Temat: system informatyczny -> wydawanie materiałówki z...
Temat już mocno wiekowy, ale na wypadek ponownych/późniejszych poszukiwań pozwolę sobie polecić program ERP SyKOF.
http://sykom.pl
Jednym z bloków funkcjonalnych systemu jest właśnie część logistyczno-produkcyjna obsługująca wszystkie wymienione procesy. Pozostałe bloki funkcjonalne obsługują procesy handlowe, księgowo-kadrowe i marketingowe. Wszystkie bloki mogą działać wspólnie jako jeden system - nie jest to jednak konieczne - można wdrażać tylko wybrane moduły.
Blok logistyczno-produkcyjny pozwala m.in. na:
- obsługę produkcji seryjnej oraz jednostkowej i budowlano-montażowej.
- automatyczne budowanie drzewa konstrukcyjnego wyrobu na podstawie zaimportowanych z
aplikacji zewnętrznych danych i opracowywanie na tej podstawie dokumentacji technologicznej.
- import danych z tabliczek rysunkowych i dostęp do danych zgromadzonych w systemie na etapie tworzenia rysunków konstrukcyjnych.
- automatyczne tworzenie wykazu materiałów potrzebnych do produkcji wyrobu na podstawie zaimportowanej lub wprowadzonej dokumentacji konstrukcyjnej
- przygotowywanie zapytań ofertowych lub zamówień na materiały mimo, że nie została jeszcze opracowana dokładna technologia produkcji
- tworzenie dokumentacji technologicznej z wykorzystaniem podręcznych katalogów zawierających m.in. wykazy stanowisk wraz z danymi dotyczącymi każdego stanowiska, dostępny park maszynowy, słownik operacji i zabiegów technologicznych z przypisanymi czasami jednostkowymi i czasami Tpz, parametry poszczególnych operacji, wykazy narzędzi i przyrządów, aktualną bazę materiałów.
- utworzenie zleceń produkcyjnych na podstawie technologii, wybranej części konstrukcji, poprzez skopiowanie i zmodyfikowanie całości lub części innych zleceń lub ręcznie bez potrzeby wcześniejszego modyfikowania planu produkcji i przygotowywania technologii wzorcowej.
- opracowywanie planów i harmonogramów produkcji - podstawą planowania
produkcji mogą być zamówienia od odbiorców, plany sprzedaży, ilości wynikające z konieczności zapewnienia zapasów magazynowych na odpowiednim poziomie lub inne czynniki. Plan produkcji może być w każdym momencie korygowany przez Użytkownika
- bilansowanie potrzeb MRP II - wyliczanie ilości wyrobów oraz półwyrobów
potrzebnych do wyprodukowania i automatyczne tworzenie planu produkcji lub zleceń
produkcyjnych, wyliczanie potrzeb materiałowych i automatyczne generowanie zamówień do dostawców na materiały potrzebne do produkcji, obsługa zamienników i materiałów alternatywnych.
- bilansowanie mocy stanowisk - tworząc plan produkcji lub otwierając zlecenia produkcyjne Użytkownik może na bieżąco analizować obciążenie poszczególnych stanowisk, uzyskać informacje o występowaniu „wąskich gardeł” lub możliwych przekroczeniach zaplanowanych terminów realizacji.
- rejestrację wyprodukowanych elementów oraz wykonanych
operacji przy użyciu przenośnych czytników kodów kreskowych, kolektorów danych, PDA.
- korekty w trakcie procesu produkcji - w dowolnym momencie Użytkownik może korygować realizowane zlecenia produkcyjne bez potrzeby modyfikowania technologii,
- tworzenie próbnych zleceń i planów w celu kontroli możliwości realizacji danego zadania oraz optymalizacji wykorzystania zasobów produkcyjnych.
- rozliczenie zasobów produkcyjnych - zużyte materiały, półwyroby i wykonane
operacje porównywane są z ilościami normatywnymi przypadającymi na zrealizowaną
produkcję.