Temat: silnik wiki - i targetowane informacje.
Paweł Magura-Duliński:
(...)
2. mam wrażenie że nauczenie się prostego języka w którym zapisywane są strony jest nie do pokonania dla 99% oglądających i to stanowi największą barierę - gdyby Wiki miało wbudowany intuicyjny edytor ekranowy, to by tej bariery nie było,
Ręki uciąć sobie nie dam, ale mam niejasne wrażenie, któryś z onlinowych edytorów tekstu wspierał "wiki-code" (i to znacznie lepiej niz własny wikiowy) i można go było podpiąć jako edytor do wiki.
Jakieś po zeszłych wakacjach widziałem takie info - więc trzeba by poogooglać.
Paweł Magura-Duliński:
(...)
4. żeby internautom chciało się redagować artykuły, to musi funkcjonować mechanizm "nagrody", w wikipedia.org jest to współudział w prestiżowym przedsięwzięciu - stąd mój wniosek, że najpierw trzeba zbudować prestiż serwisu, potem można liczyć na wpisy, no chyba że zastosujemy inne "nagrody"
Słusznie. A dodatkowo - system nagrody - potrzebny jest nie tylko dla Wiki, więc jeśli autor wątku wybierze inne rozwiązanie techniczne - to też istotna dla niego uwaga.
Nagroda + ktoś kto to pociągnie merytorycznie :) i będzie napędzał treść. Podstawa do rozwinięcia serwisu.
Niechęć do tworzenia wpisów można nieco obejść - zwłaszcza w pierwszych fazach istnienia serwisu - łącząc wiki z forum.
W dużym skrócie - forum działa wtedy jako główna platforma dyskusji, nie ma takich utrudnień edycyjnych, są narzędzia które mogą wspomóc położenie nacisku na jakiś temat (podwieszanie wątków) i gromadzi się teksty. Szybciej niż na wiki - bo prościej dla ludzi. Bez kodów, narzuconych form formatowania tekstu, etc.
A wiki wtedy służy jako repozytorium dla już posegregowanej wiedzy - którą ktoś na podstawie informacji z forum przenosi do wiki. Może być tak, że to z użytkowników forum wykształci się grupa redakcyjna wiki (a to jeszcze lepiej :) ).
To oczywiście wymaga istnienia moderatora, który tą redakcją będzie się zajmował, ale w ostatecznym rozrachunku może być korzystne.
Oczywiście trzeba pamiętać o linkowaniu wzajemnym wiki i forum (np zakładki "dyskusja" wiki - winny linkować do odpowiednich wątków na forum), wzajemnej promocji serwisów (bo chodzi w sumie o istnienie serwisu encyklopedycznego/dokumentacyjnego), polityce zarządzania informacją na obu platformach i zarządzaniu całą tą grupą ludzi (jak to sucho brzmi...). Ale w sumie te polityki i tak trzeba opracować - niezależnie od wyboru rozwiązania.