Łukasz K.

Łukasz K. PROJEKTANT - branża
telekomunikacyjna

Temat: zmiany w rozporządzeniu

Dzisiaj przeczytałem, że Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych budynków. Są też zmiany dotyczące telekomunikacji.
cytuję fragmenty komentarza do rozporządzenia:

Ad. pkt 7 – § 56
Wprowadzono istotny warunek, a mianowicie konieczność wyposażenia budynku w instalacje telekomunikacyjne oraz ochrony przed nielegalnym wykorzystaniem usług telekomunikacyjnych, świadczonych za pomocą tej instalacji. Usunięto także powołanie się na nieaktualne Polskie Normy.

Ad. pkt 39 – § 192
Dotychczasowe wymagania rozporządzenia w zakresie instalacji telekomunikacyjnej były, jak wykazała praktyka branżowa, niewystarczające z punktu widzenia jej zabezpieczenia przed nielegalnym dostępem i przestępczego korzystania przez osoby nieuprawnione z usług telekomunikacyjnych na koszt abonenta. Proponowane przepisy określają warunki mające na celu należyte zabezpieczenie instalacji przed powyższymi zagrożeniami.

Chętnie zapoznam się z waszymi opiniami do tych zmian.
Marek Powała

Marek Powała Kierownik Działu
Analiz, Polkomtel
S.A.

Temat: zmiany w rozporządzeniu

no ale czy rozporzadzenie konkretnie mowi co rozumie przez
"należyte" ?

Pozdrawiam, Marek

konto usunięte

Temat: zmiany w rozporządzeniu

Marek Powała:
no ale czy rozporzadzenie konkretnie mowi co rozumie przez
"należyte" ?

Tu pojawia się furtka na przekręty. Teraz, jeśli nastąpi bezprawne korzystanie z telekomunikacyjnej infrastruktury budynku, każdy deweloper będzie mógł się bronić tym, że w jego mniemaniu zabiezpieczenia były "należyte".

Niedokładne przepisy = luki prawne/martwe przepisy
Łukasz K.

Łukasz K. PROJEKTANT - branża
telekomunikacyjna

Temat: zmiany w rozporządzeniu

Poniżej już dokładne cytaty z rozporządzenia:

§ 56 otrzymuje brzmienie:
„§ 56. Budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek zamieszkania zbiorowego i budynek użyteczności publicznej powinien być wyposażony w instalację telekomunikacyjną, a w miarę potrzeby również w inne instalacje, takie jak: telewizji przemysłowej, sygnalizacji dzwonkowej lub domofonowej, w sposób umożliwiający zapewnienie ochrony instalacji przed dostępem osób nieuprawnionych.”;

§ 192 otrzymuje brzmienie:
„§ 192. 1. Instalację telekomunikacyjną budynku, o której mowa w § 56, stanowią elementy infrastruktury telekomunikacyjnej, w szczególności kable i przewody wraz z osprzętem instalacyjnym i urządzeniami telekomunikacyjnymi, począwszy od punktu połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną (przełącznica kablowa) lub od urządzenia systemu radiowego, do gniazda abonenckiego.
2. Połączenie sieci telekomunikacyjnej z instalacją telekomunikacyjną budynku powinno być usytuowane na pierwszej podziemnej lub pierwszej nadziemnej kondygnacji budynku, a w przypadku systemu radiowego – na jego najwyższej kondygnacji, w odrębnym pomieszczeniu lub szafce.
3. Główne ciągi instalacji telekomunikacyjnej powinny być prowadzone w wydzielonych kanałach lub szybach instalacyjnych poza mieszkaniami i lokalami użytkowymi oraz innymi pomieszczeniami, których sposób użytkowania może powodować przerwy lub zakłócenia przekazywanego sygnału.
4. Prowadzenie instalacji telekomunikacyjnej i rozmieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w budynku powinno zapewniać bezkolizyjność z innymi instalacjami w zakresie ich wzajemnego usytuowania i bezpieczeństwo osób korzystających z części wspólnych budynku.
5. Miejsce lub pomieszczenie przeznaczone na osprzęt i urządzenia instalacyjne powinno być łatwo dostępne dla obsługi technicznej i oznakowane w sposób jednoznacznie określający operatora sieci telekomunikacyjnej.
6. W instalacji telekomunikacyjnej należy zastosować urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej, a elementy instalacji wyprowadzone ponad dach połączyć z instalacją piorunochronną, o której mowa w § 184 ust. 3 lub bezpośrednio uziemić w przypadku braku instalacji piorunochronnej.”;

Najciekawszy jest punk 2 paragrafu 192. Jestem bardzo ciekaw jak będzie to wyglądało w praktyce, np. w biurowcu zajmowanym przez różne firmy, a każda będzie chciała do swojej serwerowni na swoim piętrze osobny kabelek od kilku różnych operatorów. Może teraz projekty instalacji telekomunikacyjnych nie będą traktowane po macoszemu.
Marek Powała

Marek Powała Kierownik Działu
Analiz, Polkomtel
S.A.

Temat: zmiany w rozporządzeniu

Szczerze powiedziawszy to oczekiwalem zalecen co do fizycznego dostepu do urzadzen typu skrzynie, szafy zamykane na takie czy inne zamki, zabezpieczenia przeciw-wypieciowe/wpieciowe gniazd itp.

A to co jest zacytowane to tylko informacja gdzie co nalezy zamontowac. Jak dla mnie to ktos napisal ustawe pod cos co jest oczywiste. Nikt przeciez nie montuje przelacznicy swiatlowodowej u kogos w lokalu tylko na klatce/piwnicy itp.

pozdrawiam
Marek

P.S. nie wiecie moze jak jest z siecia swiatlowodowa do mieszkania ? kiedys ktos w Brukseli chcial przepchnac jako standard swiatlowod plastikowy ale nie wiem czy mu sie udalo.
Bartosz Wróbel

Bartosz Wróbel Mój punkt widzenia
jest światłowodowy

Temat: zmiany w rozporządzeniu

A ja myślę że ta ustawa to spora sprawa, która wytworzy na rynku niezłe zamieszanie i parę nowych modeli biznesowych (dzierżawa / sprzedaż operatorom, etc) - FTTH łatwiej będzie wdrażać.

Co do plastików w FTTH to sam nie wiem, widzialem kilka prac na ten temat, kalkulowalem sobie to w lewo i prawo i nijak mi nie domyka się to w finansowaniu. W budynkach wielomieszkaniowych dodatkowo dochodzą aspekty czysto techniczne.

Myslę ze najbliższa przyszłość FTTH w blokach to systemy kabli łatwego dostepu.

konto usunięte

Temat: zmiany w rozporządzeniu

W świetle tego do czego dąży UKE /współdzielenie infrastruktury przez operatorów/ i trendów unijnych, czyli nacisku na sieci FTTx, te przepisy muszą być rozszerzone o bardziej szczegółowe wytyczne.Tutaj nie ma mowy np. o standardach sieci, a powinno być, gdyż instalacje w nowych budynkach powinny być jak najnowocześniejsze.Świat w dziedzinie instalacji szerokopasmowych bardzo szybko nam ucieka, modernizacja starej sieci jest bardzo kosztowna, więc źle będzie gdy developer interpretując te przepisy korzystnie dla siebie zainstaluje najtańszą sieć.Myślę,że te przepisy sprecyzuje przygotowywana ustawa "telekomunikacyjna".
Przepisy te są bardzo potrzebne.Wystarczy wejść do jakiegoś bloku i popatrzeć na pajęczynę sieci różnych usługodawców. Idealnym by było, aby w budynku istniała tylko jedna sieć współdzielona przez wszystkich operatorów, administrowana jednak przez jeden niezależny podmiot opłacany przez operatorów stosunkowo do wykorzystania, lub przez użytkowników.

konto usunięte

Temat: zmiany w rozporządzeniu

Trochę dodatkowego info tutaj http://www.techbox.pl/index.php?option=com_content&vie...
W temacie to istotne właściwie tylko to co mówiła Pani A. Streżyńska i M. Gaj.

Wypowiedzi Kołodziejskiego bardziej jako dowcip. Typowy przykład niewłaściwy człowiek na niewłaściwym miejscu.

konto usunięte

Temat: zmiany w rozporządzeniu

witam,

z tymi światłowodami do domu to bym trochę odwołał się do prawa, szczególnie regulacji EU. W chwili obecnej w EU nikt nie kwapi się do projektu FTTH, jeśli robi, to tylko pilotażowo.
Każdy z operatorów boi się regulacji tzw unbundlingu, który nie dotyczy jeszcze światłowodów. Operator wybuduje światłowody ,a regulator powie np za 2 lata : ok, to teraz "użycz" to innemu. Tak więc wszystko w rekach regulatora (nie tylko polskiego), bo operatorzy chętni poszli by w fiber, ze względu na VASy które mozna zaoferować.

pozdr,
Tomek
PS powyzsze nie ma zastosowania do krajów azjatyckich :)

Następna dyskusja:

Ek - kolejne niedopatrzenie...




Wyślij zaproszenie do