Andrzej Sobczak

Andrzej Sobczak Profesor, Szkoła
Główna Handlowa

Temat: Komentarze do TOGAF

Od kilku lat zajmuję się problematyką wdrażania architektury korporacyjnej. W swoje praktyce bazuję głównie na TOGAF’ie, ale staram się stosować go maksymalnie pragmatyczne, a nie dogmatyczne. Oznacza to, że wszędzie tam, gdzie istnieje taka konieczność dopasowuję go do potrzeb i specyfiki Klienta (obejmuje to zarówno terminologię, procesy, role, odpowiedzialności, jaki i produkty oraz metamodel). Jest to zresztą podejście rekomendowane przez twórcę TOGAF’a, czyli The Open Group.

Z drugiej jednak strony, wielu Klientów prosi o interpretację zawartości samej specyfikacji TOGAF, widząc w niej wartość, jako standardu de-facto w zakresie wdrażania architektury korporacyjnej. Przy okazji zwracają oni uwagę na fakt, iż jest ona napisana mało przyjaznym językiem (niestety muszę się z tym zgodzić).

Dlatego stwierdziłem, że ponieważ nie ma powszechnie dostępnego komentarza do TOGAF’a, warto jest rozpocząć przynajmniej cząstkową pracę w tym zakresie (inspiracją dla mnie były komentarze wydawane do ustaw). Oczywiście będzie to moje autorskie spojrzenie – dlatego będę wdzięczny za Państwa uwagi i komentarze.

Na początek zająłem się wybranymi zagadnieniami metamodelu zawartości (tj. logicznymi i fizycznymi komponentami w domenach: danych, aplikacji i technicznej):

Obrazek


Zapraszam do lektury: http://architekturakorporacyjna.pl/komentarze-do-togaf...
Roman F.

Roman F. Head of Group
Finance IT SC, IT
Program Manager

Temat: Komentarze do TOGAF

Witam Pana,

Faktyczynie, TOGAF jest napisany językiem trudnym o czym zdążyliśmy się przekonać podczas kilkumiesięcznej batalii z samym Glossary & Definitions, tłumacząc to na język polski. Conajmniej kilka elementów/definicji/zwrotów miało wieloznaczny charakter, były trudne do interpretacji i jeszcze trudniejsze do przetłumaczenia na język polski (czasme bezpośrednie tłumaczenie nie miało żadnego sensu).

Biorąc pod lupę 6 definicji przytoczonych i skomentowanych przez Pana w niniejszym artykule - chciałbym zwrócić uwagę, że w już w oficjalnym polskim tłumaczeniu - TOGAF® 9.1 Translation Glossary: English – Polish, Published May 2012 - oprócz definicji są podane przykłady, których celem jest wyjaśnienie tychże zagadnień.

Kolejne "przyjaźniejsze" wyjaśnienie/komentarze są przydatne i potrzebne bo ludzie mają tendencję do "nie"czytania takich dokumentów. Nie jestem jednak pewien czy istnieje potrzeba aby aż tak "łopatologicznie" wyjaśniać/komentować podstawy rzemiosła IT lub modelowania/analizy biznesowej. Rozróżnienie modelów koncepcyjnych/logicznych/fizycznych we wszystkich warstwach TOGAF'a to "must have" umiejętność architekta - a to jest pierwszy odbiorca TOGAF'a.

Nie wiem kto jest Pana klientem (proszącym o interpretację) i w jakiej domenie należy operować. Mam nadzieję, że nie pytają o to ludzie IT a raczej ktoś z szeroko pojętego "biznesu", z różnego szczebla - tutaj więc - nadmiar wyjaśnień/komentarzy nie zaszkodzi.

Pozdrawiam,
RF
Andrzej Sobczak

Andrzej Sobczak Profesor, Szkoła
Główna Handlowa

Temat: Komentarze do TOGAF

Witam,

Napiszę może zaskakującą rzecz [boję, się że zostanę przy okazji zlinczowany ;)].
Zauważyłem, że problemy z pewnym poziomem abstrakcyjnego myślenia mają "klasyczni" informatycy - tj. tacy, którzy przez lata zajmowali się programowaniem - i ich zdaniem rozróżnianie tych typów komponentów - jest niepotrzebnym "dęciem" tematu.

Ale od razu zaznaczam - nie można tego generalizować - każda organizacja i każda osoba jest inna (ma inne doświadczenia/podejście).

Pozdrawiam,
Andrzej Sobczak
Roman F.

Roman F. Head of Group
Finance IT SC, IT
Program Manager

Temat: Komentarze do TOGAF

Witam,

Zgadza się. Już gdzies indziej napisałem, że przeciętny pracownik organizacji/firmy nie rozróżnia pojęć proces, wymaganie czy zasada biznesowa a przeciętny informatyk ma problem z abstrakcją, koncepcją, logiką czy fizyką - czegokolowiek.

Dlatego między innymi rolą Architekta (EA) jest ciągła edukacja/coaching i promocja porządku w każdej z domen. Komentarze dla samych architektów moim zdaniem nie powinny być głównym elementem nabywania przez nich wiedzy i sami Architekci nie powinni być głównym ich odbiorca.

Domniemywam bowiem, że Architekt (a nawet aspirant na Architekta) po prostu musi znać to rzemiosło. Jeśli jest inaczej - nie powinniśmy mówić o poważnym przedsięwzięciu architektonnicznym.

Pozdrawiam,
RF
Andrzej Sobczak

Andrzej Sobczak Profesor, Szkoła
Główna Handlowa

Temat: Komentarze do TOGAF

W grudniu rozpocząłem cykl wpisów stanowiących mój autorski komentarz do TOGAFa. W pierwszym materiale podjąłem dyskusję nt. logicznych i fizycznych komponentów danych, aplikacji i technicznych. Teraz czas na architekturę biznesową.
Zapraszam do lektury: http://architekturakorporacyjna.pl/komentarze-do-togaf...

Następna dyskusja:

TOGAF 9 and ITIL V3 Two Fra...




Wyślij zaproszenie do