Jacek L.

Jacek L. Field Application
Engineer

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Witam wszystkich!

Ostatnio z powodzeniem udało mi się zintegrować oba rozwiązania, wprawdzie kosztowało mnie to wiele cierpliwości, ale opłaciło się i działa wybornie - kreowanie dowolnej ilości maszyn wirtualnych z Windows 7 korzystając z jednego vDisku zajmuje moment, a dostęp do nich po WAN i korzystając z HDX robi imponujące wrażenie, zarówno pod kątem wrażeń użytkownika i zużycia pasma od strony klienta, jak i obciążenia i wydajności od strony infrastruktury.

Jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany wymianą doświadczeń lub konfiguruje/planuje takie środowisko to zachęcam do dyskusji.

Pozdrawiam,
Jacek

P.S. Proszę nie traktujcie tego posta jako marketing, po prostu włożyłem w taką integrację wiele pracy i wiem, że jeśli kogoś z Was czeka taka droga, to może sobie zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, ponieważ w sieci nie ma jednego i spójnego źródła na ten temat.
Daniel Hanaj

Daniel Hanaj Sr Lab Systems
Engineer, Symantec

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Witam,
Temat bardzo mnie interesuje i planuje zrobic testowe wdrozenie podobnego rozwiazania w naszym biurze.
Gdzies wyczytalem ze integracja XenDesktop na platformie vSphere to spadek wydajnosci o ok 30% ale czytajac Twojego posta wdrozone przez Ciebie rozwiaznie smiga az milo. Chetnie podejme temat gdyz jak napisales wdrozenie tego kosztowalo wiele cierpliwosci i byc moze pewnych bledow moglbym uniknac.
Mam jednak pytanie odnosnie Provisioning VM. Czy jest to rozwiazanie podobne do VMware-owych linked clonow, tj wszystkie maszyny w grupie korzystaja z bazowego pliku vmdk a na poszczegolnych klonach tworzone sa tylko pliki delta?
Pozdrawiam Daniel.Daniel Hanaj edytował(a) ten post dnia 26.08.10 o godzinie 10:30
Marcin Rybak

Marcin Rybak Administrator

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Jacek L.:
Jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany wymianą doświadczeń lub konfiguruje/planuje takie środowisko to zachęcam do dyskusji.

o! a jeszcze wczoraj próbowałem wyskalować pod takie rozwiązanie platformę sprzętową.

Powiedz mi, jeśli to nie tajemnica, ile thinklientów Twoje rozwiązanie obsługuje i jakie wymagania sprzętowe były wystarczające. Co do utylizacji łącza - to widziałem conieco na youtube, ale warto byś również przytoczył - jaka przepustowość i co było "wąskim, a co "głębokim :)" gardłem" :)

z góry thx!Marcin Rybak edytował(a) ten post dnia 26.08.10 o godzinie 21:18
Jacek L.

Jacek L. Field Application
Engineer

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Do Daniel:

Środowisko stawiałem na vSphere 4u1 + XenDesktop 4 SP1 Enterprise. A propos provisioningu to z grubsza filozofie vmware i citrix są podobne, ja nie znam na tyle vmware, wiec krotko opisze provisioning citrix, a porównanie pozostawiam do oceny.

Citrix provisioning services bazuje na vdiskach, które:
- możemy utworzyć z maszyny fizycznej lub wirtualnej
- możemy streamować do maszyn fizycznych lub wirtualnych
- mogą zawierać o wiele większą gamę systemów operacyjnych niż jakiekolwiek oprogramowanie do wirtualizacji desktopów

- które mogą działać w 3 trybach:
-- private (r/w) - 1 vdisk -> 1 user
-- standard (r/o) - 1 vdisk -> n users
-- differential (r/o) - 1 vdisk -> n users

- private używamy kiedy robimy zmiany (update) w systemie lub użytkownik wymagający ;)
- standard - tu dochodzi cache na zmiany systemowe, może być odkładany na dowolnym share, dysku lub ramie końcówki (terminala/serwera). Po restarcie maszyny cache jest usuwany
- differential - jak wyżej, ale po restarcie cache nie jest kasowany

Samym PVS-em można robić cuda, ale odsyłam do efektownego filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=moIuHqIc-PQ
*Citrix parę lat temu kupił Ardence (ta nazwa pojawia się w filmiku)

Citrix PVS możemy używać w połączeniu z XenDesktop'em jak i niezależnie od niego

---------------------------------------

Do Marcina:

Pytanie podchwytliwe... ale odpowiem tak:

Potencjalny klient chce zamienić pecety na terminale i dalej korzystać z systemu, aplikacji, personalizacji, peryferiów lokalnie lub zdalnie. Musimy wiedzieć jakie ma/chce:
- systemy operacyjne
- aplikacje
- peryferia
- dostęp do desktopa: lan/wan
Dzięki temu możemy wybrać odpowiedni model terminala - tu trzeba być ostrożnym :)
Dalej będziemy mogli z grubsza naszkicować całą infrastrukturę i będziemy mogli obliczyć:
- ile przestrzeni dyskowej potrzebujemy na środowisko / vdiski, backupy itd.
- jaką macierz wybrać (znając już IOPS)
- jakie serwery (ilość procków i ramu) - można zapomnieć o memory balooning
- jeśli dostęp po wan to jakiś ssl vpn lub balancer

Oczywiście sizing robimy z zapasem ;)

Jasne jest, że nie ma uniwersalnej recepty na sizing, ale jak zrobi się to dobrze i z zapasem to nie ma wąskiego gardła, a w szczególności jeśli chodzi o sieć, bo tą Citrix bardzo opornie dociąża :)

Pozdrawiam!

Jacek

P.S. A jutro jadę stawiać znowu XenDesktop'a na vSphere - pewnie coś napiszę jak zahula
Daniel Hanaj

Daniel Hanaj Sr Lab Systems
Engineer, Symantec

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Dzieki za opis Citrix Provisioningu - w miedzyczasie poszukalem informacji na temat tej uslugi i rzeczywiscie sa pewne podobienstwa do Linked Clonow w vSphere. Z tego co piszesz to Provisioning Services ma znacznie wiecej opcji, gdyz mozesz taki vdisk zaaplikowac maszynie fizycznej badz wirtualnej (Linked Clones dzialaja tylko w oparciu o plik vmdk maszyny wirtualnej a klona mozna zorbic tez tylko jako maszyne wirtualna). Kolejna z fajnych opcji Provisioning Services jest trzymanie cache (w przypadku vmware sa to pliki delta) na innym datastore niz plik z oryginalnym vdiskiem. Wyobrazam sobie to w ten sposob ze np. glowny vdisk chodzi sobie na szybkim dysku SSD a cache trzymany jest na wolniejszych dyskach polaczonych w RAID. Linked Clones mozna utworzyc tylko i wylacznie na datastorze na ktorym trzymany jest golden image i to jest niewatpliwie minus tego rozwiazania.
Teraz pytanie odnosnie Twojej konfiguracji. Zakladam ze zintegrowales to w ten sposob ze utworzyles na vSphere zestaw maszyn wirtualnych bez dysku twardego. Taka maszyna bootujac sie po PXE zasysa sobie vDisk z provisioning serwera i na nim trzyma pliki cache. Na vDisku zainstalowane sa VMToolsy, ktore dynamicznie zarzadzaja pamiecia maszyn wirtualnych. vSphere natomiast zintegrowany jest z XENDesktopem ktory zarzadza wirtualnymi desktopami. Na Thin Clientach zainstalowany jest klient xendesktopa ktory laczy sie ze srodowiskiem w datacneter.
Czy w ten sposob to dziala?
A wracajac do odpowiedzi udzielonej Marcinowi i memory balooning. Rozumiem ze memory baloon jest wspierany w przypadku Twojej implementacji?
Pozdrawiam.Daniel Hanaj edytował(a) ten post dnia 03.09.10 o godzinie 15:56
Jacek L.

Jacek L. Field Application
Engineer

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Witaj,

Citrix Provisioning Services jest kombajnem sam w sobie i mimo, że pięknie integruje się z produktami Citrix'a - równie dobrze może działać niezależnie oraz w innych środowiskach.
Kwestia konfiguracji streamowania vDisk'ów zależy od nas, możemy:
1) w trybie "Standard" (r/o) korzystać z cache (kasowany po restarcie maszyny), który zapisywany jest:
- na serwerze PVS (czyli w dowolnym podmapowanym udziale lokalnym/sieciowym),
- na HDD/RAM końcówki (dodatkowo możemy go szyfrować)
2) w trybie differential cache jest odkładany jako delta w osobnych plikach (lokalizacja zależy od nas)

Streaming vDisk'ów doskonale się sprawdza w sieci SAN - dorzucając do tego load balancing serwera PVS oraz samych vDisk'ów (!!!) na pewno można go traktować jako produkt klasy enterprise.

Generalnie scenariusz, jaki opisałeś, działa w taki sposób, ale wachlarz możliwości jest dużo, dużo większy.

Sprawdzenie PVS nic nie kosztuje, polecam pobranie sobie evalki albo kontakt ze mną, będę wkrótce robił cykl warsztatów z tego narzędzia :)

A propos memory balooning, to to, co się dzieje pod spodem nie ma znaczenia dla PVS'a (no może poza przypadkiem szyfrowanej zawartości RAMu), ale generalnie raczej może ujemnie wpływać na wydajność (stabilność) streamowanych vDisk'ów - kwestia dłuższych testów :)

Pozdrawiam!!

Jacek

P.S. Implementacja powiodła się bez problemów, zauważyłem dużą poprawę w kwestii wydajności oraz komunikacji między XenDesktop + Provisioning a vCenter - tutaj testowałem świeższą wersję 4.0 Update 2, komponenty Citrix'a bez zmian.
Daniel Hanaj

Daniel Hanaj Sr Lab Systems
Engineer, Symantec

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Dzieki - pobralem wersje evaluacyjna i przy najblizszej mozliwosci potestuje ja troche.
Jestem rowniez zainteresowany cyklem warsztatow ktore zamierzasz przeprowadzic. Moge prosic o wiecej szczegolow, np daty, miejsca oraz osobe kontaktowa z ktora nalezaloby sie kontaktowac w sprawach organizacyjnych?
Dzieki i pozdrawiam.
Dominik Konczewski

Dominik Konczewski Senior Systems
Administrator

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

witam,
a ja chciałem się zapytać o całą zabawę od początku,
z samego początku myślałem, że proces wirtualizacji desktopów wygląda identycznie jak np. serwerów, tzn pobieram citrix xen center jako do serwera i na nim instaluję system operacyjny, a tu dowiaduję się, że do wirtualizacji desktopów proces opiera się o tego samego xen center'a na nim buduję maszynę, a klient -> pobieram online plugin ? tak ? (jest na stronie citrix'a)ale to chyba działa już na systemie operacyjnym,

generalnie chodzi mi o rozwiązanie w którym mam serwer wirtualizacji desktopów, a komputery jako klienty mają sieciówki z pxe no i po uruchomieniu ładują sobie jakiegoś thin klienta po pxe i łączą się z serwerem,

tylko pytanie jak to wykonać

a co do szkolenia czy warsztatów ja jestem jak najbardziej za, w razie czego proszę o informacje, bardzo mnie temat interesuje
Krzysztof W.

Krzysztof W. Technical Consultant

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Dominik Konczewski:
witam,
a ja chciałem się zapytać o całą zabawę od początku,
z samego początku myślałem, że proces wirtualizacji desktopów wygląda identycznie jak np. serwerów, tzn pobieram citrix xen center jako do serwera i na nim instaluję system operacyjny, a tu dowiaduję się, że do wirtualizacji desktopów proces opiera się o tego samego xen center'a na nim buduję maszynę, a klient -> pobieram online plugin ? tak ? (jest na stronie citrix'a)ale to chyba działa już na systemie operacyjnym,

XenCenter i XenServer to tylko Twoja infrastruktura (mozesz tez uzywac vSphere i vCenter) a agent albo online plugin jest instalowany na tzw end pointach.
Jednak pomiedzy jest duzo wiecej elementow ktore skladaja sie na calosc np. Desktop Delivery Controller, Data Collector, WebInterface, dodatkowo mozesz chciec zainstalowac Access Gateway dla zwiekszenie bezpieczenstwa polaczen z Internetu itd itd. Wszystko zalezy od tego co Twoja firma potrzebuje.
generalnie chodzi mi o rozwiązanie w którym mam serwer wirtualizacji desktopów, a komputery jako klienty mają sieciówki z pxe no i po uruchomieniu ładują sobie jakiegoś thin klienta po pxe i łączą się z serwerem,

tylko pytanie jak to wykonać

Jezeli patrzysz na rozwiazanie Citrix'a to Provisioning Server pozwolic Ci na uzywanie jednego obrazu dla wielu desktopow (vDisk)
a co do szkolenia czy warsztatów ja jestem jak najbardziej za, w razie czego proszę o informacje, bardzo mnie temat interesuje

Tutaj jest opis roznych technologii wirtualization desktopow i porownanie roznych platform (niestety nie najnowszych wersji produktow, tak wiec niektore funkcje mogly byc dodane), warte przeczytania
http://virtuall.nl/download-document/vdi-smackdown

Edit: Dodalem link:-)Krzysztof W. edytował(a) ten post dnia 01.10.10 o godzinie 15:26
Dominik Konczewski

Dominik Konczewski Senior Systems
Administrator

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

dziękuję za wyjaśnienie, chciałem ugryźć nieco temat wirtualizacji desktopów ogólnie.
Ogólnie rzecz biorąc chodzi mi o wprowadzenie u siebie tematu, kupuję maszynę która jest terminalem, taka bezdyskowa stawiam duży serwer powiedzmy 24-ro procesorowy z dołączaną macierzą powiedzmy IBM DS-3800 komputery klienty nie mają nawet dysków, bootują system poprzez PXE a wszystko jest trzymane na serwerze tylko sęk w tym, że nie mam jak zdobyć takich informacji.
ps. jak wygląda sytuacja co do licencji, bo ostatnio nasłuchałem się wielu sprzecznych informacji, chodzi o to żeby klient miał xp'ka oraz np. offisa 2007 oczywiście zwirtualizowanego i podobnież po stronie microsoftu jest z tym problem, dziwi mnie dlaczego. Może ktoś o tym słyszał ?
Krzysztof W.

Krzysztof W. Technical Consultant

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Dominik Konczewski:
dziękuję za wyjaśnienie, chciałem ugryźć nieco temat wirtualizacji desktopów ogólnie.
Ogólnie rzecz biorąc chodzi mi o wprowadzenie u siebie tematu, kupuję maszynę która jest terminalem, taka bezdyskowa stawiam duży serwer powiedzmy 24-ro procesorowy z dołączaną macierzą powiedzmy IBM DS-3800
W zaleznosci od Twojej sytuacji, proponowalbym jednak 2 serwery np 12 rdzeniowe.
komputery klienty nie mają nawet dysków, bootują system poprzez PXE a wszystko jest trzymane na serwerze tylko sęk w tym, że nie mam jak zdobyć takich informacji.
Mozesz to osiagnac przez zakup urzadzen zwanych thin client (google Ci pomoze w wyszukaniu wiecej info na ten temat) a na samym serwerze (albo serwerach!) instalujesz vSphere albo XenDesktop, do tego Desktop Delivery Controller (osobny VM, albo dwa dla dodania redundancji) w przypadku rozwiazania Citrixa albo View Connection Server w przypadku VMware. Do tego konsole do zadzadzania i jakis "front end" np Citrix Webinterface albo View Portal. To w duzym uproszczeniu, wiecej informacji na stronach producentow.
ps. jak wygląda sytuacja co do licencji, bo ostatnio nasłuchałem się wielu sprzecznych informacji, chodzi o to żeby klient miał xp'ka oraz np. offisa 2007 oczywiście zwirtualizowanego i podobnież po stronie microsoftu jest z tym problem, dziwi mnie dlaczego. Może ktoś o tym słyszał ?
Jezeli chodzi o licencje to potrzebujesz VECD. I tu w zaleznosci z jakiego urzadzenia laczysz sie do wirtualnego desktopa, jezeli z zainstalowanym Windows i z aktywnym SA (ok $50 rocznie) VECD jest zawarte w tej licencji bez dodatkowych oplat, jezeli natomiast laczysz sie z urzadzenie bez SA (np w Twoim przypadku thin client ) wtedy bedziesz musial poniesc koszt ok $100 rocznie (VECD zmienilo nazwe na VDA.
Poza tymi zmianami MS "pozwala" teraz uzytkownika na swobode laczenia sie z dowolnego komputera a nie tylko ze swojego glownego.
Andrzej F.

Andrzej F. Biznes Nawigator

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Citrix zapowiedzial już kolejną edycję XenDesktopa, która będzie mocno przebudowana!

„XenDesktop 5 trafi do sprzedaży w czwartym kwartale 2010 r. Sugerowana cena zaczyna się od 95 USD za użytkownika lub urządzenie za wersję z obsługą tylko VDI. Pełna wirtualizacja desktopów i aplikacji dostępna jest w edycjach Enterprise i Platinum, w cenie odpowiednio 225 USD i 350 USD.”

Vide http://www.brianmadden.com/blogs/brianmadden/archive/2...

BTW Polecam darmowe onlinowe szkolenie Citrix XenDesktop 5 Overview
http://citrixtraining.com/courses/course_view.cfm/cour...

Jeśli ktoś byłby zaintresownay udziałem w warsztatach w zakresie Citrix XenDesktop/XenApp (koniec listopada w Warszawie), to proszę o kontakt na priv.

Andrzej
Krzysztof W.

Krzysztof W. Technical Consultant

Temat: Provisioning VM XenDesktop4 na vSphere 4 update 1 -...

Jacek L.:
P.S. Proszę nie traktujcie tego posta jako marketing, po prostu włożyłem w taką integrację wiele pracy i wiem, że jeśli kogoś z Was czeka taka droga, to może sobie zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, ponieważ w sieci nie ma jednego i spójnego źródła na ten temat.

A teraz znowu migracja nas czeka do XenDesktop 5. Pisze "migracja" celowo bo upgrade'u nie bedzie ;-(

Następna dyskusja:

Problem w ESX3.5 update 2 -...




Wyślij zaproszenie do