Piotr Waldemar Z.

Piotr Waldemar Z. filmowiec
(montażysta,
reżyser,
scenarzysta,
fotograf)

Temat: 7. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA

7. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA - nieme filmy z muzyką na żywo,
22-25 października 2009 - kino Iluzjon, wawa.

http://www.youtube.com/watch?v=ftctbrOZVOA
Piotr Waldemar Z.

Piotr Waldemar Z. filmowiec
(montażysta,
reżyser,
scenarzysta,
fotograf)

Temat: 7. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA

W piątek ciąg dalszy Święta Niemego Kina.

Zapraszamy na 3 unikalne filmy zilustriowane wyjątkową muzyką:

g. 18.30

SZÓSTA CZĘŚĆ ŚWIATA (Szestaja czast mira) r. Dżiga Wiertow, ZSRR 1926 55’
Być może jest to najbardziej oryginalny, ale i najbardziej propagandowy film radzieckiego awangardzisty – Dzigi Wiertowa. Tytułowa 'szósta część świata' to obszar ZSRR obfitujący we wszelkie surowce naturalne, z wielkimi zakładami przemysłowymi, zamieszkały przez miliony niezwykłych ludzi. To miejsce, gdzie – zgodnie z wymową filmu – potęga rewolucji osiąga swe apogeum, a ludzie pracy, dzięki rozbudzonej świadomości klasowej, żyją godnie i dostatnio. To rzeczywistość, którą Wiertow precyzyjnie konfrontuje z symbolami zmurszałego kapitalizmu.
Znakomite zdjęcia dokumentalne dopełnione zostały ciekawą koncepcją graficzną napisów. W przesłaniu groźne memento: niebawem cały świat będzie należał do robotników i chłopów…

Muzyka: Raphael Roginski
http://www.myspace.com/raphaelroginski
Gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego; od trzynastego roku życia gra na gitarze elektrycznej. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe, teatr tradycyjny i multimedialny oraz słowo.
g. 20.00

PRZEZ ŁZY (Skwoz slezy) r. Grigorij Griczer-Czerikower, ZSRR 1928 73’
Bardzo rzadki w archiwach, a niezwykle ciekawy obraz rozgrywający się na polskich kresach w środowisku żydowskim. Jako film niemy, na początku lat trzydziestych został w USA opatrzony powieściową narracją w języku jidysz. To prosta historia miłosna łącząca Bruczę – córkę krawca oraz biednego przybłędę Eli. Największym walorem 'Przez łzy' jest niemal dokumentalne sportretowanie środowiska kresowych małomiasteczkowych chasydów. Film był realizowany w okolicach Berdyczowa i pod tym względem ma wartość dokumentu ze świata, który za kilkanaście lat zostanie unicestwiony.

Muzyka: Sisters&S.F. Zolton

g. 21.45

HOTEL IMPERIAL (Hotel Imperial) r. Mauritz Stiller, USA 1927 77’
Szwedzki mistrz kina niemego i polska aktorka Pola Negri w roli hotelowej pokojówki, to główne atuty tego komediodramatu. Akcja Hotelu Imperial toczy się podczas I wojny światowej na terenach Austro-Węgier. W przygranicznym miasteczku okupowanym przez żołnierzy cara, szuka schronienia kilku węgierskich huzarów. Ich dowódcą zajmuje się piękna pokojówka – Anna Sedlak (Pola Negri), która proponuje, by ukrył się przed Rosjanami przebierając się za kelnera. W hotelu lokuje się rosyjski sztab wojskowy, co nie przeszkadza bynajmniej rozkwitowi miłości między Anną i węgierskim huzarem.

Muzyka: Horny Trees (Hubert Zemler, Maciej Trifonidis Bielawski, Paweł Szamburski)

http://www.myspace.com/hornytrees
Zespół powstał w 2007 roku; to grupa wybitnych leśników, opiekunów i badaczy dźwiękowej puszczy. W swej muzyce posługują się głównie intuitywną improwizacją z wieloma odniesieniami do tradycyjnej muzyki etnicznej, kameralistyki oraz eksperymentu elektroakustycznego. Mają doświadczenie na wielu płaszczyznach sztuki współczesnej – teatru, kina niemego i performance'u.

bilety - 15 zł na każdy seans.

więcej informacji na stronie:

http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=554

serdecznie zapraszamy!

Następna dyskusja:

polecam grupę klasyka kina.




Wyślij zaproszenie do