Przemek Sobieszczuk

Przemek Sobieszczuk Dyrektor Sprzedaży /
Pełnomocnik Zarządu
w OPITZ Consulti...

Temat: Airbus wybrał Łódź

Transition Technologies wygrywa milionowy kontrakt od producenta samolotów. Łódzki oddział będzie obsługiwał wszystkie kluczowe systemy informatyczne dla Airbusa.

Transition Technologies jest jednym z największych producentów oprogramowania dla rynku energii i gazu oraz branży motoryzacyjnej i lotniczej. W Łodzi firma ma jedno z trzech światowych centrów badawczo-rozwojowych. Tak zwane Poland Solution Center działa przy ul. Piotrkowskiej 60 i zatrudnia już 80 osób. Zamówienia na oprogramowanie składają tu m.in. Rolls Royce czy Volkswagen, ale największym klientem jest Airbus. To dla niego pracuje już czterdziestu łodzian. A będzie jeszcze więcej. - Producent samolotów jest tak zadowolony z łódzkich programistów, że zdecydował się z nami podpisać kontrakt na wyłączność. Tylko łodzianie będą pracować nad najważniejszymi systemami informatycznymi, które towarzyszą przez całe życie Airbusa, od planowania maszyny do jej zniszczenia - opowiada dyrektor Lis.

Łódzka firma wygrała nawet ze współpracującymi wcześniej z Airbusem rodzimymi firmami francuskimi.

Airbus ma w Europie trzy duże fabryki. Części produkowane są w Wielkiej Brytanii i Niemczech, a samolot w całość składany jest w Tuluzie. - We Francji bywamy najczęściej, bo właśnie tam mamy najwięcej pracy - opowiada Szymon Bartkowiak, pracownik łódzkiego oddziału.

Dzięki stworzonym przez łodzian symulacjom, inżynierowie Airbusa mogą sprawdzić, czy silniki działają efektywnie. Albo jak w nowym samolocie ustawić siedzenia by było wygodnie. - Airbus to także kilometry okablowania. Inżynierowie mogą na monitorze komputera zaplanować, gdzie je bezpiecznie w maszynie zamontować - dodaje Szymon.

W nowym zamówieniu programiści TT będą pracować nad oprogramowaniem wspomagającym wytwarzanie Airbusa A350 oraz A380 - dwupokładowego giganta, który zabiera 550 osób. - A my, dzięki zleceniu, od zaraz przyjmiemy 50 pracowników, a w przyszłym roku kolejnych 70. - opowiada dyrektor Lis. - Wtedy zespół będzie już liczył 200 osób.

Nie ukrywa, że o dobrego pracownika coraz trudniej. - Jest rywalizacja firm - przyznaje.

Pensje, które oferuje firma określa "średnimi rynkowymi w tej branży". - Naszym atutem są szkolenia - dodaje. Każdy pracownik przez pierwsze miesiące otrzymuje pakiet kursów z oprogramowania bazującego na popularnym języku java.

By zdobyć najlepszych absolwentów, firma rozpoczęła współpracę z Politechniką Łódzką, udostępniając jej własne oprogramowanie. Tym samym studenci mają dostęp do bardzo kosztownych programów, a firma może liczyć na dobrze przygotowanych potencjalnych pracowników.

Jak pracuje się w TT? Szymon w łódzkim oddziale spędza osiem godzin dziennie. - Nie więcej - zarzeka się. Ale często wyjeżdża. - Na początku nawet do 70 proc. czasu spędzałem w Tuluzie. Teraz tydzień jestem w Łodzi, tydzień we Francji - opowiada.

Częstotliwość wyjazdów zależy od pracownika. Raczej nie da się ich uniknąć, ale mogą być rzadkością. - A są i tacy, szczególnie młodzi ludzie, którzy cały czas chcą być w rozjazdach. Takie prośby też uwzględniamy - mówi dyrektor.

I nie ukrywa, że propozycji dalekich podróży nie braknie. - Planujemy wejść na rynek amerykański - zdradza. - Liczę, że kolejne projekty, które będziemy wykonywać, będą zlecone przez agencję NASA.

Sztuczna inteligencja

Firma Transition Technologies istnieje od 16 lat. Punktem zwrotnym w jej historii było stworzenie oprogramowania opartego na sieciach neuronowych. Imitują one działanie ludzkiego mózgu i dlatego nazywane są sztuczną inteligencją. Jak działają? Na przykład oprogramowanie ma nie dopuścić do przegrzewania kotła w elektrowni i inteligentnie sterować spalaniem tak, by powstawało jak najmniej zanieczyszczeń i szkodliwych związków. Rozwiązanie wdrożono dziesięć lat temu w elektrowni w Ostrołęce. Było to jedno z pierwszych światowych zastosowań sieci neuronowych w przemyśle energetycznym.

Źródło: Gazeta Wyborcza
http://www.gazetawyborcza.pl/1,82244,5071210.html

Pozdrawiam

P.Przemek Sobieszczuk edytował(a) ten post dnia 31.03.08 o godzinie 12:41