Temat: Jak rysowac storyboardy?
Tak jak już gdzieś wcześniej tu pisałem, storyboardy powinny powstawać na bazie scenopisu. Czyli dokumentu tekstowego przeznaczonego bardziej dla operatora, rekwizytora, scenografa itd. Niestety w dzisiejszych czasach można o tym tylko pomarzyć. Najczęściej jest sklejone kilka zadań w formie skryptu lub dostaje się od razu scenariusz, ze wszystkimi tymi niepotrzebnymi rzeczami jak choćby rozpisane dialogi.
Storyboard jest potrzebny na planie zdjęciowym by w łatwy sposób ogarnąć ujęcie, scenę, ruch sceniczny itd. Scena w filmie podzielona jest na ujęcia, a te znowu odbywają się w kadrach i trzeba opanować nomenklaturę - np. co to plan pełny, co to zbliżenie itd. Do tego dochodzi nam ruch kamery [ujęcie towarzyszące, statyczne itd].
Ja rysuję często to co dzieje się w kadrze na pierwszym obrazku a obok rzut z góry. Rozstawienie aktorów, ruch zarówno ich jak i kamery. Pod obrazkami dobrze dać małe miejsce na notatki dla ekipy zdjęciowej.
Sam obrazek nie musi być arcydziełem. Przekaz powinien być czytelny i jakieś bardzo szczegółowe rysowanie raczej nie służy storyboardom. Scenografia jest umowna.