Krzysztof J.

Krzysztof J. Ora et labora

Temat: Portale aukcyjne - zakupy w sklepie z UK

Czołem,

Na fali emigracji ostatnienj dekady w sieci, głównie na Allegro, pojawia się sporo sklepów zarejestrowanych (i chyba działających) m.in. w UK. Zasadniczo mam dobre doświadczenia (kupuję tam głównie winyle), ale ostatnio przesyłka niezgodna z opisem na granicy reklamacji. Sprzedający uznał mych zastrzeżeń, a ja machnałem na sprawę reką.
Zastanawiam się jednak jaka byłaby (międzynarodowa?) ścieżka odwoływawcza w razie analogicznej sytuacji, której nie mógłbym odpuścić?

pozdrawiam
Anna S.

Anna S. RzetelnyRegulamin.pl

Temat: Portale aukcyjne - zakupy w sklepie z UK

Dzień dobry,
w przypadku firm działających w Wielkiej Brytanii, które sprzedają również do Polski, sprzedawca ma obowiązek respektować lokalne prawo. W Pana przypadku obowiązujące są więc przepisy polskie. Przysługuje Panu pełne prawo do zwrotu bez podania przyczyny w ciągu 10 dni oraz do złożenia reklamacji. Dotyczy to wszystkich firm z Wielkiej Brytanii, które sprzedają na Allegro oraz tych, które prowadzą samodzielne sklepy internetowe, oferujące wysyłkę do Polski.

Gdyby sprzedający nie chciał się zgodzić na jedno z tych rozwiązań, polecam zwrócić się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK). Ta organizacja skutecznie pomaga klientom w przypadku nieuczciwych działań przedsiębiorców.

Pozdrawiam serdecznie
Anna Stępniewska
RzetelnyRegulamin.plTen post został edytowany przez Autora dnia 16.01.14 o godzinie 10:46
Krzysztof J.

Krzysztof J. Ora et labora

Temat: Portale aukcyjne - zakupy w sklepie z UK

Bardzo dziękuję - nie wiedziałem nic o ECK.
A już bardziej teoretycznie, na wypadek przepychanek werbalnych - jakie przepis prawny stoi za (logicznym jak najbardziej!) wymogiem stosowania prawa kraju prowadzenia biznesu?

Ukłony
K.Jański
Anna S.

Anna S. RzetelnyRegulamin.pl

Temat: Portale aukcyjne - zakupy w sklepie z UK

Panie Krzysztofie,
dokumentem, który reguluje te kwestie jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych.

Konsumenci powinni podlegać ochronie tych przepisów obowiązujących w państwie ich zwykłego miejsca pobytu, których nie można wyłączyć w drodze umowy, pod warunkiem że umowa z konsumentem została zawarta w następstwie wykonywania przez przedsiębiorcę w tym państwie działalności gospodarczej lub zawodowej. Taka sama ochrona powinna zostać zagwarantowana, jeżeli przedsiębiorca, mimo nie wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej w państwie zwykłego miejsca pobytu konsumenta, w jakikolwiek sposób kieruje swą działalność do tego państwa lub do kilku państw z tym państwem włącznie, a umowę zawarto w wyniku takiej działalności.

Artykuł 6
umowa zawarta przez osobę fizyczną w celu, który można uznać za niezwiązany z jej działalnością gospodarczą lub zawodową („konsument”), z inną osobą wykonującą działalność gospodarczą lub zawodową („przedsiębiorca”) podlega prawu państwa, w którym konsument ma miejsce zwykłego pobytu, pod warunkiem że przedsiębiorca:
a) …
b)w jakikolwiek sposób kieruje taką działalność do tego państwa lub do kilku państw z tym państwem włącznie


Pozdrawiam serdecznie
Anna Stępniewska
RzetelnyRegulamin.pl
Krzysztof J.

Krzysztof J. Ora et labora

Temat: Portale aukcyjne - zakupy w sklepie z UK

Rozumiem,
Serdecznie dziekuję za wyczerpującą odpowiedź.

Krzysztof J



Wyślij zaproszenie do