Anna S.

Anna S. RzetelnyRegulamin.pl

Temat: Jak bezpiecznie kupować w USA?

Zapraszam do lektury poradnika

Zakup najnowszego gadżetu znanej marki w USA może być dużo tańszy niż w Polsce. Niestety, na kupujących czekają również utrudnienia. Konieczność zapłaty cła, długi czas dostawy oraz niepewna gwarancja, to tylko niektóre z nich. Zapraszamy do lektury poradnika.

Problemy z cłem i podatkami
Kupując za oceanem musimy jednak pamiętać o dodatkowej opłacie jaką jest cło. Zapłacimy je od tzw. wartości celnej towaru, na którą składa się koszt produktu powiększony o cenę transportu i ewentualnego ubezpieczenia. Następną opłatą jest VAT, który jest naliczany od wartości celnej i cła. Dodatkowo, jeśli mamy do czynienia z towarem akcyzowym, np. wyroby tytoniowe, musimy zapłacić również akcyzę, od której także nalicza się podatek VAT. Przy zakupach za nieduże kwoty możemy jednak liczyć na zwolnienie z opłaty celnej. W dalszym ciągu trzeba będzie jednak zapłacić za nie podatek VAT w wysokości 23 procent oraz ewentualną akcyzę.

Bardzo ograniczona odpowiedzialność sprzedawcy
W teorii możemy liczyć na to, że w przypadku problemów i ewentualnych roszczeń, sprzedawca wywiąże się ze swoich obowiązków. W praktyce bywa z tym różnie. Zwłaszcza niewielkie sklepy internetowe mogę odmówić nam jakiejkolwiek pomocy, a my będziemy zdani tylko na siebie. Warto więc przemyśleć, czy lepiej nie skorzystać z oferty sklepów, które już znamy i wcześniej w nich kupowaliśmy, a jako klienci byliśmy zadowoleni z otrzymanego towaru. W razie ewentualnych problemów, nie powinniśmy mieć trudności z dochodzeniem swoich praw.

Niepewna gwarancja
Kupując za granicą, warto poznać szczegółowe warunki gwarancji. Oczywiście mamy do niej prawo, ale to od producenta danego towaru zależy, czy będziemy mogli serwisować sprzęt również w Polsce. Często zdarza się, że producenci na terenie naszego kraju obejmują gwarancją jedynie produkty zakupione na terenie Unii Europejskiej. Niech nie zmyli nas więc napis „worldwide warranty”, sugerujący coś przeciwnego. W przypadku wielu firm oznacza on jedynie obszar Stanów Zjednoczonych i Kanady. To natomiast zmusi nas do odesłania towaru na swój koszt do jednego z tych krajów. Zwróćmy też uwagę, czy w naszej paczce znalazł się dowód zakupu. W przeciwnym razie nie będziemy mogli skorzystać nawet z usług serwisu za oceanem.

Pomoc pośrednika
Chcąc nabyć najnowszy gadżet z USA, możemy również skorzystać z usług firm pośredniczących. Zasada działania jest bardzo prosta. Wystarczy zlecić wysyłkę zakupionego towaru do jej siedziby na terenie USA. W ten sposób omijamy ograniczenie dostarczania towarów poza obszar Stanów Zjednoczonych. Czas realizacji takiego zamówienia jest jednak znacząco dłuższy, niż w przypadku zakupu dokonanego bezpośrednio w sklepie. Nie możemy też raczej liczyć na pomoc prawną ze strony takiej firmy. W większości takie firmy świadczą jedynie usługi kurierskie i same nie pośredniczą w rozwiązywaniu sporów ze sklepem.Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.01.14 o godzinie 09:25