Temat: Dom inteligentny - co to oznacza?
Postaram się sprecyzować pojęcie co znaczy Inteligentny Dom, lub jak ja go rozumię i jak go stworzyć.
W pierwszej kolejności należy zrobić listę urządzeń elektrycznych działających w domu i w jakich działają technologiach.
- lampy - włącznik manualny,
- alarm - manipulator manualny,
- sterownik ogrzewania - manipulator ręczny,
- silniki do rolet - włącznik manualny lub radio,
- siłownik do bramy garażowej - sterownik radiowy,
- siłownik do bramy wjazdowej - sterownik radiowy,
- zamek elektromagnetyczny w furtce - włącznik manualny,
- urządzenia AV - podczerwień,
- urządzenia AGD - włącznik ręczny,
- roleta nad tarasem - radio lub włącznik ręczny,
- zraszacze ogrodowe,
- okna dachowe (oczywiście jeżeli elektryczne) - radio
- itp.
Następnie powinniśmy zrobić listę - czego oczekujemy od poszczególnych urządzeń?
- bramy chcemy je uruchamiać i znać status, podobnie rolety, okna dachowe, alarm, ogrzewanie, itp.
- od urządzeń AV i AGD chyba nie oczekujemy aby je włączać zdalnie - bo po co? - wystarczy włącz/wyłącz zasilanie, jeżeli większe sterowanie to były już technologie łączące radio z podczerwienią - wprowadził je Logitech - za pomocą pilota radiowego sterowało się sterownikiem, który wysyłał sygnały w podczerwieni.
Teraz powinniśmy te urządzenia jakoś połączyć technologicznie - wydaje mi się, że urządzenia radiowe powinny być z założenia kompatybilne - bo czy stosujemy radio nasze czy korzystamy z jakiegoś systemu to koszt jest ten sam, należy do sieci włączyć jedynie pozostałe i oznaczyć czym są poszczególne urządzenia i gdzie się znajdują. Tutaj najlepiej wykorzystać nasz komputer i oprogramowanie.
Aby przejść poziom wyżej trzeba zaprogramować tzw. sceny a następnie postarać się ustawić zależności dla działania poszczególnych urządzeń. Do prawidłowego działania systemu warto włączyć czujniki wiatru, deszczu, ruchu, kamery sterowane zdalnie itp. - są już na rynku.
Dzięki temu możemy zaprogramować, że w przypadku deszczu lub wiatru zamkną się okna na dachu, zasuną rolety, zwinie się markiza, nie włączy się system zraszaczy itp, itd.. Tu powstaje ogromne pole do popisu przy konfigurowaniu inteligencji naszego domu. Dzięki zintegrowaniu będzie można oszczędzać energię i kontrolować nasz dom. Wymaga to ogromnej wiedzy i ostrożności przy budowie technologii bo w ten sposób haker może zostać złodziejem, jak to już się zdarza z bankami.
Wydaje mi się, że tak powinien wyglądać Dom Inteligentny.
Firmy, które to dostrzegą i zaczną zmierzać w tym kierunku za kilka lat będą rozdawać karty na rynku i opływać w kasę, jednak na razie wymaga to jeszcze dużo nakładów na marketing i wypuszczenie urządzeń. Poza tym trzeba wybrać właściwy standard - bo jest kilka i należy wytypować ten, który wygra.
Marek M. edytował(a) ten post dnia 22.04.11 o godzinie 13:01