Anna Tekielska

Anna Tekielska starszy specjalista
GIS

Temat: GIS

Cześć Przemku,
w odpowiedzi na Twój mail zakładam nowy temat związany z Systemami Informacji Przestrzennej. GIS odnajduje się we wszystkich dziedzinach naszego życia np. w samorządzie i administracji, w zarządzaniu sieciami przesyłowymi,w ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym, w ochronie środowiska, w geodezji, w planowaniu (przestrzennym), w biznesie. W moim wydaniu GIS to: dane przestrzenne i metadane, bazy danych, pozyskiwanie danych, struktury danych, zagadnienia prawne związane z funkcjonowaniem informacji przestrzennej, aplikacje Desktop GIS (ArcGIS, GoCad, „open source”,), serwerów mapowych (WebGIS), aplikacji MobileGIS, standardy i interoperacyjność, inicjatywy UE, analizy przestrzenne, wdrożeń i projektów GIS. Część z tych zagadnień mam już za sobą reszta przede mną. Jeżeli chodzi o dzialalność Waszej firmy, to może zainteresuje Was poniższa konferencja, a może się na niej spotkamy ;)
http://www.cpi.com.pl/imprezy/2007/gwbs/index.php
Pozdrawiam i zapraszam GISowców.
Ireneusz F.

Ireneusz F. Dyrektor Handlowy
Region Północ -
Apator Elkomtech
oraz A...

Temat: GIS

Witam :)

Interesuję się troszeczkę tematem GIS i od blisko roku chodzę wokół niego. Za późno już by się brać za proste wdrażanie, bo rynek jest już podzielony, więc próbuję zainteresować odpowiednie osoby do stworzenia narzędzia dla GIS. Wiele projektów naszej firmy to strefa niszowa. Uważam, że również w GIS możemy znaleźć spokojne miejsce dla siebie. Drążę jeden temat, który może zaowocować takim miejscem, ale do tego jeszcze daleka droga. Jeżeli byśmy się do tego zbliżali, to zajdzie potrzeba doedukowania się. Mówię jednak bardziej o poziomie technicznym - format danych, interfejsy, itp. Nie wykluczam, że będzie trzeba wejść w porozumienie z jakimś dostawcą GIS, bo to pozwoli na pełne wsparcie - my damy wiedzą i doświadczenie, o które ciężko na rynku, a dostawca wsparcie w jej wykorzystaniu.
Jak nietrudno się jednak domyślić - nie mogę zdradzać szczegółów na otwartym forum. Zresztą tak w ogóle, jak coś powiem, to zapeszę, więc lepiej zamilknę ;) Odezwę się jak już wdrożymy coś obok GIS-u i przejdziemy do kolejnego etapu.Ireneusz F. edytował(a) ten post dnia 14.09.07 o godzinie 21:32
Andrzej C.

Andrzej C. Specjalista, ENERGA

Temat: GIS

Witam.
A dla mnie GIS, choć w swojej nazwie ma słowo system, jest, czy też powinien być, interfejsem. Skoro nastąpiła ewolucja od interfejsu tekstowego do graficznego, naturalnym wydaje się, że w systemach obok różnych gridów, wymyślnych kontrolek pojawi się, nazwijmy to umownie, kontrolka mapowa, co nie znaczy, że to, gdzie ta kontrolka będzie to akurat system GIS. GIS, na chwilę obecną, to uciążliwe gromadzenie danych (tu filozofia w większości systemów jest prosta – atrybut geometryczny + mnóstwo atrybutów alfanumerycznych, niekoniecznie obowiązkowych) i ich pokazywanie za pomocą mnóstwa styli. Do tego jakaś analityka przestrzenna, która z racji relacji geometrycznych rozszerza SQL.

Niemniej jednak firmy „gisowe” nie za bardzo potrafią wykorzystać zalety GIS. Brak w ich rozwiązaniach poważniej matematyki. Wyobraźmy sobie np. wskazywanie awarii w sieci energetycznej na podstawie zgłoszeń od klienta – to akurat jest w miarę proste, bo cała analiza „biegnie po kablu” i nie potrzeba do tego jakiś skomplikowanych obliczeń. Ale nie widziałem tego w Polsce, tzn. nie widziałem, by na podstawie kilku zgłoszeń niemalże półautomatycznie wprowadzonych do systemu, system wskazał z określonym prawdopodobieństwem, że została zerwana określona linia energetyczna. A już na pewno nie widziałem (teoretycznie owszem), by na podstawie danych zgromadzonych w GIS, sieć tak się poprzełączała, by było jak najmniej strat, lub by GIS wskazał, gdzie i co należy pobudować.

Oczywiście w dużej mierze systemów tych nie ma, bo trudno oczekiwać, że ktoś kupi coś takiego za niemałe pieniądze praktycznie tylko na jeden raz. Ale może kiedyś ….

Następna dyskusja:

GIS




Wyślij zaproszenie do