konto usunięte

Temat: Europa: wydarzenia tygodnia 24/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 24/2017

• Komplikacje z Brexitem. Wg agencji ratingowej Moody's praktycznie "nierozstrzygający wynik brytyjskich wyborów skomplikuje negocjacje z UE w sprawie warunków Brexitu". Nie jest wykluczone, że (w obecnej sytuacji w brytyjskim parlamencie) wzrasta szansa na miękką wersję Brexitu, czym zainteresowany jest szkocki rząd. Przewiduje się teraz spore trudności przy doprecyzowywaniu brytyjskiej koncepcji "rozwodu", co może spowodować opóźnienie w rozpoczęciu negocjacji. Jakby tego było mało David Davis (brytyjski minister ds Brexitu) oświadczył ostatnio, że Zjednoczone Królestwo zawsze może wyjść z Unii Europejskiej bez porozumienia. Omawiając ten polityczny, europejski problem należy pamiętać o tej możliwości podczas negocjacji z Brukselą ws. wyjścia ze Wspólnoty.
• Czy uda się bardziej zintegrować UE? Polityka nowej administracji amerykańskiej wpływa na kierunki zmian w UE. W trakcie najbliższego szczytu szefowie państw i rządów krajów unijnych będą decydowali o zacieśnieniu współpracy w obszarze obronności. Mają też potwierdzić unijne zobowiązanie do wypełniania porozumienia paryskiego.
• Europa dwóch prędkości. Po koncepcji oddzielnego budżetu dla strefy euro, Teraz europejski Komisarz ds. Gospodarczych i Finansowych, Pierre Moscovici zaproponował powołanie "wyposażonego w pełnię prerogatyw ministra finansów strefy euro".
• Ceny konsumpcyjne w strefie euro. Wg Eurostat-u w maju wzrosły one o 1,4 proc. r/r.
• Grecja otrzyma pomoc. Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli porozumienie i Grecja kolejną transzę pomocy (8,5 mld euro). Warto przypomnieć, że cała pomoc wynosi 86 mld euro.
• Procedury nadmiernego deficytu. Zostaną one zamknięte wobec Chorwacji i Portugalii. KE zarekomendowała unijnym ministrom finansów taką decyzję w związku z tym, że oba kraje obniżyły deficyt poniżej 3 proc. PKB.
• Znika roaming. Z dniem 15 czerwca 2017 r. praktycznie znika roaming w połączeniach telekomunikacyjnych na terenie krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że podróżujący w granicach UE będą korzystać z telefonów komórkowych na takich samych zasadach, jak we własnym kraju. Są jednak wyjątki, więc zainteresuj się nimi...
• UE chroni własnych producentów stali. Niedawno KE nałożyła cła antydumpingowe na wyroby stalowe z Chin. Teraz podobną decyzję podjęto na import salowych prętów zbrojeniowych z Białorusi.
• Drony pod specjalnym nadzorem. Ze względu na bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej KE chce, aby w UE powstał podobny system do tego, jaki obecnie zarządza ruchem lotniczym dla załogowego lotnictwa.
• planuje się, że do 2019 roku ma zostać wprowadzony obowiązek m.in. rejestracji nisko latających dronów (na pułapie do 150 metrów).
• Co dalej z Nord Stream 2. Przedłuża się czas przygotowywania mandatu do negocjacji z Rosją ws. reżimu prawnego dla morskiego odcinka przyszłego gazociągu Nord Stream 2. Chodzi o reżim prawny dotyczący tak naziemnej, jak i podmorskiej części tej magistrali.
• Nowe prawo dot. internetu. WG Parlamentu Europejskiego dojrzewają warunki dla powstania nowego prawa, które zwiększy ochronę użytkowników internetu.
• Fundusze na zagospodarowanie odpadów radioaktywnych. Niemiecki rząd uzyskał zgodę KE na utworzenie na ten cel państwowego funduszu w kwocie około 24 mld euro. Było to niezbędne, bo tego wymaga pomoc publiczna.

http://www.egospodarka.pl/141760,Europa-wydarzenia-tyg...