Anna
Kowalska
Organizator, Forum
Kina Europejskiego
Cinergia
Temat: Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi!
Siłą „Cinergii” są debiutanci. W tym roku program Forum wzbogaci się o nową sekcję. Razem z łódzką PWSFTviT zapraszamy na reaktywowany po siedmioletniej przerwie konkurs o Nagrodę im. Andrzeja Munka, przyznawaną przez Filmówkę od 1965 roku młodym reżyserom i operatorom filmowym. Jego ideą jest wspieranie i promowanie ambitnych i wartościowych poszukiwań artystycznych polskich filmowców. Tegoroczny zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym konkursie na Najlepszy Debiut Europejski o Nagrodę Kryształowej Łódki. Konkursowi towarzyszyć będzie przegląd filmów laureatów Nagrody z lat ubiegłych. Chcemy przy tym przypomnieć sylwetkę Andrzeja Munka, wybitnego reżysera i pedagoga. W 2011 roku mija 90 rocznica jego urodzin i 50 rocznica śmierci.W programie znajdą się ponadto najciekawsze filmy z ostatnich edycji Berlinale, reprezentujące nowe kino niemieckie. Pokażemy m.in. najnowszy obraz Andreasa Veila (ucznia Kieślowskiego) „If not us Who” o mało znanych początkach Baader Meinhof, skandalizujące obyczajowo „Trzy” Toma Tykwera, queerowe „Romeos” Sabine Bernardi oraz filmy muzyczne Wima Wendersa z głośnym kinem baletowym w 3D „Pina”.
Nie zabraknie na Forum fenomenu ostatnich lat, czyli zdobywającego szturmem największe festiwale filmowe kobiecego kina duńskiego. Po sukcesie Susanne Bier, laureatki Oscara za film „W lepszym świecie” (proponujemy jej mała retrospektywę), pokażemy także dokonania innych głośnych Dunek, m.in. Anette K. Olesen, Kathrine Winfeld (absolwentka Filmówki) i Helli Joof.
W ramach przypominania wielkich tradycji kina europejskiego, pokażemy filmy prawie zupełnie nieznanego w Polsce włoskiego skandalisty Marco Ferreriego, znanego u nas jedynie z hitu „Wielkie żarcie”.
Zaproszenie do udziału w Forum przyjął Istvan Szabo, jeden z najwybitniejszych reżyserów węgierskich i europejskich, twórca tak znakomitych i głośnych filmów, jak „Pułkownik Redl”, „Hanussen”, „Mefisto”, czy „Kropla slońca”. Szabo, u którego zagrało wielu wybitnych polskich aktorów, m.in. Krystyna Janda, Lucyna Winnicka, Edward Żentara i Grażyna Szapołowska, odbierze nagrodę Złotego Glana kina „Charlie”, oraz spotka się ze studentami szkoły filmowej.
Na zakończenie festiwalu wystąpi Gary Lucas, ceniony amerykański gitarzysta, członek grupy Gods and Monsters, współpracujący z gwiazdami światowego formatu, takimi jak Nick Cave i Lou Reed, okrzyknięty przez magazyn Rolling Stone mianem jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych gitarzystów na świecie. W Łodzi zaprezentuje autorskie, solowe kompozycje gitarowe do słynnego hiszpańskiego niemego filmu „Dracula” z 1931 roku. Premiera projektu pod nazwa „Spanish Dracula” odbyła się na festiwalu filmowym w Hawanie, zaś jej spektakularny sukces powtórzony został w Queen Elisabeth Hall podczas londyńskiego festiwalu jazzowego.
Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.
Serdecznie zapraszamy!