konto usunięte

Temat: Najbliższe aukcje w Rempexie - zapraszamy!

Coś dla inwestorów, coś dla kolekcjonerów
Dom Aukcyjny Rempex przedstawi 22 października niezwykle bogatą ofertę dzieł sztuki dawnej i współczesnej. Być może w dobie kryzysu finansowego warto zainwestować właśnie w sztukę?

Największy polski dom aukcyjny rozpocznie pierwszą aukcję punktualnie o 15:00. XXXIII Aukcja Sztuki Współczesnej obfituje w wielkie nazwiska i doskonałe prace. Zainteresowanie wszystkich miłośników sztuki przyciągnie z pewnością niezwykle rzadko spotykana praca olejna Tadeusza Potworowskiego pt. „Kompozycja”. Obraz został namalowany pomiędzy 1958 a 1962 rokiem. Jest to ulubiony typ kompozycji artysty - owal, nawiązujący do kubistycznych martwych natur oraz do sztuki prymitywnej. Uproszczony pejzaż widziany z lotu ptaka nawiązuje stylistyką do słynnych obrazów "wiślanych" i wpisuje się w najbardziej charakterystyczny dla Potworowskiego cykl. Jest to reakcja na Polski krajobraz, który po powrocie z Anglii był najsilniejszą inspiracją artysty. Jeszcze nie zdarzyło się, by tej klasy dzieło Potworowskiego pojawiło się na rynku aukcyjnym w Polsce. Jest to wyjątkowe wydarzenie na rynku sztuki. Jego cena wywoławcza to 290 000 złotych. Oprócz prac Kierzkowskiego, Szancenbacha, Stażewskiego i Młodożeńca warto zatrzymać się przy „Akcie” Nowosielskiego (190 000 złotych), „Metamorfozach I” Tchórzewskiego (90 000 złotych), niezatytułowanej pracy Tarasewicza wykonanej w technice własnej (25 000 złotych) czy „Kompozycji” Kantora (140 000 złotych). Uwadze kolekcjonerów nie może także umknąć świetny obraz Jerzego Dudy-Gracza „Nadrzecze – plotkarki” do nabycia za 100 000 złotych.

Prawdziwe emocje zaczną się jednak podczas 138 Aukcji Antyków. Rempexowi powierzono bowiem kolekcję z rodziny Habsburgów. Składa się ona z dwóch monumentalnych obrazów Wojciecha Kossaka: „Arcyksiążę Karol Stefan Habsburg z żoną Marią Teresą w parku zamkowym” i „Wyjazd sankami z zamku żywieckiego”. Oba płótna olejne zostały namalowane na zlecenie Karola Stefana Habsburga w 1911 i pochodzą z Państwowych zbiorów sztuki na Wawelu. Ich walory artystyczno – estetyczne potęgują wartość inwestycyjną. Do kupienia w łącznej cenie 580 000 złotych.
Z kolekcji Habsburgów pochodzi także płótno z końca XIX wieku (1892) pędzla Aleksandra Alexa Kirchera zatytułowane „Krążownik SMS Kaiser Franz Josef I w porcie Kilońskim”. Prezentowany obraz należał do licznej kolekcji dzieł marynistycznych znajdujących się w zbiorach Karola Stefana Habsburga na zamku w Żywcu. „Krążownik SMS "Kaiser Franz Josef I" w porcie Kilońskim” oprócz walorów artystycznych i ekspozycyjnych wiąże kilka interesujących wątków: ilustruje ambicje kolekcjonerskie i rozmiary mecenatu artystycznego polskiej gałęzi rodu Habsburgów oraz przedstawia epizody z dziejów floty Cesarsko-Królewskiej Marynarki Wojennej i Niemiec. Jego cena wywoławcza to 100 000 złotych.
Ważnym wydarzeniem na rynku antykwarycznym było także odkrycie obrazu Józefa Pankiewicza „Tulipany w niebieskim flakonie” z 1926 roku. To olejne płótno po raz pierwszy zagości na aukcji i będzie do nabycia za 85 000 złotych. Warty uwagi jest też „Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 roku” pędzla Juliusza Kossaka (150 000 złotych) pochodzący z rozproszonego cyklu Gniewoszów. Z początków XX wieku pochodzi natomiast „Portret młodej kobiety z różą” Jacka Malczewskiego, który można wylicytować od 280 000 złotych. Podobnie datowany jest olejny obraz Juliana Fałata „Bociany” (125 000 złotych), którego temat, efektowna kompozycja, zestawienie barwne oraz format czynią dzieło galeryjne godne każdego muzeum. Równie piękny krajobraz, tyle że bardziej melancholijny, zawarł na swoim obrazie „Jesienią w parku” Stanisław Czajkowski (44 000 złotych). Swobodny rysunek i celna charakterystyka postaci urzeka z kolei w obrazie Józefa Chełmońskiego „Przed zajazdem”. Pięknie namalowana scena z Kresów jest do kupienia za 250 000 złotych. Z kolei rzadkim okazem jest olej na desce zatytułowany „Pejzaż morski z rybakami ciągnącymi sieć” pędzla Claude’a Josepha Verneta, który można nabyć za minimum 125 000 złotych.

Oferta rzemiosła prezentowana w Rempexie jest również bardzo bogata, mimo że przyćmiewa ją znakomite malarstwo. Znajdziemy tam na przykład ikony z początków XX wieku, broń, srebra, meble i cennych, ale też miłych dla oka bibelotów.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia wystawy przedaukcyjnej i czynnego udziału w licytacji.

XXXIII Aukcja Sztuki Współczesnej – 22 października 2008r., godzina 15.00
138 Aukcja Antyków – 22 października 2008r., godzina 17.00
Wystawa przedaukcyjna do 22 października 2008 r.

Dom Aukcyjny Rempex, Ul. Karowa 31, 00-324 Warszawa
katalogi aukcyjne na stronie http://rempex.com.pl