Kuba Nagórski

Kuba Nagórski business developer,
CEO agencji
kreatywnej,
specjalista ...

Temat: Gazeta wyborcza o wszystkich kandydatach :)

Tutaj można poczytać o co opiera się idea ESK we wszystkich 11 miastach kandydujących w Polce, jak wygląda strategia ich działań i na jakie formy promocji stawiają:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80276,8308628...

Wbiegamy już na ostatnią prostą starań o 2 etap ESK2016 - trzymajmy więc mocno kciuki i pomagajmy jak się da :)

Pozdrawiam
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Gazeta wyborcza o wszystkich kandydatach :)

formalnie to dzisiaj jest ostateczny termin na zlozenie wniosku do Min Kultury
http://www.mkidn.gov.pl/pages/europejska-stolica-kultu...

a jeśli wniosek Katowic nie spełni wymagań formalnych to czyja głowa spadnie ?Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 30.08.10 o godzinie 14:30
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Gazeta wyborcza o wszystkich kandydatach :)

Kuba Nagórski:

Wbiegamy już na ostatnią prostą starań o 2 etap ESK2016 - trzymajmy więc mocno kciuki i pomagajmy jak się da :)

Pozdrawiam


a ja myslalem że złozenie wniosku to oficjalne wystartowanie do 1 etapu (preselekcji) ;)
http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/esk_harmonogram_dzi...
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Gazeta wyborcza o wszystkich kandydatach :)

Na razie wniosek spełnia wszystkie wymagania, więc niczyja głowa spadać nie musi ;) Spokojnie ;)
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Gazeta wyborcza o wszystkich kandydatach :)

Trochę na potwierdzenie moich wcześniejszych słów - artykuł :)

Rywalizacja o ESK: Katowice już odniosły sukces
Przemysław Jedlecki

Liczący trzysta stron wniosek Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 został we wtorek oficjalnie zaprezentowany. Księga już trafiła do Ministerstwa Kultury. Wkrótce dowiemy się, czy mamy szansę na prestiżowy tytuł.

- Tak naprawdę to Katowice już odniosły sukces - mówi Marek Zieliński, dyrektor katowickiego biura ESK 2016. Rok temu po namowach "Gazety" władze Katowic zdecydowały się stanąć do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Walka z dziesięcioma innymi miastami toczy się nie tylko o prestiż i 1,5 mln euro z unijnej kasy. Dla Katowic to przede wszystkim walka o zmianę wizerunku miasta.

Zieliński twierdzi, że to ostatnie już się udało. - To największy efekt naszych starań. Nie jesteśmy czarną dziurą. Jesteśmy poważnym kandydatem do tego tytułu - mówił wczoraj podczas prezentacji konkursowego wniosku Katowic.

Wniosek już w poniedziałek trafił do Ministerstwa Kultury. Na trzystu stronach znalazło się miejsce na obowiązkowy formularz i opis nowej wizji miasta.

Katowice chcą być miastem ogrodów. To pomysł Zielińskiego. Nawiązał w ten sposób do historii Giszowca, który według twórców miał być dobrym miejscem do życia. Takich samych Katowic chce Zieliński także dziś. Chodzi o zastąpienie znaków miasta industrialnego na to, co kojarzy się z miastem ogrodów: jednorodność ustępuje różnorodności, sztuka zamknięta w galeriach wychodzi na ulice, aktywny styl życia zastępuje masową rozrywkę, a niszczenie tradycji zamienia się w inspirację tym co było.

Zaprojektowana przez Zofię Oslislo, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych, księga dzieli się na kilka części. - Oprócz formularza, czyli pytań narzuconych przez Unię Europejską, kluczowe są nasze projekty i plany do 2016 r. - mówił Zieliński.

Pomysłów jest mnóstwo. W mieście ma np. powstać sieć ogrodów projektowanych na wzór holenderskich czy angielskich, inny pomysł to projekt "Wyjdź na plac", zakładający rewitalizację miejskich podwórek. Planowany jest też konkurs graffiti. We wniosku nie brakuje też projektów związanych z teatrem (m.in. Europejski Rok Lalki), kinem (m.in. Unia Amatorskich Klubów Filmowych), literaturą (m.in. warsztaty literackie w szkołach) i muzyką (m.in. wspólne warsztaty muzyczne dla słuchaczy szkół muzycznych i zdolnych amatorów).

- Starania o ESK to nie tylko projekty artystyczne, ale też społeczne. Zależy nam na mobilizacji mieszkańców, walczymy z wykluczeniem - dodał Zieliński.

Teraz rozpoczyna się właściwy etap walki o tytuł ESK. W połowie października w Warszawie odbędzie się prezentacja projektów poszczególnych miast. Każde będzie miało na to 30 minut, drugie pół godziny przedstawiciel Katowic będzie odpowiadał na pytania ekspertów. W ten sposób zostanie wybranych czterech finalistów konkursu, a ostateczny wybór zwycięzcy zaplanowano na ostatni kwartał przyszłego roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8320637,Ryw...
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Gazeta wyborcza o wszystkich kandydatach :)

cenię sobie pozytywną energię wykrzesaną do tej pory przy okazji K-ce/ESK2016
w tym aktywność miasta i organizatorów imprez w lansowaniu "pod patronatem ESK2016"
wrodzony sceptycyzm (niezależnie od pozytywnej oceny zdarzeń np przez prof Sławka) podsuwa mi pytanie:

co sie stanie z front-concept'em (K-e/ESK2016) w przypadku odrzucenia kandydatury Katowic?
Słowem - czy Biuro/Rada mają wariant nie tyle alternatywny (przy out'cie brak podstaw), co ewolucyjny ;) aby kontynuować "pod szyldem" (jakimkolwiek) to co się zaczęło

edit do pyt. "?"Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 01.09.10 o godzinie 11:45
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Gazeta wyborcza o wszystkich kandydatach :)

Tomku, nie mam pełnych kompetencji do odpowiedzi na Twoje pytanie, ale znając wniosek "od środka" (mniej więcej w okolicach końcówki września - początku października zapewne też go będziesz mógł przeczytać, jeśli masz ochotę :)), a także znając ludzi, którzy działają w Biurze ESK w Katowicach mogę chyba wyrazić przekonanie, że idea Katowic jako miasta kultury i miasta kulturą przepełnionego - nie skończy się tylko na pomysłach. Póki co Biuro działa dalej. Jeśli - odpukać - zapadnie decyzja, że Katowice tytułu nie dostały, wtedy Biuro oficjalnie nie będzie mieć podstaw do istnienia, ale to nie powód do tego, żeby nagle wszystko się zawaliło i runęło. Zapewne Katowice nadal będą korzystać z podstaw zbudowanych w tym roku, będą korzystać ze zbudowanego wizerunku, będą korzystać z potencjału ludzi zgromadzonego przy okazji walki o tytuł. Bo stoją za tym całe grupy - wolontariuszy, pracowników Biura, osób zatrudnionych do pracy przy wniosku, mieszkańców angażujących się w pomysły Biura czy imprezy, a także gości czy artystów.
Poza tym to nie tak, że do pracy przy ESK zatrudniono ludzi, którzy pierwszy raz mają do czynienia z podobnymi rzeczami; to są ludzie, którzy od lat działają w Katowicach i okolicach, którzy są aktywni w działających już instytucjach. Krótko mówiąc: są to ludzie, którzy wiedzą jak przekuć dobre pomysły w te zrealizowane. Choć z pewnością czas pokaże, co i jak uda się zrealizować (także zależnie od władz miasta, budżetu, chęci różnych instytucji...) - to ja osobiście w nich głęboko wierzę.

A z wizualizacji - prezentacja (moim skromnym zdaniem cudnego :)) wniosku:
Obrazek

Następna dyskusja:

Wyjątkowa Gazeta Wyborcza




Wyślij zaproszenie do