konto usunięte

Temat: Absurdalna wiara w nauce

Rupert Sheldrake w swojej najnowszej książce analizuje materialistyczne twierdzenia w świecie nauki, czyli coś co przyjmuje się mimowolnie, niejako w procesie "intelektualnej osmozy" podczas edukacji w szkole średniej i na studiach. Jednak czy twierdzenia te opierają się na faktach i dowodach, czy też są to założenia wynikające z wiary w fizykalizm?

Rupert Sheldrake "Nauka - wyzwolenie z dogmatów"
- blog
- facebookMaciej Majer edytował(a) ten post dnia 22.09.12 o godzinie 00:50

konto usunięte

Temat: Absurdalna wiara w nauce

Rozdział 2 – Czy całkowita ilość materii i energii zawsze jest stała?

“W trakcie poznawania przedmiotów ścisłych każdy uczeń i student dowiaduje się, że całkowita ilość materii i energii zawsze pozostaje stała – nie można ich ani stworzyć ani zniszczyć. Prawo zachowania materii i energii jest sformułowane bardzo prosto i daje poczucie bezpieczeństwa, gwarantując fundamentalną permanentność w ciągle zmieniającym się świecie.
Zazwyczaj nikt nie kwestionuje tego prawa, choć staje ono obecnie przed bezprecedensowym wyzwaniem.

W niniejszym rozdziale zwracam uwagę na fakt, że większość współczesnych fizyków wierzy w istnienie ogromnych ilości „ciemnej materii” we wszechświecie, której natura i cechy są niejasne. Naukowcy uważają, iż ciemna materia stanowi dwadzieścia trzy procent całego kosmosu, podczas gdy normalna materia i energia to jedynie 4 procent. Natomiast według wielu kosmologów źródłem nieustannej ekspansji wszechświata jest „ciemna energia”, której natura jest równie nieznana. W Standardowym Modelu ciemna energia stanowi 73% całego uniwersum.

W jaki sposób ciemna materia i ciemna energia są powiązane ze znanymi rodzajami materii i energii? Czym jest pole punktu zerowego, zwane również próżnią kwantową? Czy można jakkolwiek uchwycić energię tego pola?

Zasada zachowania materii i energii była sformułowana jeszcze zanim pojawiły się tego typu pytania i trudno na jej podstawie podać satysfakcjonujące odpowiedzi. Prawo to było oparte na teoriach filozoficznych i teologicznych, wśród których najstarszą jest filozofia atomistów ze starożytnej Grecji. Od samego początku było to jednak tylko założenie teoretyczne, które we współczesnej wersji łączy w sobie szereg „praw” rozwijanych od XVII wieku – praw zachowania materii, masy, ruchu, siły i energii. W niniejszym rozdziale analizuję kontekst historyczny tych idei.

Omawiam również pytania stawiane przez współczesną fizykę, na które stare teorie nie mają odpowiedzi. Gdy kwestionujemy nasze przekonanie o prawdziwości zasady zachowania materii i energii, pojawiają się nowe możliwości badań, na przykład w dziedzinie wytwarzania energii lub w nauce o żywieniu.”

http://rupertsheldrake.wordpress.com/2012/09/20/kwesti...Maciej Majer edytował(a) ten post dnia 04.10.12 o godzinie 14:33



Wyślij zaproszenie do