotu aktorskiego, pragnie z niej uczynić swą kochankę. Ów podstarzały lowelas wzbudza w niej taką odrazę, że przestaje ona chodzić na jego zajęcia, w konsekwencji czego zostaje wydalona z uczelni i zmuszona do powrotu do ponurego Bytomia i podjęcia wyczerpującej pracy w prymitywnym środowisku. Kończy jednak studia zaoczne, po czym udaje się jej zatrudnić w gazecie codziennej, w której zdobywa popularność wśród czytelników i początkowo czuje się spełniona, gdyż pisze na tematy kulturalne.
Gorzej wiedzie się jej w życiu osobistym. Po paru zabawnie opisanych niewinnych przygodach erotycznych kilkakrotnie przeżywa cierpienie spowodowane niezbyt szczęśliwie ulokowanymi uczuciami. Po niefortunnej aferze z żonatym mężczyzną, zakończonej aborcją i po tragicznie przerwanej wielkiej miłości poświęca się całkowicie samotnemu wychowywaniu syna, którego urodzenie stanowi jedyny promień szczęścia w jej smutnym życiu. Śmierć dziecka pod kołami samochodu rujnuje wszystkie jej plany i marzenia dotyczące przyszłości, ograbia z energii i radości.
Na tym jednak nie kończy się jej życiowy pech. Prawdziwa tragedia zaczyna się dla niej, gdy bezpieka upatruje ją sobie na tajnego współpracownika, inwigilującego artystyczne środowisko. Szykany bezpieki i groźba utraty jedynego źródła dochodów wpędzają ją w depresję. Dochodzi do tego śmierć brata w wypadku samochodowym i kobieta ląduje w szpitalu psychiatrycznym, gdzie przeżywa koszmar. Po wyjściu z niego zmienia się całkowicie. Postanawia zacząć kierować się rozsądkiem, a nie jak do tej pory sercem.
Uświadamia sobie, jak bardzo nienawidzi tego ustroju, tego horrendalnego fałszu, tych „towarzyszy”. Pragnie za wszelką cenę uwolnić się z żelaznego uścisku bezpieki. A nadarza się ku temu okazja, gdyż otrzymuje zaproszenie do odwiedzin od koleżanki szkolnej żyjącej w Zachodnich Niemczech. Wprawdzie po śmierci dziecka, rodziców i brata nie ma już w kraju nikogo bliskiego, to jednak zdaje sobie sprawę, że czyha tam na nią niewyobrażalna tęsknota za ojczyzną. Mimo wszystko decyduje się na emigrację, gdyż dalsze życie w Polsce staje się dla niej nie do zniesienia. Zdobywa nadwerężone zaufanie sekretarza organizacji partyjnej, zapisuje się do partii, w końcu podpisuje zobowiązanie do współpracy z bezpieką w zamian za możliwość odwiedzenia koleżanki, w przekonaniu, że gdy opowie tam, w jaki sposób ją do tego zmuszano, to uzyska azyl. Jednak okazuje się, że za ów podstępny plan przyjdzie jej zapłacić zbyt wysoką dla tak wrażliwej osoby cenę.
Jest to wciągająca lektura o niemal sensacyjnej akcji, nasycona tragikomicznymi epizodami, doskonale charakteryzującymi tamte ponure czasy. Dostępna jako wersja drukowana - http://selkar.pl/aff/skok/products/show/228249 Agnieszka Marzol edytował(a) ten post dnia 13.03.13 o godzinie 13:08