Jarek Leśniewski

Jarek Leśniewski projektowanie
graficzne

Temat: Nowe logo Muzeum Historii Żydów Polskich

Nowy logotyp ma nawiązywać do trwającej od tysiąca lat obecności Żydów w Polsce, ale też do bogatej oferty i międzynarodowego charakteru muzeum, które w nowoczesnym budynku – będącym architektoniczną wizytówką Warszawy – gościć będzie zwiedzających z całego świata.

Opracowania logotypu podjęła się pro bono znana polska agencja reklamowa Przybora Zaniewski Ltd. (PZL). - To wielki zaszczyt dla naszej agencji móc uczestniczyć w historycznym projekcie. Myślę, że każda z osób zaangażowanych w ten projekt miała takie odczucie – wyjaśnia Kot Przybora, współzałożyciel agencji.

Praca nad nowym logo była długim procesem. Muzeum jest instytucją, w której ważną rolę odgrywają motywy nawiązujące do różnych aspektów wzajemnego przenikania kultur, wspólnego życia na przestrzeni setek lat. Ostatecznie inspiracją dla zespołu PZL stała się legenda o przybyciu pierwszych Żydów do Polski. Żydowscy osadnicy zaczęli pojawiać się tutaj już w średniowieczu, uciekając przed prześladowaniami. Gdy trafili na polskie ziemie, mieli usłyszeć głos z nieba mówiący „Po-lin”. Po hebrajsku „po” oznacza „tutaj”, a „lin” – „odpoczniesz”. Słysząc „tu odpoczniesz” Żydzi osiedlili się na tych terenach, a słowem „Polin” nazwali swój nowy dom, Polskę. To piękna legenda, nic więc dziwnego, że słowo „Polin” jest wyryte hebrajskimi i łacińskimi literami na szklanych panelach zdobiących fasadę budynku Muzeum Historii Żydów Polskich.

W nowym znaku Muzeum połączone zostały łacińska litera „p” z hebrajską „פ” (pej), symbolicznie przeplatając polską i żydowską historię. „P” jak „Polska”, „pej” jak „Polin”. Powstał prosty geometryczny znak, czytelny zarówno dla osób używających alfabetu łacińskiego, jak i hebrajskiego.

Czcionka, którą zapisano literę „pej” w nowym znaku muzeum nie jest przypadkowa. To Chaim, pierwsza nowoczesna czcionka hebrajska, która zrewolucjonizowała typografię hebrajską i jidysz. Stworzył ją urodzony w Częstochowie Jan Le Witt – grafik, typograf, plakacista i ilustrator. Le Witt najbardziej znany jest jako współautor ilustracji do wierszy Juliana Tuwima. W 1929 roku, podczas pracy w warszawskim wydawnictwie drukującym w jidysz, Le Witt opracował czcionkę, którą nazwał swoim drugim imieniem – Chaim. To znakomity przykład historii, które będą prezentowane w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Kolorystyka nowego logotypu muzeum nawiązuje z kolei do chłodnych zieleni i seledynów szklanej fasady budynku muzeum.

- Nowe logo Muzeum Historii Żydów Polskich ma bogatą symbolikę, pozostaje jednak niezwykle prosty i stonowany w formie. Powstał logotyp, który wyraża nowoczesny charakter otwierającego się muzeum, jego zdecydowanie i otwartość, a jednocześnie poszanowanie dla historii i tradycji, o których opowiada- mówi Andrzej Cudak. – Muzeum Historii Żydów Polskich opowiada historię ważną dla nas wszystkich. Ta polsko-żydowska przeszłość decyduje nie tylko o tym, jak wygląda obecna Polska i kim są jej mieszkańcy, ale także o obrazie dzisiejszej Europy i świata.



Obrazek


http://www.youtube.com/watch?v=WSfB5wvfQ4A

http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/cms/aktualnosci/2189...
Jarek M.

Jarek M. POP (Pan Od
Pudełek), czasem i
inne...

Temat: Nowe logo Muzeum Historii Żydów Polskich

laik jestem to i zapytam tak
a bez tej calej historyi to ten znak bedzie zrozumialy, kojarzony i wogole?

konto usunięte

Temat: Nowe logo Muzeum Historii Żydów Polskich

Dotychczasowy.


Obrazek


Budynek:


Obrazek
Hubert Tatarkiewicz edytował(a) ten post dnia 05.02.13 o godzinie 10:27

konto usunięte

Temat: Nowe logo Muzeum Historii Żydów Polskich

Nie znając symboliki, ten kwadracik z czymś innym mi się kojarzy.

konto usunięte

Temat: Nowe logo Muzeum Historii Żydów Polskich

Paweł Korzeniewski:
Nie znając symboliki, ten kwadracik z czymś innym mi się kojarzy.

Czyż nie jest oczywiste, że proces zmiany znaku to także proces budowania właściwych skojarzeń?
Wydawać by się mogło, że jest oczywiste...

konto usunięte

Temat: Nowe logo Muzeum Historii Żydów Polskich

Bez jakichkolwiek innych działań, to szczerze mówiąc mnie i wielu innych po prostu nie zainteresuje, abym mógł zmienić skojarzenia.Paweł Korzeniewski edytował(a) ten post dnia 05.02.13 o godzinie 11:49

Temat: Nowe logo Muzeum Historii Żydów Polskich

Powiem tak — prawie świetne ale nie podoba mi graficzne rozwiązanie litery P. Z początku, gdy nie widziałem filmiku, zastanawiałem się czy ta pionowa szara kreska w symbolu coś znaczy.

Następna dyskusja:

Muzeum Dulag 121 nowe logo




Wyślij zaproszenie do