Anna Marco Bibliotekarka
Temat: Zapomniany żołnierz. Rzecz o Stanisławie Juraszku - Piotr...
Jak wiele planów i zamierzeń przekreśliła wojna? Jak wielu młodych ludzi zamieniło ulubione narzędzia pracy na karabin? Jak wiele talentów nie mogło rozwijać się w okresie wojny? O tych wyrzeczeniach, bo jak inaczej nazwać zmianę planów młodych Polaków pisze w swojej książce Piotr Wiernik – „Zapomniany żołnierz. Rzecz o Stanisławie Juraszku. „Okres po ukończeniu studiów do wybuchu wojny był zbyt krótki, aby mógł zaistnieć jako artysta malarz. Służba wojskowa i czas wojny także nie sprzyjały uprawianiu sztuki malarskiej.” – pisze w biografii polskiego bohatera wojennego Piotr Wiernik. To smutne, jak wielu młodych ludzi z zamiłowania artystów musiało zmierzyć się ze złem jakie przyniósł wybuch II wojny światowej. W jej obliczu wielu z nich stało się żołnierzami, których zadaniem było tworzenie piękna – teraz ich oczy oglądały biedę, chaos i zniszczenie jakie przyniosła wojna.
Jak wielu z nich nie mogło rozwijać swojego talentu – nawet po zakończeniu wojny. Także w przypadku bohatera książki było to niemożliwe. Wojna przekreśliła nie tylko marzenia młodego artysty, ale także możliwość tworzenia i realizowania wszelkich innych planów. To co zostało po bohaterze to niewiele obrazów, rzeźb i tym podobnych. W książce czytamy – „Dorobek artystyczny Staszka nigdy nie został skatalogowany. Nie znamy całej twórczości z okresu do 1939 r., ani jeśli malował bądź szkicował, z okresu wojennego. Obrazy stworzone podczas studiów zachowały się przede wszystkim w rękach rodziny. Być może inne jego prace są także w posiadaniu krakowskich kolekcjonerów lub w nieznanych domach, do których kupiono je od malującego na zarobek studenta. „
W książce autor zamieścił wiele ilustracji przedstawiających niewielki dorobek artysty. Może po latach znajdą się osoby, które posiadają obrazy Stanisława Juraszka, nie tylko malarza-artysty, ale wojennego bohatera, któremu wojna uniemożliwiła rozwijać talent . Polecam książkę z uwagi na wiele cennych informacji o jakich nie przeczytamy na Internecie czy w książkach historycznych. To książka o losach polskiego artysty-żołnierza o którym powoli zaciera się ślad. Może dzięki Piotrowi Wiernikowi uda się przypomnieć o młodym Polaku zasłużonym w II wojnie światowej.