Temat: Oceany pracy licencjackiej - Web 2.0
Panowie, podsyłam wyjaśnienie tematu poparte przypisami;
W literaturze przedmiotu pojęcie Semantic Web, tłumaczone na język polski zazwyczaj jako sieć semantyczna, bywa też stosowane zamiennie z terminem Web 3.0, oznaczającym Internet trzeciej generacji, chociaż w rzeczywistości określa tylko jeden z jego elementów. W polskich źródłach dotyczących tego zagadnienia spotyka się także wyrażenie „Web Semantyczny”[Sosińska-Kalata 2004, s. 87].
Pomysł i założenia Semantic Web zostały opracowane przez Tima Bernersa-Lee, twórcę standardu World Wide Web i pierwszej przeglądarki internetowej, a także przewodniczącego World Wide Web Consortium (W3C).
W swoich założeniach sieć semantyczna ma korzystać z istniejących protokołów komunikacyjnych, czyli zestawu parametrów określających sposób zapisu i transmisji informacji przesyłanych między urząadzeniami komputerowymi, na których bazuje dzisiejszy Internet [Czajkowski 2002,s. 485].
Najważniejsze novum polegałoby na tym, że przesyłane dane byłyby rozumiane nie tylko przez ludzi, ale również przez maszyny. „Rozumienie” należy interpretować w ten sposób, iż dane przekazywane byłyby w postaci, w której maszyna mogłaby powiązać ich znaczenia między sobą, a także rozpoznać ich kontekst [Berners-Lee 2007, dok. elektr.].
Będzie to możliwe dzięki odpowiedniemu zastosowaniu metadanych i ontologii.
Dlatego nie moge się zgodzić z Tobą Piotrze, że nie ma widocznej różnicy między Web 2.0 a 3.0, bo są kolosalne różnice w działaniu.
Zgadzam się, że Sematic Web to dopiero pieśń przyszłości, niemniej jednak prace nad nową generacją Internetu trwają i już można odnaleźć w sieci ciekawe przykłady.