Krzysztof Sorocki Tester
Temat: Diagram klas i liczebności asocjacji
Proszę o odpowiedź na kilka wątpliwości. Pytanie dotyczą kilku przykładowych diagramów znalezionych w książce lub sieci.PRZYKŁAD 1
W książce "UML w modelowaniu systemów informatycznych" jest oto taki rysunek:
Jak interpretować klasę AparatTelefoniczny na tym diagramie ?
Jeśli dla relacji Klient - AparatTelefoniczny pokazano, że jeden AparatTelefoniczny jest własnością jednego klienta to znaczy, że obiekt AparatTelefoniczny traktujemy jako konkretny egzemplarz telefonu z określonym numerem seryjnym. Zgadza się ?
Jeśli dla relacji AparatTelefoniczny-Salon firmowy pokazano, że jeden telefon jest sprzedawany w 1 lub więcej salonach to by znaczyło, że obiektu AparatTelefoniczny nie traktujemy jako konkretny egzemplarz tylko np. model aparatu (Nokia 3110).
Jak traktować zatem obiekt AparatTelefoniczny ? Jest to konkretny egzemplarz o konkretnym numerze seryjnym czy jest to po prostu rodzaj produktu (Nokia 3110).
Jeśli potraktujemy AparatTelefoniczny jako produkt Nokia 3310 to relacja Klient-AparatTelefoniczny powinna być oznaczona jako wiele do wielu (Nokie 3310 może mieć wielu klientów).
PRZYKŁAD 2
Tutaj relacja List-Odbiorca to kompozycja. Czyli jeden odbiorca może być adresatem jednego listu. Czy w tym przypadku nie powinna być relacja wiele do wielu ?
PRZYKŁAD 3
Przykład dotyczy biblioteki i relacji pomiędzy osobą wypożyczającą a książką.
Na poniższym diagramie widać, że Osoba pomoże wybożyczyć wiele książek a książka może być wypożyczona przez maksymalnie jedną osobę.
Rysunek 1
Do powyższego diagramu dopisany jest komentarz:
"...Ponieważ w naszym przypadku wypożyczenia nie są archiwizowane, więc fakt zwrotu książki jest rejestrowany poprzez usunięcie odpowiedniego powiązania będącego instancją asocjacji wypożyczyła pomiędzy obiektami klas Osoba i Egzemplarz książki."
i potem rozpatrywana jest inna sytuacja:
"Sytuacja ulegnie jednak zmianie, gdy do wymagań zostanie dodane następujące sformułowanie: "książki mogą być wypożyczane na okres trzech tygodni, wypożyczanie książek jest archiwizowane", co implikuje konieczność pamiętania zarówno daty wypożyczenia, jak i daty zwrotu."
Rysunek 2
I tu mam pytanie do rysunku nr 2. Czy z tych diagramów (2a i 2b) wynika, że w danym momencie książka może być wypożyczona przez maksymalnie jedną osobę ? Taką informacje niosły ze sobą diagramy na rusunku nr 1 ale nie ma ich na rysunku nr 2. Jak zatem pokazać, że wypożyczenia są archiwizowane oraz że w danym momencie książka może być wypożyczona przez maksymalnie jedną osobę ?Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.10.13 o godzinie 18:30