Piotr Zakrzewski

Piotr Zakrzewski Technolog, Techal

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Witam,

Czy istnieje możliwość zaimportowania danych z pliku xml, xls, csv do Wf-Mag i utworzenia automatycznie dokumentu PZ ? Sytuacja wygląda tak, że mam dane w pliku xls i chciałbym na ich podstawie utworzyć automatycznie dokument PZ, ponieważ lista pozycji jest bardzo długa (ok. 200 pozycji). Dane w xls zawierają listę asortymentu, który może, ale nie musi się znajdować w WF-Mag. Jeśli go nie ma, to trzeba go dodać.

Ponieważ nie pracuję na tym programie na co dzień, to nie mam z nim praktycznie styczności. Z tego co się zorientowałem, to jest w nim możliwość importu danych w postaci pliku txt (dość skomplikowana struktura). Istnieje też możliwość zaimportowania pliku xml jako zamówienia i wygenerowania z niego dokumentu PZ, jednak nie bardzo wiem jak to zrobić.

Prosiłbym o instrukcję krok po kroku.

Wersja WF-Mag: Prestiż, 8.00.2
Krzysztof Stachyra

Krzysztof Stachyra Szef Wydziału
Produkcji Systemów
Handlowo-Magazynowyc
h i ...

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Gotowego mechanizmu importu "dowolnego pliku" nie ma. Jeśli ma Pan cyklicznie takie importy warto skontaktować się z działem help desk, do wariantu biznes i wyżej można odpłatnie przygotować do podanej struktury i logiki możliwość importu z pliku CSV,TXT, XML. Koszt uzależniony jest od struktury i od tego co klient wymyśli w trakcie importu (zakładanie kartotek itp.)

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Witam,

Postaram się przedstawić to jak ja rozwiązałem ten problem (nie twierdzę, że mój sposób jest najlepszy ale wolę w ten sposób niż ręcznie wpisywać wszystkie pozycje).

Zatem ja do tego celu używam makro w excelu. Moja metoda składa się z 2 etapów:
1) dodawanie nowych artykułów
2) tworzenie faktury zakupu XML

ad.1) Eksportuje z kartoteki asortymentowej WF-MAG listę artykułów i wklejam do arkusza w excelu. Za pomocą makro porównuję czy mam dany towar w kartotece. Jeżeli nie to przepisuję dane tego artykułu do innego arkusza. Jak już sprawdzę wszystkie pozycje generuję plik csv z nowymi artykułami. Plik ten importuję w kartotece asortymentowej (skrót klawiszowy ctrl+a w oknie kartoteki asortymentowej). W zasadzie na upartego nie trzeba sprawdzać czy dany artykuł już istnieje w kartotece - można stworzyć plik csv ze wszystkimi artykułami z PZ. Proszę tylko pamiętać, że w tym przypadku jeżeli artykuł istniał już w kartotece to zostanie nadpisany nowymi wartościami z pliku. Po tym etapie mam już pewność że w kartotece mam już wszystkie artykuły, które chce przyjąć na PZ.

ad. 2) Teraz również za pomocą makro w excelu generuję fakturę zakupu w formacie XML EAN. Plik ten importuję do WF-MAG (skrót ctrl+shift+i w oknie dokumenty handlowe). Po zaimportowaniu pliku powinna się utworzyć krajowa faktura zakupu. Taką fakturę usuwam i odznaczam opcję "usuń powiązany dokument magazynowy". Dzięki temu pozostaje mi PZ. W zależności od potrzeb później tą PZ można podłączyć pod FZUE, fakturę walutową itp itd.

Format pliku csv służący do importu nowych artykułów można uzyskać w następujący sposób:
w kartotece asortymentowej zaznaczyć kilka artykułów=>operacje=>import/export artykułów z pliku csv=>utwórz plik

Zbliżony format pliku xml służącego do importu faktury zakupu można uzyskać poprzez eksport dowolnej faktury do XML:
ekran dokumenty handlowe=>operacje=>eksport faktury XML EAN.
UWAGA: format pliku importu i exportu mogą się od siebie różnić! Domyślny format plików xml można skonfigurować w menu: administrator=>konfiguracja firmy=>drzewo po lewej stronie "wymiana danych XML". Dodatkowo każdemu kontrahentowi można przypisać indywidualny format pliku.

Oczywiście powyższą metodę można wzbogacić o krok trzeci czyli import zamówienia XML EAN, gdzie w excelu dokonujemy obliczeń cen sprzedaży na podstawie kursu waluty, określonej marży czy jeszcze innego schematu. Można również pokusić się o stworzenie pliku xls, który zaktualizuje określoną cenę/-y w kartotece asortymentowej na podstawie obliczeń w excelu.

Ten sam problem można jeszcze rozwiązać za pomocą procedur SQL jednak metoda ta jest trudniejsza ale nadal do wykonania. Ja jestem raczej zwolennikiem wykorzystania gotowych narzędzi. Na stronie http://wapro24.pl/plikownia/WF-Mag/Windows/Dokumentacj... można pobrać specyfikacje i opis potrzebnych procedur SQL.

Z poważaniem
Tomasz K.Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.04.15 o godzinie 13:54
Piotr Zakrzewski

Piotr Zakrzewski Technolog, Techal

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Dobrze wiedzieć, że istnieje możliwość odpłatnego napisania takiego importu. Na pewno skontaktuję się z działem help desk i poproszę o wycenę.

Do Tomasza K:
Twój pomysł jest ciekawy i tak naprawdę rozwiązuje problem, jednak wymaga kilku operacji zarówno w WF-Mag jak i w Excel'u.
Ja na chwilę obecną skupiłem się na pliku tekstowym, dzięki któremu możemy importować pozycje bezpośrednio do dokumentu PZ. Mimo, że ma on dość złożoną strukturę, i dla jednej pozycji trzeba przygotować dane w kilku jego miejscach, to ma również zalety. Jedną z nich jest automatyczne dodawanie artykułu jeśli nie ma go w bazie. Po pierwszych testach i ręcznym dopisaniu nowego artykułu udało mi się zaimportować pomyślnie zarówno artykuł jak i pozycję na dokument PZ. Czeka mnie jeszcze sporo testów żeby być pewnym, że wszystko dobrze się importuje. Po testach pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego skrypty w excel, który taki plik tekstowy wygeneruje, ale na to już mam częściowo pomysł i koncepcję.

Dzięki wielkie za informacje, jak skończę, to postaram się zdać relację z moich działań.
Piotr Zakrzewski

Piotr Zakrzewski Technolog, Techal

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Powalczyłem trochę z plikiem tekstowym i jest dobrze. Pozycje się importują na dokument PZ, a artykuły, których nie ma w bazie są automatycznie dodawane, jednak mam z tym pewien problem. Mianowicie problem stanowią indeksy handlowe i magazynowe. Jeśli dodajemy artykuł w aplikacji, to są one automatycznie wyliczane zgodnie z maską. Przy imporcie pliku txt, ja muszę już w tym pliku określić te indeksy, a nie znam ich wartości. Próbowałem na różne sposoby, ale nie mogę wymusić na aplikacji, żeby pola z indeksami wypełniła podczas dodawania artykułu z pliku. To co wpiszę do pliku jest traktowane jako indeks. Problemem jest nawet poprawienie go ręcznie po zaimportowaniu pliku, ponieważ w edycji asortymentu nie ma możliwości wygenerowania kolejnego indeksu handlowego czy katalogowego.

Ma ktoś pomysł, co można z tym zrobić ?
Michał Majewski

Michał Majewski właściciel, MWM

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Wydaje mi się, że skoro nie chce Pan ręcznie poprawiać indeksów po zaimportowaniu, można je usunąć i nie zatwierdzając kartoteki artykułu jeszcze raz wybrać kategorię asortymentową, wtedy system automatycznie nada indeksy zgodnie z maską. Trzeba tylko uważać, żeby się Panu ceny nie przeliczyły zgodnie z ustawieniami.
Piotr Zakrzewski

Piotr Zakrzewski Technolog, Techal

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Dokładnie tak chcę zrobić. Zauważyłem, że po zmianie kategorii, indeksy są automatycznie przeliczane. Mój pomysł jest taki, że stworzę sztuczną kategorię "DO ZMIANY" i będę ją przypisywał każdemu nowemu artykułowi, dzięki czemu będzie można łatwo sprawdzić, które artykułu wymagają aktualizacji. Ceny i tak są każdorazowo, indywidualnie sparwdzane przez osobę wprowadzającą, więc o nie nie martwię się zbytnio.
na chwilę obecną jestem w trakcie pisania aplikacji c# przygotowującej taki plik do importu.

Mam jeszcze jedno pytanie. W tej chwili przygotowuję taki import na podstawie danych w pliku xml. Z xml'ami już pracowałem i znam je, więc nie miałem problemu. Chciałbym również przygotować podobny import,ale z pliku rtf. Pracował ktoś z Was na takim pliku ? Jest możliwość w jakiś sensowny sposób zaczytać dane z takiego pliku ?
Michał Majewski

Michał Majewski właściciel, MWM

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Na xml-ach się nie znam.
Ale jeśli chodzi o przeliczanie cen, można ustawić znacznik w stawieniach firmy "Przeliczanie cen po zmianie kategorii asortymentowej" na "NIE".

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

U mnie w firmie otrzymuje faktury w formacie pdf, nastepnie konwertuje je na zwykly tekst i juz w samym tekscie szukam odpowiednich znacznikow na przyklad:
- "Faktura VAT" - po tym ciagu znakow wystepuje jakis numer
- "Data wystawienia" - po tym ciagu znakow wystepuje jakas data
- "Nazwa towaru" - itp itd

Zatem wydaje mi sie ze z plikami rtf bedzie podobnie. Ponizej link:
https://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/cc488002.aspx

Pozdrawiam
TK
Piotr Zakrzewski

Piotr Zakrzewski Technolog, Techal

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Czyli tak jak podejrzewałem, trzeba "ręcznie" przeszukiwać plik rtf i "wyłapywać" pożądane elementy. Dzięki za info. Na chwilę obecną muszę skończyć import z xml, później zajmę się rtf'ami.

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Witam.
Przepraszam, że odkopuję stary temat ale czy jest możliwość prostego importu pozycji do PZ na podstawie wyłącznie numeru PLU lub indeksu handlowego. Potrzebuję zaimportować jedynie ilość i cenę dla istniejących w bazie produktów. Jest to do zrobienia? Na czym polegają makra bo nie do końca rozumiem co to jest. XML to dla mnie czarna magia...

Z góry dziękuję za pomoc.
Piotr Kaczmarczyk

Piotr Kaczmarczyk ALSEN INTER-SOFT

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Panie Piotrze, czy ma Pan już działający program konwertujący dane do pliku akceptowalnego przez WF-MAGa do importu pozycji dokumentu PZ ? Szukam aktualnie czegoś takiego i wpadłem na ten temat ale może jeszcze Pan to przeczyta. Jeśli działa Pan cos w tym temacie albo udało się osiągnąc sukces to chętnie kupię od Pana ten program do własnego użytku. Wysłałem Panu zaproszenie do znajomych na GoldeLine, proszę zaakceptowac i możemy o tym porozmawiać na priv.

Pozdrawiam.
Piotr Z.:
Dokładnie tak chcę zrobić. Zauważyłem, że po zmianie kategorii, indeksy są automatycznie przeliczane. Mój pomysł jest taki, że stworzę sztuczną kategorię "DO ZMIANY" i będę ją przypisywał każdemu nowemu artykułowi, dzięki czemu będzie można łatwo sprawdzić, które artykułu wymagają aktualizacji. Ceny i tak są każdorazowo, indywidualnie sparwdzane przez osobę wprowadzającą, więc o nie nie martwię się zbytnio.
na chwilę obecną jestem w trakcie pisania aplikacji c# przygotowującej taki plik do importu.

Mam jeszcze jedno pytanie. W tej chwili przygotowuję taki import na podstawie danych w pliku xml. Z xml'ami już pracowałem i znam je, więc nie miałem problemu. Chciałbym również przygotować podobny import,ale z pliku rtf. Pracował ktoś z Was na takim pliku ? Jest możliwość w jakiś sensowny sposób zaczytać dane z takiego pliku ?
Stanislaw Paszczyk

Stanislaw Paszczyk Dyrektor operacyjny,
Rent&Drive

Temat: Import / eksport danych z Excel do PZ

Krzysztof S.:
Gotowego mechanizmu importu "dowolnego pliku" nie ma. Jeśli ma Pan cyklicznie takie importy warto skontaktować się z działem help desk, do wariantu biznes i wyżej można odpłatnie przygotować do podanej struktury i logiki możliwość importu z pliku CSV,TXT, XML. Koszt uzależniony jest od struktury i od tego co klient wymyśli w trakcie importu (zakładanie kartotek itp.)

Właśnie a dlaczego "Gotowego mechanizmu importu z dowolnego pliku" nie ma w tak rozbudowanym systemie? Do dokumentów FUE i SAD nie mogę tak po prostu przygotować pliku XLS lub XML i ich zaciągnąć, tylko muszę kilkaset produktów wklepywać ręcznie z ilości i ceny (program nie zapamiętuje prawidłowo ostatniej ceny w walucie tylko jakieś zaokrąglenie) - a w dodatku w dokumencie SAD muszę do każdego produktu podać z jakiej faktury jest produkt, chociaż właśnie wpisuję wszystkie produkty z jednej faktury - kilkaset różnych produktów!!!
Czy to tak trudno zrobić funkcję podobną do importu/exportu cen lub importu/exportu produktów?
Myślałem że firma stara się zrobić program przyjazny dla użytkowników i łatwy w obsłudze, a takiej funkcji nie mogę się doczekać od lat.

Następna dyskusja:

eksport/import danych




Wyślij zaproszenie do