Temat: Informacje o stronach, spotkaniach, konkursach i miejscach
Z radością informuję, że nowy, 3 numer Niezależnego Magazynu Bukinistycznego "Archipelag" jest już dostępny.
Pismo można ściągnąć ze strony:
http://www.archipelag-magazyn.pl
W aktualnym numerze tematem przewodnim uczyniliśmy MIASTO, jest
wiec to dobrą okazją do wybrania się w literacką podróż dookoła świata.
Na stronach pisma obserwujemy Paryż w czasach Emila Zoli, szukamy śladów Brunona Schulza w Drohobyczu. Przenosimy się myślami i marzeniami do gorącej Hawany oraz do rozświetlonej słońcem Lizbony. Badamy dziedzictwo kulturowe Tel Awiwu, przemierzamy współczesne międzykulturowe dzielnice Londynu z książkami pod pachą. Wojciech Górecki wspomina swoje wojaże po miastach kaukaskich. Podsuwamy książki o kolejnych miastach: Amsterdamie, Kabulu, Tokio, Nowym Jorku, Pekinie i Szanghaju, Reykjavíku, Buenos Aires i Kairze, dzięki czemu możecie z nami podróżować nie ruszając się z domu. Badamy też Mikropolis, miasto z pogranicza fikcji i rzeczywistości, i jego mieszkańców – bohaterów komiksu Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza.
Najnowszy Archipelag to również spotkania z kilkoma pisarzami. Sulamain Addonia opowiada specjalnie dla nas o swoim debiucie literackim - "Miłość i jej następstwa" oraz wolności. Marcin Bruczkowski zdradza nieco ze swojego prywatnego życia, a z Jackiem Dehnelem rozmawiamy o procesie pisania i najważniejszych fascynacjach literackich.Amos Oz dzieli się pasją życia i tworzenia, natomiast Antoni Libera mówi o sobie i sukcesie "Madame". Przedstawiamy również pisarzy czeskich, a także analizujemy zbiór "49 wierszy o wódce i papierosach" Świetlickiego. Przedstawiamy dwie książki o Romach, porównując podejście do członków tego narodu dwóch różnych autorów - Jacka Milewskiego i Karla-Markusa Gaussa. Piszemy również o literaturze wspomnieniowej, w której pisarze z Sudanu, Rwandy, Korei Północnej, Kambodży i Sierra Leone opisują swoje
traumatyczne losy.
Poznajemy historię papieru od epoki Egipcjan piszących na papirusie po czasy współczesne. Anna Świtajska, założycielka wydawnictwa Smak Słowa, opowiada o swojej pasji książkowej i prężnym rozwoju oficyny. Dzięki Zuzannie Orlińskiej,
ilustratorce i autorce literatury dziecięcej, przekonujemy się, jak bujna wyobraźnia potrafi zmienić w oczach dziecka nawet najmarniejszy kawałek ziemi w pełen zakamarków tajemniczy ogród. Poznajemy również kolorowe ilustracje Leo Lionniego.
Przybliżamy wyróżnione latem i jesienią nagrodami literackimi najważniejsze pozycje i ich autorów oraz zdajemy relację z paryskiego festiwalu literackiego Paris en toutes lettres.
Zapraszam do czytania!
Niezależny Magazyn Bukinistyczny Archipelag
http://www.archipelag-magazyn.plEmilia K. edytował(a) ten post dnia 21.01.11 o godzinie 14:57