Przemek Sobieszczuk

Przemek Sobieszczuk Dyrektor Sprzedaży /
Pełnomocnik Zarządu
w OPITZ Consulti...

Temat: Oprogramowanie Transition Technologies w elektrowniach...

Wdorżenie ESS w elektrowniach jądrowych plasuje nasz sot w zupełnie innej klasie! Warto przeczytać poniżej:

---

O podpisaniu kolejnego kontraktu na dostawę i wdrożenie znanego w korporacjach energetycznych systemu integracji danych ESS - Enterprise Server System - poinformowała w komunikacie polska spółka Transition Technologies. Projekt obejmie wdrożenie ESS w elektrowniach jądrowych amerykańskiego koncernu energetycznego Duke Energy Corporation: McGuire Nuclear Station i Catawba Nuclear Station.

Dzięki współpracy Transition Technologies z Emerson Process Management (umowa licencyjna) polskie oprogramowanie Enterprise Server System oferowane jest w globalnej sieci sprzedaży i uzyskuje coraz większe uznanie klientów. Podpisany przez Transition Technologies kontrakt obejmuje integrację danych z systemów automatyki elektrowni jądrowych: McGuire Nuclear Station (2 200 MW, hrabstwo Mecklenburg, Północna Karolina) i Catawba Nuclear Station (2 258 MW, hrabstwo York, Południowa Karolina).

ESS stanowi wspólną platformę integracyjną, wizualizacji danych a także narzędzie middleware do zasilania systemów zarządzania produkcją oraz systemu ERP Duke Energy. System oprócz wspomnianych wyżej elektrowni jądrowych obejmuje w Północnej Karolinie sześć elektrowni węglowych: Allen, Belews Creek, Buck, Cliffside, Dan River, Marshall oraz dwie elektrownie gazowe: Rockingham i Lincoln a w Karolinie Południowej elektrownie węglowe Lee i Riverbend oraz gazową Mill Creek. Budowę systemu rozpoczęto w roku 2003 wdrożeniem w elektrowni Allen w Północnej Karolinie. Po wdrożeniu w McGuire Nuclear Stadion i Catawba Nuclear Station łącznie trzynaście elektrowni koncernu Duke Energy o mocy zainstalowanej 14 822 MW będzie wyposażonych w system firmy Transition Technologies. Wdrożenia w McGuire Nuclear Stadion i Catawba Nuclear Stadion to kolejne, po Nordostschweizerische Kraftwerke AG, wdrożenie oprogramowania Enterprise Server System w energetyce jądrowej.

Duke Energy jest jedną z bardziej znanych na rynku amerykańskim firm energetycznych, jej obroty w 2006 r. sięgnęły 15,2 miliarda USD. Firma zajmuje się wytwarzaniem i przesyłem energii oraz zarządzaniem różnymi źródłami energii. Koncern jest właścicielem lub zarządza jednostkami wytwórczymi o łącznej mocy przekraczającej 28 tys. MW w Ameryce Północnej i Łacińskiej. Duke Energy realizuje przesył i jest dystrybutorem energii elektrycznej dla prawie 4 milionów klientów w Karolinie Południowej i Północnej, Kentucky, Indiana i Ohio. Jest również detalicznym dostawcą gazu do prawie miliona klientów w Kentucky, Indiana i Ohio. Koncern zajmuje się przesyłem i magazynowaniem gazu ziemnego w USA i Kanadzie. Posiada największe naturalne magazyny gazu ziemnego w USA. Jest to również jeden z większych producentów i dystrybutor gazu NGL (jont venture z ConocoPhillips). Na środkowym zachodzie USA Duke Energy jest znaczącym dostawcą usług telekomunikacyjnych (w szczególności w Indiana, Kentucky i Ohio) oraz uznaną na rynku USA firmą obrotu nieruchomościami.

ESS (Enterprise Server System) to platforma integracyjna, wizualizacji danych i middleware specjalizowana w zastosowaniach dla koncernów energetycznych i przemysłowych. W Polsce wykorzystywana przez większość sektora dużych elektrowni zawodowych (Południowy Koncern Energetyczny, Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, Elektrownia Rybnik, Elektrownia Kozienice, Elektrownia Ostrołęka, BOT GiE) i inne zakłady przemysłowe (jak np. PGNiG Zakład Odazotowanie Gazu) jako nadrzędny system analizy danych i wspomagania kontroli procesów na poziomie korporacyjnym. Główne zalety to rozbudowana funkcjonalność systemu, otwartość interfejsów komunikacyjnych, elastyczność i wysoki stopień integracji z różnymi systemami (w Polsce także z systemami OSP, jak SOWE czy SMPP). ESS jest też często podstawowym systemem zasilającym hurtownie danych i systemy ERP (np. SAP) w dane produkcyjne. Na świecie wykorzystywany jest w ponad kilkudziesięciu wielkoskalowych instalacjach energetycznych, m.in. korporacjach energetycznych USA jak Xcel Energy, Ameren, Duke Energy, Wisconsin Electric Power, Constellation Energy Group, Dairyland Power, MidAmerican Energy, chemicznych jak Eastman Kodak czy systemach oczyszczalni ścieków jak np. Hampton Roads Sanitation District w Wirginii w USA. System ESS był także wdrożony w Korei (Korea Electric Power Co – elektrownia Dangjin) i Chinach (China Huadian Co – elektrownie Wangting i Guigang).