Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Styczeń to dla mnie w tym roku trochę luźniejszy czas, dzięki temu mogę sobie pozwolić na więcej czytania. Dzisiaj mam dla was coś naprawdę godnego uwagi! Nowa książka Jana Grzegorczyka „Puszczyk”. Mnie pochłonęła w całości, te prawie 500 stron pożarłam w jeden dzień, nie oderwałam się ani na chwilę. W tej powieści można znaleźć niemal wszystko. „Puszczyk” to kryminał, który trzyma w napięciu do ostatniego słowa, przepełniony niezliczoną ilością zagadek i intrygujących powiązań. Książka jest też historią miłości, ale nie banalną z happy endem, tylko taką prawdziwą, która często napotyka na niepowodzenia i problemy, a także nierzadko okazuje się fatalną pomyłką. Grzegorczyk układając nieprzeciętni ciekawą fabułę wplótł tam również pewne przesłanie dla każdego czytelnika, że nigdy nie należy się poddawać i w trudnym momencie każdy ma szansę zacząć wszystko od początku. Polecam, polecam, polecam!
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Lisa Chaney "Coco Chanel. Życie intymne"

Tym razem parę słów o nowej biografii ikony mody „Coco Chanel. Życie intymne” Lisy Chaney. Chanel to postać nieprzeciętnie ciekawa, a jej portret ukazany w książce Chaney potęguje to wrażenie. Autorka opisuje fragmenty życia Gabrielle Chanel dotąd nieznane, budzące kontrowersje. Projektantka przeżyła biedę, poniżenia, dwie wojny światowe, najróżniejsze związki (również ze znanymi na całym świecie artystami), ale ciężka droga jaką przeszła zaprowadziła ją na szczyt marzeń, osiągnęła niebywały sukces. „ Coco Chanel. Życie intymne” napisane jest jak dobra powieść, czyta się szybko i nie nudzi nawet przez moment. Bardzo polecam, nie tylko osobom znającym się na modzie.
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Już niedługo do polskich kin wchodzi nowy film z George’em Clooneyem „Spadkobiercy”. Otrzymał on pięć nominacji do Oscara i jest faworytem w wyścigu po te nagrody. Przed pójściem do kina zdecydowałam się przeczytać książkę pod tym samym tytułem autorstwa młodej hawajskiej pisarki Kaui Hart Hemmings.

„Spadkobiercy” to niezwykła, wzruszająca historia bogatego mężczyzny, Matta Kinga, który jest spadkobiercą ogromnego majątku na Hawajach. Jego żona w wyniku wypadku zapada w śpiączkę. Od tego momentu życie Matta przybiera zupełnie inny obrót. Musi zająć się dziećmi, które do tej pory wychowywała głównie matka. Dwie córki, siedemnastoletnia Alex i dziesięcioletnia Scottie nie ułatwiają mu tego zadania. Sprawy dodatkowo komplikują się, gdy Matt King dowiaduje się o sekrecie swojej żony...

Pełna emocji, szczera, życiowa opowieść o miłości, przebaczeniu, cierpieniu i pogodzeniu z losem. całość ukazana została z perspektywy głównego bohatera, dzięki temu można lepiej zrozumieć jego dramat, ale także siłę i odwagę, jaką wykazał się w ciężkiej życiowej sytuacji. Bardzo polecam!
Natalia Bąk

Natalia Bąk PR/Media/Marketing -
szukam pracy

Temat: Recenzje

W każdej wolnej chwili śledzę podróżnicze blogi oraz staram się w miarę możliwości chodzić na ciekawe spotkania, których w stolicy jest kilka tygodniowo. Uwielbiam czytać książki o tej tematyce, a ostatnio skończyłam: Kinga i Chopin-prowadził nas los.

Świetna książka napisana w formie dziennika, opisująca wiele przygód, które przytrafiły się parze dwóch młoych osób. Kinga Choszcz i Radek Siuda pewnego dnia wyruszyli z Nowego Jorku w podróż autostopem. Wędrowali przez świat 5 lat. Poznali mnóstwo nowych ludzi: ich kulturę, obyczaje, codzienne życie i problemy. Doznali bezinteresownej pomocy na każdym kroku. Na początku swojej wyprawy mieli jedynie 600 dolarów i dwa wypchane plecaki, ale umiejętnie radzili sobie każdego dnia.
Za swoje zmagania z losem opisane na blogu, a później w książce otrzymali jedną z największych polskich nagród podróżniczych - Kolosa.

Książka ciekawa. Bardzo lekko i przyjemnie się ją czyta. Język prosty, wywołujący bajeczne skojarzenia z różnych etapów ich podróży. Zaskakujące było to, jak łatwo wszystko im przychodziło. Momentami aż nie chcę się wierzyć, że wszędzie są dobrzy ludzie, którzy nakarmią, położą spać, podwiozą na dworzec lub udostępnią swój samochód.
Po przeczytaniu tej książki stwierdziłam, że podróżowanie autostopem przez świat nie należy do trudnych. Mimo, że wiem, jakie są realia i jak wiele niebezpiecznych rzeczy czeka na nas każdego dnia nie zważająć na to, czy jesteśmy w Polsce, w Europie czy w USA. Nie mówiąc już o Afryce i zagrożeniach, które w sobie posiada.

Może sama kiedyś zdecyduję się na taka podróż? Kwestia dobrego kompana, prawidłowo spakowanych plecaków, niewielkiej sumy pieniędzy, znajomych osób na każdym kontynencie i...szczęścia?

Zbyt proste, żeby mogło być prawdziwe.? A jednak. Niektórym się udaje.

Mimo wszystko książka podobała mi się i polecam jako formę relaksu w deszczowy i smutny dzień.
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Świetna książka Schmitta!! „Kobieta w lustrze” to powieść, która mnie zachwyciła. Nie mogłam odetchnąć spokojnie, dopóki nie doczytałam do końca ostatniej strony. Pisarz wzrusza, bawi, złości przeraża. Schmitt przeplata fragmenty trzech różnych historii. Każdy fragment urywa się w tak ciekawym momencie, że przerywając czytanie czujemy niedosyt i żeby nie pozostawać w niepewności najlepiej przeczytać od razu całość.

„Kobieta w lustrze” opowiada o losach trzech kobiet o bardzo podobnych temperamentach, których życiorysy, choć dzieli je duży dystans czasowy, łączą się ze sobą w zaskakujący sposób. Anne jest niezrozumianą przez otoczenie szesnastowieczną mistyczką, Hanna arystokratką z początku XX wieku zafascynowaną psychoanalizą Freuda, a Anny współczesną gwiazdą filmową, która choć błyszczy na scenie ponosi klęskę w prywatnym życiu. Każda z nich to postać niezwykła, wszystkie odstają od stereotypu kobiety swoich czasów, choć czasem nakładają maski, żeby podporządkować się otoczeniu w głębi duszy czują się samotne i niezrozumiałe. Jedyną metodą na życie w zgodzie z samym sobą jest w ich przypadku uwolnienie się od narzuconych przez środowisko reguł i podążanie własną drogą, udanie się za głosem serca.

Czasem warto spojrzeć w lustro i pomyśleć, czy osoba która stoi naprzeciwko nas czuje się zadowolona ze swojego losu, czy aby nie próbuje na siłę dostosować się do otoczenia, zapominając kim tak naprawdę jest. Bardzo polecam!!
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Mam dla Was kolejną książę wartą przeczytania. Tematyka, którą wcześniej się nie interesowałam, ale cieszę się, że się przełamałam. „Genialna maszyna. Biografia serca” to opowieść o tym, jak postrzegane było serce na przestrzeni wieków. Bynajmniej nie jest to historia miłosnych uniesień i wzruszeń, mamy tu do czynienia z medyczną analizą tego narządu od starożytności aż po dzisiejsze czasy. Bracia Amidon – kardiolog i pisarz – wspólnie stworzyli książkę, którą można nazwać powieścią o sercu. Ciekawa, wciągająca, pozbawiona czysto naukowego, nużącego stylu pisania, czyta się świetnie. Dzięki tej pozycji można znacznie wzbogacić swoją wiedzę o tym życiodajnym organie, który równomiernie wybija rytm w każdym z nas, a także o chorobach, które go spotykają. Bardzo rozwijająca książka. Polecam.
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

W ostatnim czasie jesteśmy zasypywani informacjami, pogłoskami, plotkami o domniemanym końcu świata 21 grudnia 2012 roku, czyli w ostatni dzień z kalendarza Majów. Czy można temu wierzyć? Czy to nie kolejne zakłamane proroctwo końca, o którym niedługo zapomnimy? Problem zbliżającej się apokalipsy, bazując na przepowiedniach Matki Boskiej, poruszają również w swojej nowej książce Tornielli Andrea i Saverio Gaeta. „A.D. 2012. Czy nadchodzi koniec świata?”. Jest to zbiór objawień maryjnych, wnikliwie opracowanych przez autorów, po to aby skomplikowane treści wypowiadane przez Maryję stały się bliższe czytelnikowi. W efekcie dowiadujemy się o proroctwach, o których większość z nas nie miała pojęcia, m.in. o zapowiedzi zamachu na World Trade Center czy komunizmu w Polsce. Intrygująca lektura, polecam.
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Za największe zbrodnie tego świata obwiniamy, zresztą słusznie, dyktatorów, okrutnych, bezwzględnych, totalitarnych władców. To właśnie oni są odpowiedzialni za ludobójstwo, masowe zbrodnie, terror, które miały miejsce za czasów ich rządów. Rzadko zastanawiamy się jak traktowali ludzi ze swojego najbliższego otoczenia, czy potrafili kogoś szczerze pokochać? Diane Ducret napisała książkę, która prezentuje sylwetki wielkich dyktatorów z perspektywy kobiet z ich najbliższego otoczenia. Jaką funkcję pełniły kobiety w ich życiu? Czy zajmowały się jedynie domem i dziećmi, czy miały również wpływ na decyzje podejmowane przez ich potężnych mężów lub kochanków? „Kobiety dyktatorów” to książka, która ujawnia wiele ciekawych szczegółów z życia najpotężniejszych ludzi w historii świata. Bardzo polecam!
Liliana Wieliczko

Liliana Wieliczko Dobry Doradca
Klienta, OPTA

Temat: Recenzje

Recenzje następujących książek:

Zasady wywierania wpływu. Szkoła Cialldiniego
Kochaj co masz!
Negocjując racjonalnie
Tak! 50 sekretów nauki perswazji
Błądzą wszyscy (ale nie ja)
Po pierwsze: złam wszelkie zasady
Filozofia Kaizen
Freakonomia. Świat od podszewki
Punkt przełomowy
Błysk! Potęga przeczucia
Myślenie pytaniami
Kto zabrał mój ser?
Tao motywacji i Tao szkolenia
Trening Twórczości
W cztery oczy

można znaleźć na naszej stronie:
http://www.dobrytrener.pl/recenzje.php

Gorąco zapraszam do lektury.

PS. Regularnie dodajemy nowe recenzje, więc warto czasem nas odwiedzić :)

Pozdrawiam serdecznie,
Liliana W.
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Zbliża się setna rocznica zatonięcia najsłynniejszego statku pasażerskiego w historii – Titanica (15 kwietnia). Z tej okazji chciałabym polecić książkę, która okazała się rewelacyjnym debiutem Charlotte Rogan „Zgubieni”. Jest to historia, która rozgrywa się po katastrofie dużego, luksusowego statku pasażerskiego (niedługo po zatonięciu Titanica). Opowieść o grupie ludzi, którzy znaleźli się w małej szalupie ratunkowej z niewielkimi zapasami jedzenia i wody pitnej. Ich tułaczka zdaje się nie mieć końca, w wyniku skrajnego wycieńczenia, posiadając ogromną chęć przetrwania dopuszczają się czynów uznawanych w „zwyczajnym” świecie za godne potępienia i surowej kary. Jednak czy wolno stosować kodeks prawny i etyczny wobec człowieka, który znalazł się w nieludzkich warunkach? Czy ratując własne życie nie miał on prawa do podjęcia najbardziej radykalnych działań? Do tego rodzaju refleksji skłania lektura tej książki. Bardzo polecam!Małgorzata Gagajek edytował(a) ten post dnia 20.04.12 o godzinie 21:34
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

A teraz trochę ponuro... ale za to baardzo ciekawie. „Trupia farma” Billa Bassa, czyli biografia zawodowa znanego na całym świecie antropologa sądowego. Każdy rozdział tej książki to osobna historia, osobna tragedia, a dla antropologa również osobny materiał badawczy. Autor wprowadza nas w swój świat, w którym więcej przebywa ze zmarłymi niż z żywymi ludźmi, jednak dzięki temu jest w stanie opowiedzieć niezwykle ciekawe rzeczy o ludzkich zwłokach. Dowiadujemy się między innymi w jaki sposób, mając do dyspozycji jedynie ludzki szkielet, jesteśmy w stanie określić jakiej płci był człowiek, ile miał lat gdy zmarł, jakiej był rasy, a nawet ustalić okoliczności w których stracił życie. Bardzo ciekawa książka, czyta się ją jak dobrą powieść kryminalną. Polecam!
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Wierzycie w bajki? Myślicie, że historie, które znamy z pięknych książek i filmów przydarzają się przeciętnym śmiertelnikom? Na pewno tego typu historia spotkała Colina Clarka, autora książki „ Mój tydzień z Marilyn”. Colin był niewiele znaczącym pracownikiem na planie filmowym „Księcia i aktoreczki”. Chociaż zazwyczaj nikt go nie zauważał zdołał skupić na sobie uwagę największej gwiazdy tego filmu – Marilyn Monroe. Przypadkowa znajomość zaowocowała uczuciem, Clark stał się powiernikiem i najbardziej zaufaną osobą w otoczeniu Marilyn. Książka odsłania przed nami inną perspektywę patrzenia na tą znana artystkę. Mamy okazję poznać ją jako zwykłą dziewczynę, zagubioną w wielkim świecie i nieustannie wątpiącą w swój talent. Polecam!
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Papież Jan Paweł II jest w Polsce osobą doskonale znaną, powstało sporo filmów na jego temat, mamy również dostęp do niezliczonej ilości książek skupiających się na jego osobie. Niewielka jest jednak nasza wiedza na temat jego następnika, który z równym zaangażowaniem kontynuuje działalność Papieża-Polaka. Doskonałym źródłem wiedzy na temat życia Benedykta XVI jest książka jego rodzonego brata Georga Ratzingera „Mój brat Papież”. Opowieść snuta przez brata Ojca Świętego dotyczy historii jego rodziny, w szczególności młodszego brata, który zasiada obecnie na tronie papieskim. Autor wspomina o tradycjach pielęgnowanych w jego rodzinie, o sposobach obchodzenia świąt, o zwykłym codziennym życiu, o stosunku do wojny, wreszcie o czynnikach decydujących o obraniu drogi poświęcenia się Bogu przez obu braci. Bardzo osobista, szczera opowieść. Polecam!
Grażyna Woźniak (Smosna)

Grażyna Woźniak (Smosna) Doświadczona
tłumaczka literacka,
recenzentka,
wykładowcz...

Temat: Recenzje

Małgorzata Gagajek:
Zbliża się setna rocznica zatonięcia najsłynniejszego statku pasażerskiego w historii – Titanica (15 kwietnia). Z tej okazji chciałabym polecić książkę, która okazała się rewelacyjnym debiutem Charlotte Rogan „Zagubieni”. Jest to historia, która rozgrywa się po katastrofie dużego, luksusowego statku pasażerskiego (niedługo po zatonięciu Titanica). Opowieść o grupie ludzi, którzy znaleźli się w małej szalupie ratunkowej z niewielkimi zapasami jedzenia i wody pitnej. Ich tułaczka zdaje się nie mieć końca, w wyniku skrajnego wycieńczenia, posiadając ogromną chęć przetrwania dopuszczają się czynów uznawanych w „zwyczajnym” świecie za godne potępienia i surowej kary. Jednak czy wolno stosować kodeks prawny i etyczny wobec człowieka, który znalazł się w nieludzkich warunkach? Czy ratując własne życie nie miał on prawa do podjęcia najbardziej radykalnych działań? Do tego rodzaju refleksji skłania lektura tej książki. Bardzo polecam!

Łatwiej będzie do niej dotrzeć, szukając tytułu bez literówki - książka nosi tytuł "Zgubieni" :)

konto usunięte

Temat: Recenzje

Najnowsza recenzja książki Elizabeth Bard "Lunch w Paryżu" ,
znajdziecie ją tu:

http://marymetiffany.blogspot.com

a także:

Wyśpiewam wam wszystko,
Gustaw i ja,
Serge Gaisbourg,
Projekt:szczescie,
Każdy szczyt ma swój czubaszek
Dobre Życie - The Best of Jacek Santorski
Kobieta w lustrze

ZapraszamKarolina F. edytował(a) ten post dnia 24.05.12 o godzinie 14:10
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Pierwszy rzut oka na książkę Kershawa "Fuhrer. Walka do ostatniej kropli krwi" i od razu wiedziałam, że muszę ją mieć! Od dawna zaczytuję się w publikacjach poświęconych tematyce II wojny światowej, próbuje zrozumieć dlaczego w środku cywilizowanej Europy doszło do tak strasznej zbrodni. Widząc wielki napis, widniejący na okładce – „FUHRER” wydawało mi się, że sięgam po kolejną biografię Adolfa Hitlera i, licząc, że odnajdę w niej coś nowego, zaczęłam czytać. Jednak, ku mojemu zdziwieniu, książka okazała się czymś zupełnie innym, choć przyjemnie mnie tym zaskoczyła. Autor skupił się bardziej na skonstruowaniu modelu całego niemieckiego społeczeństwa u schyłku wojny. „Ugryzł” to zagadnienie z zupełnie innej strony, skupiając cię na mentalnym obrazie ludzi, którzy pomimo tego że mieli świadomość nadchodzącej porażki nie poddali się, walczyli do samego końca, podporządkowując się swojemu wodzowi i stworzonej przez niego ideologii. Kershaw analizuje zachowania społeczne w tym okresie i robi to w naprawdę znakomity sposób, ujawnia wiele szczegółów, które mogą szokować współczesnego czytelnika. Bardzo polecam!
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Istnieje niewielu ludzi, którzy szczęście drugiej osoby przedkładają ponad własne potrzeby i pragnienia. Taką kobietą jest niewątpliwie Greta Wagner bohaterka nowej powieści Davida Ebershoffa „Dziewczyna z portretu”. Autor opisuje w niej historię malarki, żony, kobiety, która tkwi w związku małżeńskim z mężczyzną posiadającym w sobie nieprzeciętnie silny pierwiastek kobiecy. Z czasem osobowość męża Grety zmienia się do tego stopnia, że niemal przestaje się czuć mężczyzną, powoduje to w nim ogromne zagubienie wewnętrzne. Żeby uzyskać spokój psychiczny musi zdecydować się kim tak naprawdę pragnie być i decyduje się na operację, która raz na zawsze ma rozwiązać jego problemy. Greta, kierowana siłą ogromnej miłości, choć cierpi, wspiera swojego partnera w każdej decyzji. Bardzo ciekawa, głęboka, często wzruszająca powieść. Bardzo polecam!
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Czy można zaprojektować swoje życie? Myślę, że najnowsze badania naukowe bardzo to ułatwiają. Doskonale widoczne jest to w najnowszej książce Davida Brooksa. Autor udowadnia nam, że pod pewnymi względami da się przewidzieć jaką drogę obierze człowiek i jakie decyzje będzie podejmował w trakcie swojego życia. „Projekt życie” to opowieść o losach kobiety i mężczyzny, z tym, że ujęcie ich biografii w niczym nie przypomina tradycyjnych opisów. Autor każdą biografię opatrzył w dane pochodzące z publikacji uczonych zajmujących się badaniem ludzkiego umysłu. Muszę przyznać, że wszystko współgra ze sobą zaskakująco dokładnie. W ten sposób dowiadujemy się, że nawet najbardziej indywidualne cechy, są często wynikiem konkretnego ukształtowania w latach dziecięcych, że najważniejsze życiowe decyzje mogą być wcześniej przewidziane, ponieważ wpływ na nie ma szereg uwarunkowań, które miały na nas wpływ podczas rozwoju. Bardzo ciekawe ujęcie, przede wszystkim nieszablonowe, choć wpasowuje człowieka w pewien rodzaj szablonu. Bardzo polecam!
Małgorzata Puzyr

Małgorzata Puzyr Redaktor Prowadząca

Temat: Recenzje

Doskonała książka Ewy Stachniak „Katarzyna Wielka. Gra o władzę” ukazuje nam tajemniczy, mroczny i bezlitosny świat mieszkańców Pałacu Zimowego. Świat ten poznajemy patrząc oczami dworki-szpiega, Barbary Nikołajewnej, która jak nikt inny zna sekrety najważniejszych w XVIII-wiecznej Rosji osób. Nie szczędząc szczegółów, opowiadaczaka snuje relację z wydarzeń, które rozgrywały się w zamkniętych i niedostępnych dla przeciętnego człowieka komnatach pałacowych. Barbara, która dość szybko zdobywa względy cesarzowej i zostaje jej osobistym szpiegiem, nie jest jednak bezkrytycznie wierna swojej pani… Losy narratorki przeplatają się z opisami życia na carskim dworze, jednak jej uwaga skupiona jest przede wszystkim na Katarzynie, młodej dziewczynie, która przez zachciankę carycy Elżbiety zostaje kandydatką na żonę następcy tronu. Ten wybór nie przynosi jej jednak zaszczytu i perspektywy godnego życia, wręcz przeciwnie, staje się koszmarem, który zdaje się nie mieć końca. Zachwycająca, zdumiewająca, niewiarygodna opowieść o intrygach, tajemnicach, spiskach i budzących trwogę zwyczajach panujących wśród elit dawnej Rosji. Historia ludzi, którzy nikomu nie ufają, ale również sami nie są godni zaufania. Bardzo polecam!

konto usunięte

Temat: Recenzje

Recenzja książki "Król Jezus" Roberta Gravesa http://www.szczecinczyta.pl/krol-jezus-podroz-w-czasie/



Wyślij zaproszenie do