Magda S.

Magda S. Marketing and Events
Manager, SSC Heroes

Temat: Zła atmosfera w pracy? Odchodzę! – czyli na jakich...

Zła atmosfera w pracy? Odchodzę! – czyli na jakich zasadach chcą pracować zatrudnieni w sektorze usług biznesowych

Co motywuje pracowników zatrudnionych w jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów biznesowych w Polsce? To pytanie jest codziennością rekruterów. Zrozumienie czynników wpływających na zachowanie i zawodowe decyzje pracowników stało się dla kluczem w realizowaniu dużych projektów rekrutacyjnych w sektorze outsourcingu procesów biznesowych. Ta wiedza pozwala mam lepiej zrozumieć migracje wewnętrzne i zewnętrzne oraz rzetelniej podejść do założeń tworzonych przez nas modeli usług biznesowych.

Aby uzyskać kompleksowy obraz preferencji tej specyficznej grupy zawodowej, zrealizowaliśmy pierwszy projekt badający motywację kandydatów zatrudnionych wyłącznie w sektorze BPO/SSC. Te same pytanie zadaliśmy ponad 5 000 respondentom zatrudnionym w największych firmach z sektora nowoczesnych centrów biznesowych w czterech krajach regionu CEE – Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech.

Oprócz kluczowych różnic wynikających ze specyfiki każdego z lokalnych rynków, można zauważyć wiele punktów wspólnych. Te najciekawsze i być może najlepiej obrazujące charakter lokalnego rynku pracy to:

- niezależnie od kraju, dobra atmosfera w pracy jest jednym z ważniejszych (Czechy - 52,6%; Węgry - 56,3%; Polska - 49,5%; Słowacja - 54,4%) – jeśli nie najważniejszym – czynnikiem wpływającym na poczucie satysfakcji zawodowej. Jest istotniejsza niż wynagrodzenie, dodatkowe benefity czy opinia o pracodawcy.

- większość kandydatów zgodzi się na relokację, jeśli spełnione zostaną konkretne warunki. Jednym z nich jest lepsze wynagrodzenie. (Czechy -81,6%, Węgry - 85,7%, Polska - 88,0%, Słowacja - 82,2%)

- większa odpowiedzialność związana z zarządzaniem projektem nie jest postrzegana jako istotny czynnik składający się na awans. Znacznie ważniejsza dla kandydatów jest m.in. zmiana nazwy zajmowanego stanowiska.

Celem raportu Cpl Jobs było nie tylko opracowanie danych rzetelnie przedstawiających aktualną sytuację na rynku pracy. Chcieliśmy też dostarczyć naszym partnerom biznesowym narzędzia, które pomogłoby im ocenić, a być może ulepszyć, strategię ograniczania retencji i przygotowania planów zatrudnienia. Dane, które udostępniamy, są unikalne w skali regionu i mamy nadzieję, że okażą się ciekawym źródłem informacji dla naszych czytelników.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnymi raportami Cpl Jobs.Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.10.13 o godzinie 13:28