Temat: W roku 2014 przyrost FTTH prześcignie DSL - wierzyć czy nie?
Piotr C.:
Spójrz na obecnie oferowane rozwiązania IPTV i powiedz, jaka jest ich przewaga nad możliwościami oferowanymi przez HFC?
Tylko bierz pod uwagę realne funkcjonalności, czyli te, które zostały uruchomione i działają na więcej niż kilkudziesięciu klientach?
Drugą sprawą są koszty. Jaki jest obecnie koszt najprostszego settopbox'a IPTV a jaki takiego dla kablówek?
"Masz pan rację i nie masz pan racji".
Przykład z JAMBOXa, a więc jak najbardziej realny, sprzedawalny i
działający u dość sporej (choć nie masowej) liczbie klientów w 30 miastach Polski. Patrz
http://jambox.pl
- STB pod IPTV są już niewiele droższe niż te pod HFC. Powiedzmy, że 60-90$ w porównaniu z 40-60$.
- STB pod IPTV nie mają jednolitego standardu (coś jak MHP) i do
kazdego należy dołożyć jeszcze z 10-30$ za oprogramowanie dostawcy rozwiązania, ale zawsze mogą one więcej niż głupie STB
kablówek, co w najlepszym przypadku EPG wyświetlić potrafią.
- Co mogą więcej? przeglądarka HTML, jakaś JAVA, ... niby nic, ale na tym buduje się aplikacje. W JAMBOX są już proste gry sieciowe, przeglądarka PICASA, dostęp do wybranych z YouTuba, uruchomione są różne warianty produktów VOD, .... i wiele, wiele
innych.
- technologia IPTV jest z definicji dwukierunkowa, więc takie usługi jak zamawianie pakietów dodatkowych on-line i prawdziwe, pełne VOD w dostępie transakcyjnym to do zrobienia pikuś.
- w zasadzie każdy STB-IPTV jest MPEG-4 i ma port HDMI a więc 1080i nie jest żadnym problemem. W JAMBOX nie ma żadnego rozróżnienia na produkty HD i nieHD - w pakiecie podstawowym jest kilka kanałów HD. W kablówce zrobienie tego wymaga gimnastykowania się bo albo wpinasz STB-DVB-C do stojącego obok modemu DOSCIS albo wsadzasz do tego STB chipy DOCISowe - tak problem, tak drożej.
- wdrożenie nowych, dziwnych usług - np. full TimeShift - robi się tylko instalując serwery w headencie, a w kablu? No coż - są STB z dyskiem ale to nie to samo, bo ile na tym dysku możesz nagrać?
- właśnie koszt wdrażania nowych usług będzie tym, co będzie operatorów przekonywać. Oczywiście nie operatorów typu CyfrowyPolsat, gdzie strategią jest wciskanie najtańszego chłamu - ale operatorów szukających nowych obszarów. Prawie w każdym STB-IPTV jest Linux, Ethernet i port USB. Czujesz ten power! Do USB możesz tak wiele rzeczy podłączyć i oferować usługi: wideotelefon, wideoGaduGadu na telewizorze, rzucanie i składowanie zdjęć wprost z aparatu.... tylko wymyślać, choć w STB jest słaby procek i PeCeta się z tego nie zrobi.
* * * * *
Musze jednak przyznać, że problemem jest sieć. DVB-C wdraża się na dobrze działającej sieci kablowej, którą budują i utrzymują Cześki (bo od Cześków się tu zaczeło), sieci pod IPTV to albo ETTH albo FTTH, przy czym to pierwsze wymaga staranności zarówno w kablach (szkło do budynku) jak i w warstwie urządzeń L2/L3.
* * * *
Więcej będę o tym opowiadał w ramach kolejnego spotkania PLNOG
http://plnog.pl/spotkanie-3-wrzesien/
Kto chce, może posłuchać co mówiłem rok temu w wykładzie pt. "Szokujące doświadczenia z wdrażania sieci IPTV w sieciach polskich operatorów" - materiał wideo jest tu:
http://plnog.pl/spotkanie-2008/materialy/
W.
Wojciech Apel edytował(a) ten post dnia 15.08.09 o godzinie 15:06