Krzysztof Kowal

Krzysztof Kowal Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...

Temat: Podstawy Gis i SHP

Witam,
jestem lekko zielony w kartografii i mam konkretnie pytania.
Otóż staram się poprawnie wyznaczyć odległości na mapie polski odczytywanej z plików SHP.

Współrzędne w pliku shp są podawane różnie, mam plik mapy świata gdzie oś X jest w przedziale -180 ... 180, plik mapy polski od 440896.33 do 1143406.85 itd.
Rozumiem, że aby wyznaczyć odległość na mapie polski muszę zastosować do tych punktów jakąś konwersję.
Do niektórych shp jest dołączony plik prj i mniemam że jest tam definicja tej konwersji.
Jeżeli ktoś zna się w temacie proszę o wyjaśnienie jak poprawnie zastosować taką konwersję, generalnie jak się do tego poprawnie zabrać ?

pozdrawiam
Krzysiek

Temat: Podstawy Gis i SHP

Współrzędne w zakresie -180,180 to współrzędne geograficzne - w stopniach. Współrzędne 6-7 cyfrowe to współrzędne płaskie - w metrach.
W pliku PRJ jest zapisana definicja układu współrzędnych w postaci czytelnej dla programów GIS-owych. Po otwarciu pliku w takim programie można sprawdzić, jaki to układ - prawy klik na nazwie dodanej warstwy i "Właściwości warstwy" albo inne "Properties".
Długość można zmierzyć dostępnym chyba w każdym programie narzędziem "linijki" - nie jest potrzebna żadna konwersja, program może automatycznie przeliczyć stopnie na (kilo)metry. Jeśli zaś zadane są współrzędne punktów w układzie współrzędnych płaskich - to można też obliczyć długość sposobem znanym ze szkolnej matematyki:
l = pierwiastek ((x1-x2)^2 + (y1-y2)^2)Michał Mackiewicz edytował(a) ten post dnia 06.10.11 o godzinie 13:15
Krzysztof Kowal

Krzysztof Kowal Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...

Temat: Podstawy Gis i SHP

A jeżeli mam plik shp bez zdefiniowanego układu współrzędnych (bez pliku prj) mogę poprawnie wyznaczyć odległość i przyjąć jednostki za metry ?
Czy różne układy mają wpływ na odległości, powierzchnie ?

Temat: Podstawy Gis i SHP

Trafienie pliku SHP bez definicji układu współrzędnych jest jedną z gorszych rzeczy, jaka może się wydarzyć w GIS.
Jeśli współrzędne mają 1-3 cyfr przed przecinkiem, to są to współrzędne geograficzne, prawie na pewno w układzie WGS84 i wówczas problem z głowy.
Jeśli cyfr jest więcej, to trzeba kombinować. Można sprawdzić współrzędne znanych miejsc - np. miejscowości - na innych cyfrowych mapach w znanym układzie i porównać wartości.
Najlepiej oczywiście wiedzieć konkretnie co to za dane, bo na sucho ciężko doradzić coś bardziej konstruktywnego.
Układ współrzędnych, a więc i odwzorowanie kartograficzne ma oczywiście wpływ na pomiary długości i powierzchni. Wiele programów - np. nowy Quantum GIS - ma opcję "Geodesic" albo "Elipsoidalny" - która pozwala pominąć ten problem.

Temat: Podstawy Gis i SHP

Zależy od tego jak był przygotowany shp. Jeżeli jesteś pewny że jest w układzie płaskim o jednostce 1m to tak, w przeciwnym razie niekoniecznie:)
Układy mają wpływ na powierzchnie i odległości, przede wszystkim przez stosowanie różnych odwzorowań na płaszczyznę. Innymi słowy obrazy obiektu w różnych układach mogą się różnić i lepiej lub gorzej odzwierciedlać jego realny kształt i położenie. Stąd mogą być różnice w powierzchni i długości (odległości) w zależności od użytego SRS i należy porównywać wartości wyznaczone w tych samych systemach odniesienia. Amen :)

***
EDIT:
Widzę, że kolega mnie uprzedził ;)Arkadiusz Matoszka edytował(a) ten post dnia 06.10.11 o godzinie 16:10

Następna dyskusja:

GIS w internecie.




Wyślij zaproszenie do