Temat: Po co komu E-SBC?
Daniel Szwejkowski:
A czy ktoś może napisać coś co jest tematem dyskusji? Wiele mówicie, ale nic nie powiedzieliście. Ciągłe dyskusje kto jest lepszy a kto nie, gdzie to i tamto działa lepiej a gdzie gorzej. Jakies prywatne wycieczki. Oto POLSKA właśnie.
Danielu
twój posta jest tak samo bezstronny jak artykuł w GW :-) (co spowodowało, ze właśnie tu zamiesciłeś swoją pierwszą wypowiedź na GL? znajomość z p.Mariuszem?)
ponadto jak juz zabrałeś głos, to z przyzwoitości zmień sobie miejsce pracy i pokaż kogo obecnie reprezentujesz, bo nie nas od 2 lat (podobnie p.Mariusz jako "bezstronna" fundacja działa obecnie na rachunek Acnetu - tak wróble ćwierkają)
Jakub Klausa:
Panowie dystrybutorzy, spcjalizowane SBC na dzisiaj kosztują tyle, że zazwyczaj kupują je ludzie z wyższym wykształceniem - nie traktujcie swoich potencjalnych klientów jak idiotów.
tak jak zauważył kolega, ludzie są tu wykształceni więc umieją sobie doszukać w ogólnie dostępnych źródłach szczegółów; a z cenami znowu tak nie przesadzajmy bo mozna juz kupić małe urządzenia ESBC od 5 sesji w rozsądnej cenie
wracając do tematu - czym jest ESBC i po co?
dla tych co znają security chyba podobne pytanie moze pojawić sie przy Web Application Firewall - po co taki skoro jest już sieciowy? bo sieciowy zazwyczaj nie sprawdza protokołów warstwy aplikacyjnej (manipulacji w zapytaniach, ataków skryptowych, podmiany sesji i cookies, itd) a dodatkowo WAF ukrywa topologię serwisów, przyspiesza obsługę SSL i może też odpowiadać za obsługę wielu serwerów aplikacyjnych (opcja load balancera)
z SBC jest bardzo podobnie tylko tutaj jest mowa o protokołach komunikacyjnych (w przypadku SBC operatorskiego to nie tylko SIP czy H323 ale też SIGTRAN/SS7), których znowu firewall sieciowy nie musi kontrolować, choć te z dobrej półki też to robią (SIP i H323).
E-SBC czyli Enterprise SBC to odpowiednik operatorskiego ale przeznaczony do zastosowań w firmach, obecnie coraz bardziej skupiony na protokole SIP. Odpowiada z jednej strony za ochronę protokołu i ukrywa topologię przed intruzami, z drugiej odpowiada za zestawianie sesji (w tym obsługę NAT), translację i normalizację protokołów, a także zapewnienie jakości transmisji (obsługa QoS dla połączeń VoIP)
Gdzie wstawia sie? ma zastosowanie w DMZ (SBC to w zasadzie proxy), w internecie można znaleźć mnóstwo diagramów
z punktu widzenia małej firmy może to być zbytek, ale duże firmy (bo takie obecnie wdrażają Lynca jeśli już) oprócz kwestii niezawodności i jakości działania systemów VoIP, zwracają uwage także na bezpieczeństwo - z prostej przyczyny: wiarygodnosć i bezpieczeństwo danych są dla nich kluczowe i mają wiele do stracenia jeśli chodzi o wizerunek na rynku
nie jestem inżynierem ale widzę takowych wśród nas i mogą bardziej kompetentnie wypowiedzieć się od strony technicznej w temacie
pozdrawiam
MM