konto usunięte
Temat: Grudzień w KINO.LABie: Brzask, Watch Docs, Ulrike...
** BRZASK, reż. Marcel Carné / z cyklu: Francuskie Rendez-Vouswtorki - 2 grudnia, godz. 20:30 oraz 16, 23, 30 grudnia, godz.18:00
** WATCH DOCS - prawa człowieka w filmie: 6-13 grudnia
** ULRIKE OTTINGER
Retrospektywa filmowa (KINO.LAB): 12-14 grudnia 2008 (piątek-niedziela) oraz styczeń 2009
Wystawa (Galeria Piwnice CSW): 11 grudnia 2008 – 15 lutego 2009. Otwarcie wystawy: 11 grudnia 2008 (czwartek), godz. 18.00
** GERMAN FILMS NEXT GENERATIONS 2008
5 i 20 grudnia (piatek i sobota), godz. 20.00
** FUTURE SHORTS - krótkie filmy i teledyski z całego świata
19 grudnia (piątek), godz. 19.00
KINO.LAB
CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
tel. (22) 628 12 71-73 w.160, e-mail: prokino@csw.art.pl, http://kinolab.art.pl
--------------------------------
** Francuskie Rendez-Vous: BRZASK (Le jour se lève), reż. Marcel Carné, Francja 1939
wtorki: 2 grudnia, godz. 20:30 oraz 16, 23, 30 grudnia, godz.18:00
Robotnik François (Jean Gabin) rywalizuje z aktorem Valentinem (Jules Berry) o serce pięknej kwiaciarki Françoise (Jacqueline Laurent). Konflikt komplikuje się dodatkowo w skutek tego, że kochanka Valentina, Clara (Arletty), kocha się w François.Dochodzi do rozlewu krwi: François zabija Valentina i barykaduje się w swym pokoju. W nocy odtwarza sobie wydarzenia, które doprowadziły do tej sytuacji. O brzasku François uświadamia sobie beznadziejność swego położenia i popełnia samobójstwo. Film Marcela Carné uchodzi za arcydzieło poetyckiego realizmu. Wykorzystuje konsekwentnie techniczne możliwości przenikań i montażu w dramatycznym przebiegu akcji w oblężonym pokoju.
** Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie / 6-13 grudnia
WATCH DOCS, organizowany od 2001 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, jest jednym z największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie. Celem Festiwalu jest promowanie idei praw jednostki poprzez najciekawsze filmy dokumentalne. Jak co roku będzie można zobaczyć kilkadziesiąt światowej klasy dokumentów, w tym 27 filmów konkursowych. W programie znalazły się filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, m.in. poświęcony stalinowskiej propagandzie „Przedstawienie” Siergieja Łoźnicy czy izraelski „Flipping Out” (Korba) o żołnierzach odreagowujących przy pomocy narkotyków wojenny stres, a także brazylijski „Behave” (Bądź grzeczny) Marii Ramos – wstrząsający paradokument o błyskawicznych procesach nieletnich przestępców.
Festiwal to również retrospektywy i stałe sekcje programowe. W tym roku będzie to m.in. przegląd filmów Errola Morrisa, jednego z wybitnych amerykańskich dokumentalistów, autora m.in. klasycznego już dokumentu „Cienka niebieska linia”.
** ULRIKE OTTINGER - wystawa (fotografie, kolaże, kostiumy, elementy scenografii) oraz retrospektywa filmowa („Freak Orlando", „Joanna D’Arc of Mongolia”, „Prater”)
Retrospektywa filmowa (KINO.LAB): 12-14 grudnia 2008 (piątek-niedziela) oraz styczeń 2009
Wystawa (Galeria Piwnice CSW): 11 grudnia 2008 – 15 lutego 2009. Otwarcie: 11 grudnia 2008 (czwartek), godz. 18.00
Ulrike Ottinger to jedna z najoryginalniejszych niemieckich niezależnych reżyserek światowej rangi. Wystawa jej prac w Centrum Sztuki Współczesnej składa się z około 100 eksponatów ściśle związanych z twórczością filmową artystki: fotografii, kolaży, kostiumów, elementów scenografii, scenariuszy filmowych, projekcji filmowych. Wszystkim eksponatom towarzyszą teksty wyjaśniające ich pochodzenie i odnoszące się do filmów, które pokazywane będą w retrospektywnym przeglądzie w KINO.LABie w trakcie trwania wystawy.
Sławę zdobyła filmem „Madame X – Absolutystyczna władczyni”, który otworzył surrealistyczny etap w jej twórczości, w którym światy mitologiczny i realistyczny przenikają się w prowokacyjny sposób, a przełamywanie barier kulturowych i konwencji staje się jednym z ważniejszych tematów, stąd filmy te bywają interpretowane jako feministyczne. Twórczość późniejsza, od filmu „Joanna D’Arc of Mongolia” (1989) wykazuje głębokie zainteresowanie kulturami wschodu i stawia pytanie o możliwość przekładu starożytnych tradycji na język współczesnej kultury. Pojawiaja się ekspresjonistyczne traktowanie kostiumu, kompozycji i wyszukiwanie niezwykłych lokalizacji.
** GERMAN FILMS NEXT GENERATIONS 2008 – najlepsze krótkie filmy z niemieckich szkół filmowych
5 i 20 grudnia (piatek i sobota), godz. 20.00
German Films Next Generation 2008 to jedenaście wyjątkowych i osobistych filmów krótkometrażowych, prezentujacych różnorodne światopoglądy i spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Kompilacja daje możliwość ocenienia kondycji młodego niemieckiego kina oraz prezentuje talenty, które prawdopodobnie będą decydować o jego przyszłości
** FUTURE SHORTS - krótkie filmy i teledyski z całego świata
19 grudnia (piątek), godz. 19.00
To już ostatni pokaz Future Shorts w 2008 roku, który obfitował w niezwykłą różnorodność i mocne wrażenia. Filmy prezentowane w ramach Future Shorts niewątpliwie łączy jedno - pierwszorzędna jakość i wysoki poziom, dzięki czemu cieszą się coraz większą popularnością wśród polskiej publiczności.
W grudniu m.in. roztańczone „Something good” Erana Creevy, które przeniesie nas w szalone lata 80. z muzyką MC Hamera i szalejącym tłumem na parkiecie. Na dokładkę porcja „lokalnego” disco w teledysku Romaina Gavrasa „I believe” do piosenki Simian Mobile Disco. W zestawie znalazła się także dość kontrowersyjna impresja Larsa von Triera - „Occupations”, dedykowana Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes. Na zakończenie teledysk polskiego zespołu Dick4Dick „Another Dick” zrealizowany m.in. przez Monsieur Zupika i Przemysław Adamski.
--------------------------------------------------------------------------------
** PONADTO:
NA KRAWĘDZI NIEBA (Auf der anderen Seite), reż. Fatih Akin, Niemcy/Turcja 2007
27 grudnia, sobota, 20:00 + 28 grudnia, niedziela, 18:00 + 29 grudnia, poniedziałek, 19:00 + 30 grudnia, wtorek, 20:00
Wdowiec Ali, imigrant turecki, spotyka turecką prostytutkę Yeter. Jego syn Nejat, nauczyciel języka niemieckiego, nie pochwala ojcowskiej fascynacji Yeter. Gdy jednak odkrywa, że kobieta zarobione pieniądze wysyła do Turcji, by opłacić szkołę swojej córki, zaczyna się o nią troszczyć. Gdy Yeter niespodziewanie umiera, Nejat postanawia odnaleźć jej córkę - wyjeżdża do Stambułu.
** FILMY O PARYŻU:
NIEBO NAD PARYŻEM (Paris), reż. Cédric Klapisch, Francja 2008
15 grudnia, poniedziałek, 19:00 + 19 grudnia, piątek, 21:00 + 20 grudnia, sobota, 18:00
Pierre ma swój świat, swoje szaleństwa, pragnienie bycia kochanym i … jest Francuzem. Kiedy jego życie gwałtownie się zmienia ucieka w rytm swojego miasta - Paryża. Na nowo odkrywa urok paryskich zaułków, niepozornych kawiarenek, które tak wiele mówią, parków i mieszkańców Miasta nad Sekwaną. Niespodziewanie zaczyna dzielić z przypadkowymi ludźmi radości i kłopoty. To dzięki nim odnajdzie siebie i pozna prawdziwy smak życia.
ZAKOCHANY PARYŻ (Paris, je t'aime), reż. Gérard Depardieu, Joel Coen, Gus Van Sant, Isabel Coixet, Francja/Niemcy/Szwajcaria/Liechtenstein 2006
16 grudnia, wtorek, 20:00 + 17 grudnia, środa, 20:30 + 21 grudnia, niedziela, 20:00
Najpiękniejsze rzeczy dzieją się między ludźmi w Paryżu. Tam wszystko jest możliwe, a czas nie ma znaczenia... Natalie Portman, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Fanny Ardant, Nick Nolte i Elijah Wood w obiektywie Gusa van Santa, braci Coen, Toma Tykwera i Gerarda Depardieu.
To film niezwykły, który zabierze nas w podróż po stolicy miłości. Paryż - nastrojowy, kapryśny, dramatyczny - różne spojrzenia na miłość, nie tylko według romantycznego przepisu, w którym mieszają się wino, kafejka na Montmartre i czerwone usta Amelii.
2 DNI W PARYŻU (2 Days in Paris), reż. Julie Delpy, Francja/Niemcy 2007
18 grudnia, czwartek, 20:30 + 21 grudnia, niedziela, 18:00 + 22 grudnia, poniedziałek, 19:00
Francuzka Marion (Delpy) i Amerykanin Jack (Adam Goldberg) postanawiają ożywić nieco swój związek i wyruszają w poszukiwaniu zagubionego gdzieś po drodze romantyzmu do Europy. Nie mogą zatem ominąć Paryża, tym bardziej, że jest to doskonała okazja, by odwiedzić teściów Jacka, którzy niestety nie znają angielskiego... Spotkanie z rodzicami oraz całym zastępem byłych chłopaków Marion obnaży różnice kulturowe, a także różnice płci dzielące Amerykanów i Europejczyków.
PODRÓŻ CZERWONEGO BALONIKA (Le Voyage du ballon rouge), reż. Hsiao-hsien Hou, Francja 2007
27 grudnia, sobota, 18:00 + 28 grudnia, niedziela, 20:00
Juliette (Juliette Binoche) jest czarującą kobietą, ale jednocześnie matką, która ma na swojej głowie mnóstwo obowiązków - przygotowuje marionetkowe przedstawienie, jest nauczycielką oraz matką dwójki dzieci - Simona i Louisa. Odkąd rozstała się z ojcem swoich synów, nie ma ani minuty dla siebie. Postanawia więc zatrudnić opiekunkę z Tajwanu - Song Fang, która obecnie studiuje na paryskim uniwersytecie. Pewnego dnia siedmioletni Simon oprowadza nową opiekunkę po ulicach i kawiarniach swojej dzielnicy. Wkrótce potem Song Fang i Simon dzielą swój własny wyimaginowany świat, w którym podąża za nimi czerwony balonik. Z każdym dniem Song staje się coraz ważniejszą osobą w życiu Juliette, która pomoże jej wziąć życie we własne ręce i uporać się ze wszystkimi problemami...
-------------------------------
ZAPRASZAMY!