konto usunięte

Temat: Rak nie musi boleć. Pacjenci mają coraz więcej możliwości...

Rak nie musi boleć. Pacjenci mają coraz więcej możliwości egzekwowania prawa do łagodzenia bólu nowotworowego.

75 proc. pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową boryka się z przewlekłym bólem. Ma to wpływ zarówno na jakość życia chorych, jak i motywację do walki z chorobą. Leczenie przeciwbólowe jest istotnym elementem terapii onkologicznej, w Polsce wciąż jednak nie jest ono stosowane w optymalny sposób. Lekarze niechętnie stosują środki opioidowe, pacjenci mają zaś zbyt małą wiedzę w zakresie swoich praw odnośnie do łagodzenia bólu – podkreślali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez agencję informacyjną Newseria.


Na ból nowotworowy skarży się ponad 50 proc. wszystkich pacjentów onkologicznych i blisko 75 proc. chorych w późnym stadium raka. Występuje on w różnych stadiach choroby, najczęściej bardziej zaawansowanych, gdy nie można go traktować wyłącznie jako ostrzeżenie ze strony organizmu o nieprawidłowym procesie toczącym się w jego wnętrzu. Ból może być wynikiem zarówno przebiegu choroby nowotworowej, jak i terapii, jakiej poddawany jest pacjent. Już w latach 80. XX wieku Światowa Organizacja Zdrowia opracowała drabinę analgatyczną – schemat stosowania leków przeciwbólowych w leczeniu onkologicznym. Terapie te są dostępne również dla polskich pacjentów onkologicznych, wciąż nie są jednak odpowiednio stosowane w praktyce. Wśród pacjentów nadal krąży bowiem wiele mitów o bólu nowotworowym.

– Chorzy boją się zażywać silne leki opioidowe, uważając, że stracą one skuteczność przy dłuższym stosowaniu lub negatywnie odbiją się na stanie osłabionego chorobą organizmu. Uśmierzanie bólu jest natomiast istotnym elementem terapii onkologicznej. Przyczynia się bowiem do lepszej kondycji psycho-fizycznej pacjenta, a tym samym do większej aktywności organizmu do walki z chorobą – przekonuje Beata Ambroziewicz, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

https://biznes.newseria.pl/news/rak-nie-musi-bolec,p539...

konto usunięte

Temat: Rak nie musi boleć. Pacjenci mają coraz więcej możliwości...

Moje leczenie na raka gardła w Londynie było bardzo intensywne ale bardzo bolesne - ale skuteczne. Całe leczenie zmieściło się w 2,5 miesięcy, z tym, że chemioterapia była 24 h. przez 6 tygodni a radioterapia codziennie przez 30 dni! Ale rzeczywiście, dzięki morfinie(a w Polsce nawet trochę opium ...) wytrzymałem. Straciłem 31 kg wagi, straciłem poczucie smaku i inne skutki uboczne wciąż dają się w znaki, ale Bogu dzięki, zabili tego raka - już 5 lat nie ma go i mam nadzieję, że tak pozostanie.

konto usunięte

Temat: Rak nie musi boleć. Pacjenci mają coraz więcej możliwości...

Objawy raka u mężczyzn, które panowie często ignorują (WIDEO)

Większość mężczyzn unika lekarzy jak ognia, próbując leczyć się na własną rękę lub, co gorsza, bagatelizując nawet najbardziej uporczywe objawy. Niestety, wielu nie zdaje sobie sprawy, że ciągle nawracające dolegliwości mogą świadczyć o poważnej chorobie, a nawet nowotworze. Które z nich są szczególnie niebezpieczne?


https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-u-mezczyzn-kto...



Wyślij zaproszenie do