Przemysław Kuc

Przemysław Kuc Sales Manager, TP
EmiTel

Temat: Kierunki

Proszę o spostrzeżanie i przemyślenia co bedzie dalej??
Obecnie widzimy wszechobecną konwergencję usług.
Los GSM na najblizsze lata jest jasny a co z tel stacjonarną, czy faktycznie zostanie wyparta przez mobioność??

Co się dzieje na świecie i jak transforamcja przebiega w "inteligentnych" państwach?

----------jakie usługi i na czym są uruchamiane---------

Zapraszam do dyskusji


Marcin Zabłocki

Marcin Zabłocki Customer support
team leader

Temat: Kierunki

Na porządny 4play przyjdzie jeszcze trochę powalczyć, więc póki co dla telefonii stacjonarnej zostało jeszcze trochę miejsca w postacji triple play. I to jeszcze się utrzyma przez jakiś czas. Mobilni nie będą jeszcze dość długo w stanie dostarczyć takiego pasma.
Tomasz Mrowiec

Tomasz Mrowiec .:entrepreneur:.

Temat: Kierunki

Tak naprawde nie chodzi o medium. Konsumentów mało obchodzi czy uzywają GSM, CDMA, UMTS, WiMAX, WiFi czy DSL. Chodzi zawsze o jedno - USŁUGA. Jezeli ktos oczekuje uslug mobilnych, to wybierze takie rozwiazania, w przeciwnym wypadku zadowoli sie kablem. Jedyną przewagą radia, jest mobilność, ewentualnie nomadyczność. Zgadzam się również z tym, że radio jest ograniczone, więc raczej 3play a tym bardziej 4play na radiu, to jeszcze marzenia.
Marcin Zabłocki

Marcin Zabłocki Customer support
team leader

Temat: Kierunki

Usługi mobilne powoli, ale nieubłaganie zbliżają się do przepustowości oferowanych na tradycyjnej miedzi.
Samo komorkowe HSDPA potrafi pociągnąć 3,5 megabita, a w WiMAX (czysto teoretycznie i PtP - 70 megabitów na dystansie ponad 100Km). Oczywiście do końcowego użytkownika tyle się nie dostarczy i pewnie jest to coś około 10Mb/s przy multipoint (ale najlepiej jak by się wypowiedział ktoś o mikrofalówkach ma większe pojęcie).
Dlatego konkurencja będzie rosła coraz szybciej i szybciej. Rozwiązaniem pewnie będzie FTTx, ale koszty instalacji przekraczają póki co granice opłacalności.
Tomasz Mrowiec

Tomasz Mrowiec .:entrepreneur:.

Temat: Kierunki

70Mb na WiMAXie - tak jezeli bierzemy pod uwagę przepustowość calej stacji bazowej, co do 100km to w cuda nie wierze, to jeszcze nie standard 802.20. Na dzien dzisiejszy urządzenia klienckie WiMAX proponują nam przepustowości okolo 12Mb DL i 8Mb UL. Jednak zwroc uwage jak sytuacja wygladala z 802.11. Na poczatku 1Mb, następnie 11, 54, teraz 108, standard 802.11n ma obsługiwać 540Mb (offtopic: co lepsze, to podobno jeszcze QoS). Wierze, iz podobnie sprawa bedzie miala miejsce z WiMAXem. Bedac w Listopadzie w Samsungu ogladalem i testowalem ich system WiBro (wg Samsunga - mobilny WiMAX). Sam Samsung zapowiadal zwiekszenie przepustowosci swoich stacji do ponad 100Mb w najblizszym roku. Jednak to co zapowiadaja producenci, a to, jak faktycznie plan jest wdrazany, to dwie rozne rzeczy. Wiec niestety kabel na dzien dzisiejszy goruje jezeli chodzi o transmisje danych taka jak IPTV, ktora na dzien dzisiejszy wymaga jednak sporego pasma.
Marcin Zabłocki

Marcin Zabłocki Customer support
team leader

Temat: Kierunki

No właśnie... kilka latek i... kabelki powoli przestaną być potrzebne w zastosowaniach last mile. Wiadomo, że z anteną to różne cuda dziać się mogą, pogoda ma wpływ... kabel jednak trzeba przeciąć, przegryźć albo zrobić z nim inne dziwne rzeczy :)

Czyli co, kable to nam się jeszcze przydadzą... Po za tym cały czas zostaje FTTx... brzmi pięknie ... 10 gigabitow do budynku, i gigabitowy port w każdym domu.

A tak swoją drogą, to chyba znak naszych czasów... myślisz o *telefonii* masz na myśli transmisję danych... w sumie, to... z telefonu jak sobie przypomnę to mało korzystam. To znaczy, korzystam, ale to aparat IP... hmm... to ja jestem taki zboczony, czy świat?


Marcin Zabłocki edytował(a) ten post dnia 18.12.06 o godzinie 23:58
Tomasz Mrowiec

Tomasz Mrowiec .:entrepreneur:.

Temat: Kierunki

Najwspanialsze w tym wszystkim (przynajmniej dla mnie) jest to, ze coraz wiecej uslug jest opartych o protokol IP. Mamy IPphony, IPTV i pare innych ciekawych IPuslug. Osobiscie jestem przekonany o zwyciestwie VoIP nad tradycyjnymi liniami telefonicznymi w przyszlosci. Dosc ciekawa sytuacja ma miejsce wlasnie w polaczeniu technologii VoIP i WiMAX, co wiecej uslugi glosowe w technologii WiMAX przybraly nawet swoja nazwe VoWiMAX (Voice over WiMAX). Jak wiadomo jedna z cech WiMAXa jest obsluga QoS, jeden z nich (Continous Grant) zostal zreszta dedykowany do obslugi glosu. Idac dalej w rozwoju uslug glosowych z uzyciem VoIPa, izraelska firma Alvarion (zreszta lider w produkcji urzadzen WiMAX) opracowal specjalny protokol DRAP (Dynamic Resources Allocation Protocol) ktory mowiac w skrocie, alokuje pasmo dynamicznie, w momencie podniesienia sluchawki. Wiec jak widac uslugi oparte o IP maja coraz wiecej wlasnych rozwiazan, a to oznacza ze kiedys bedziemy mogli zastapic kilka kabli w domu, jednym sygnalem internetowym i przez niego odbierac subskrybowane uslugi.
Ewolucja jest cudowna :)
Marcin Zabłocki

Marcin Zabłocki Customer support
team leader

Temat: Kierunki

Ha, nie zapominaj o pełnym roamingu w 802.16e i 802.20 :)
I utrzymanie sygnału nawet przy prędkości 250km/h.
Tomasz Mrowiec

Tomasz Mrowiec .:entrepreneur:.

Temat: Kierunki

Marcin Z.:Ha, nie zapominaj o pełnym roamingu w 802.16e i 802.20 :)
I utrzymanie sygnału nawet przy prędkości 250km/h.


Jak na razie trwaja prace nad utrzymaniem stablinego sygnalu przy predkosci 60km/h. Jak to osiagna to juz bedzie z czego sie cieszyc.
Marcin Zabłocki

Marcin Zabłocki Customer support
team leader

Temat: Kierunki

Powiedzmy sobie szczerze - już jest z czego się cieszyć.
Nigdy wcześniej technologia nie rozwijała się tak szybko.
Bartosz Wróbel

Bartosz Wróbel Mój punkt widzenia
jest światłowodowy

Temat: Kierunki

Przyszłość i to najbliższa to inwestycje w infrastrukture. Kablową głównie...UMTS, TriplePlay to pasmo pasmo pasmo....a łącza nawet światłowodowe zaczynają się operatorom kurczyć. Mnie to akurat cieszy ;) Odpowiedzia będą sieci światłowodowe różnych operatorów, sieci FTTx i nowi gracze na rynku telekomunikacyjnym (w miastach).

Kto będzie nowy? Miasta (społki miejskie), PECe, wodociągi, coraz silniejsi operatorzy ISP. Zauważyć można silne zmiany w samej ofercie dotychczasowych operatorów: Telekomy oferują Internet ale i pomału dostęp do TV, CATV oferują i Internet ale i usługi VOIP... silni ISP oferowali Internet zaczynaja VOIPY za niedługo wejda w TV (ktoś w końcu rozwiąże problem dostępu do treści). To znak naszych czasów i ciesze sie że mam okazje widzieć tę przemianę.

Dla fanów radia: tych technologii nie da sie ominąc, będą współistnieć z kablami. Światłowodowymi kablami. Także w ostatniej mili.

P.S. Mam tylko nadzieje że w końcu budowanie telekomunikacji w miastach zyska jakiś ład i kierunek...Teraz wcale nie rzadko jest tak że operatorzy budują po tej samej trasie i to krótko po sobie...
Tomasz Mrowiec

Tomasz Mrowiec .:entrepreneur:.

Temat: Kierunki

Zgadzam sie czeka nas szybki rozwoj w najblizszym czasie, tego wrecz oczekuje rynek. Szkło jest przyszłością, jednak radio będzie zawsze istnieć. Po pierwsze mobilność, po drugie na terenach słabo zurbanizowanych nikt nie ułoży światłowodu, bo tam nawet miedź mało który operator chce położyć.
Marcin Zabłocki

Marcin Zabłocki Customer support
team leader

Temat: Kierunki

Oczywiście, że radio będzie istnieć. Więcej nawet, będzie coraz bardziej obecne.
Światłowód czy miedź, to spore koszty, a jeżeli można pokryć obszar kilkunastu kilometrów siecią bezprzewodową (choćby WiMAX), to te koszty autmatycznie są mniejsze. Wzrost prędkości w sieciach bezprzewodowych jest gigantyczny. Już w tej chwili można na dystansie kilkuset metrów - kilometra można zestawić, bez gigantycznych problemów, bezprzewodowo gigabit. Szkło będzie zawsze lepsze, zawsze więcej upchnie się na szkle niż na radiu. Pozostaje oczywiście kwestia kosztów... :/


Marcin Zabłocki edytował(a) ten post dnia 19.12.06 o godzinie 22:25

konto usunięte

Temat: Kierunki

Na dzisiaj WiMax to jeszcze bajka na przyszłość. Mówię bajka dlatego że producenci jak to oni obiecują a życie życiem. Stacja bazowa na sektor ma około 20Mb gdzie bez LOS działa na około 1-1,5 kilometra a z LOS na jakieś 6-7. Mówię o miastach. Dane z życia wzięte z tzw. 1-szej ręki. Terminale wewnętrzne bez dodatkowych anten są tak na prawdę dopiero testowane, niby już jakieś 1-sze sztuki są ale zawsze coś tam jeszcze podczas testów nie działa tak jak należy.

Powiem Wam że gdy zapowiadano WiMax byłem jego ogromnym zwolennikiem ale z czasem gdy już się nim pobawiłem to mój zapał z tygodnia na tydzień słabł a dzisiaj jest na poziomie średnio umiarkowanym. WiMax na obecnym etapie rozwoju tej technologii często nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym od innych technologii radiowych point-multipoint.

Co do światłowodów to niedługo staniemy w Polsce przed sporym kryzysem. Światłowody na prawdę się kończą i to w zatrważającym tempie. Budowa Lambd jest strasznie droga i często ciężko jest ocenić w jakich relacjach warto jednak zaryzykować z taką inwestycją.

Moim zdaniem konwergencja, 3Play czy 4Play są przesądzone i właściwie już za chwilkę będziemy z nich korzystać lub już korzystamy. O wiele ciekawsze wydają się mniej nagłośnione projekty takie np jak kupno routera wifi (konkretnego producenta) które automatycznie dołącza nas do sieci wszystkich innych użytkowników tego sprzętu i pozwala na korzystanie z netu który jest dzięki nim rozprowadzany. Klient dostaje dostęp do zawsze aktualnych map lokalizacji gdzie ma net za free. I to może okazać się przyszłością która urwie operatorom kawał rynku a nam da poczucie "niezależności".

Ale z jednym na pewno się zgodzę - kable jeszcze długo będą nieodłącznym elementem telekomunikacji. Wszelkie technologie komórkowe pomimo tego że ostatnio bardzo nadgoniły to jeszcze są daleko w tyle. Fajne w nich są na razie tylko i wyłącznie obietnice na przyszłość. No bo jak inaczej możemy określić ofertę komórkową na internet gdzie mamy max przepływność 1,8 Mb i to w skali kraju prawie nigdzie nie mamy do niej dostępu a po ściągnięciu np. 4 filmów musimy płacić za dodatkowy transfer. Tu jest proste zderzenie komórkowego 1,8 Mb/s i 3Gb limitu np. z Neostradą 2Mb i 35Gb transferu.

Pozdrawiam
Tomasz Mrowiec

Tomasz Mrowiec .:entrepreneur:.

Temat: Kierunki

Oj... Panie Mateuszu, z niedowierzaniem czytalem Pana wypowiedzi :(
Wiem ze Exatel dysponuje ogolnopolskimi czestotliwosciami do obsugi technologii WiMAX, zapraszam wiec na poludnie do nas do firmy, z przyjemnoscia przedstawie nasze rozwiazania.

A wiec, kilka faktow (z autopsji)...

Zasieg WiMAX'a jest w ogromnym stopniu uzalezniony od miejsca usytuowania stacji bazowej jak i od samego sprzetu wykorzystanego do budowy. Na dzien dzisiejszy mozemy zapomniec o interoperatywnosci, wiec trzeba sie zdecydowac na jednego komplementarnego dostawce rozwiazan WiMAX.

Budowa sieci WiMAX Poludnie (pierwszej komercyjnej sieci WiMAX w Polsce) oparta jest o sprzet firmy Alvarion. Anteny stacji bazowych umieszczone sa na wysokich obiektach, tj: kominy miejskich elektorcieplowni, czy maszty osadzone w górach (specyfika naszej lokalizacji, gdyz siec znajduje sie w gorach).

Zasiegi, bo to chyba kazdego najbardziej interesuje. Przy zachowaniu srodowiska NLOS, prawidlowe oszacowanie zasiegu jest niemozliwe. W tym przypadku wszystko zalezy od najblizszego otoczenia anten nadawczych. NLOS switnie zachowuje sie w miastach, gdzie syganl odbija sie od budynkow, najgorsza okolica dla srodowiska NLOS to np. przedmiescia, jest to spowodowane rozmywaniem sygnalu przez drzewa. Zasieg w takim srodowisku mozna tylko oszacowac z duza granica bledu. Jednak 1-1,5km jako maksymalny zasieg, to zbytnio zanizona wartosc. Prosze mi uwierzyc na slowo, ale mamy klientow ktorzy znajduja sie czasami w odleglosci nawet 10km od stacji bazowej i przy braku widocznosci optycznej z naszymi antenami odbieraja nasz sygnal. Sama wartosc odleglosci, przy ktorej na 90% uzyskamy stabilny sygnal w srodowisku NLOS oceniam na 5km. W przypadku srodowiska LOS, oszacowanie sily syganalu nie jest juz takie trudne. Przeprowadzajac badania w sieci WiMAX Południe, nasi technicy uzyskiwali stabilny sygnal na nawet 30km w oddaleniu od stacji nadawczych. Natomiast przy zachowaniu widocznosci optycznej na 90% zlapiemy sygnal na odleglosci 20km.

Lecz podkreslam jeszcze raz, wszystko zalezy od dobrego planowania, zarowno lokalizacji jak i wyboru sprzetu do obslugi sieci. Wyniki o jakich wspominal Pan Mateusz sa wiarygodne, o ile wykorzystywany byl np. Airspan jako dostawca stacji bazowych, a lokalizacją anten byly jakies kilkupietrowe budynki. Anteny nadawcze w sieci WiMAX Poludnie znajduja sie zawsze grubo ponad 100 metrów nad poziomem miasta, a sprzet do obslugi sieci dostarcza firma Alvarion (moja mala sugestia jest taka, ze sa to najlepsze rozwiazania, jezeli chodzi o sprzet WiMAX dostepny na rynku).

1~2km to zasieg jaki szacuje dla mobilnego WiMAX'a czyli standardu 802.16e, ale to i tak duzo. O ile dobrze kojarze to UMTS moze sie poszczycic kilkusetmetrowym zasięgiem (prosze mnie poprawic jezeli sie myle, bo nie jestem specjalista od sieci komorkowych). Wiec 1~2km zasiegu mobilnego WIMAXa, to i tak sukces.

Na koniec, uwazam ze technologia ta zawojuje swiat, jednak do tego czasu musimy poczekac jeszcze 2~3 lata. Po pierwsze brak interoperatywnosci, po drugie jeszcze zbyt wysokie ceny sprzetu. Zagrozeniem dla WiMAXa moze byc jedynie standard 802.20, nad ktorym juz trwaja prace.

konto usunięte

Temat: Kierunki

Panie Tomaszu każdy z nas mówi o przypadkach, które zna.

Exatel jak ogólnie wiadomo ma w tym momencie 2 instalacje WiMax - w Krakowie i Warszawie. Są to instalacje pilotażowe. 1,5 km o którym wspomniałem to odległość w której jest pewność, że w sytuacji NLOS sygnał na pewno dotrze. I jeszcze jeden bardzo ważny element którego wcześniej nie wymieniłem a ma tu ogromne znaczenie. Im większy zasięg stacji tym mniejsza przepływność którą można zaoferować klientom. W naszym przypadku jak widać wysyłanie sygnału w warunkach NLOS na duże odległości (większe niż wspomniane 1,5km - a może trochę więcej) nie ma sensu gdyż powoduje znaczne zmniejszenie możliwości całej stacji. Po drugie w dużych miastach wystarczy, że klient jest np. na parterze, w okolicach parku i po drugiej stronie budynku i zaczynają się kłopoty. Żeby było jasne, to że powodzenie podłączenia nie jest pewne nie oznacza, że nie może się udać. To kwestia mocy stacji którą chcemy przeznaczyć na konkretnego klienta. A takie decyzje wynikają wprost z rachunku opłacalności takiego przedsięwzięcia.
Warunki w których SferaNET buduje swoją sieć a warunki w których stacje bazowe ma Exatel znacznie się różnią. Nasze instalacje mieszczą się na budynkach (nie za wysokich) w centrach największych polskich miast. Są to instalacje testowe dlatego lokalizacje niekoniecznie są najlepsze. Stąd zapewne ich dalekie od optymalnych "osiągi".

Reasumując - myślę że prawda o technologii WiMax leży gdzieś po środku i bardzo dużo zależy od tego jak zaplanujemy sieć i w jakich warunkach będzie działać.
Błędem z mojej strony było opisanie przypadku Exatel w mniejszym lub większym przybliżeniu bez uszczegółowienia casu naszych instalacji pilotażowych. Rzeczywiście można było po mojej wypowiedzi odnieść wrażenie że moje przykłady to cała prawda o WiMax. Dziękuję za sprostowanie i na koniec przychylam się jak najbardziej do Pańskiej wypowiedzi że: "Lecz podkreslam jeszcze raz, wszystko zalezy od dobrego planowania, zarowno lokalizacji jak i wyboru sprzetu do obslugi sieci."


Mateusz Aleksander Górecki edytował(a) ten post dnia 08.01.07 o godzinie 12:01

konto usunięte

Temat: Kierunki

Mateusz Aleksander G.: WiMax na obecnym etapie rozwoju tej technologii często nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym od innych technologii radiowych point-multipoint.


Fakt, nie wyróżnia się bardzo, ale chyba nie o to chodziło twórcom tego standardu.
Główną siłą, która spowodowała rozwój standardu nie była chęć stworzenia nowej, cudownej technologii, gdyż wszystkie funkcjonalności standardu 802.16-2004 istniały już wcześniej, a spowodowanie spadku cen. I to już się stało!

Obserwując rynek z pozycji producenta, doskonale widzę co jest największą przeszkodą w spadku cen terminali i myślę że jeszcze kilka miesięcy, i ceny zaczną mocno spadać.


Piotr C. edytował(a) ten post dnia 09.01.07 o godzinie 16:16

konto usunięte

Temat: Kierunki

Tomasz M.:
Wyniki o jakich wspominal Pan Mateusz sa wiarygodne, o ile wykorzystywany byl np. Airspan jako dostawca stacji bazowych, a lokalizacją anten byly jakies kilkupietrowe budynki. Anteny nadawcze w sieci WiMAX Poludnie znajduja sie zawsze grubo ponad 100 metrów nad poziomem miasta, a sprzet do obslugi sieci dostarcza firma Alvarion (moja mala sugestia jest taka, ze sa to najlepsze rozwiazania, jezeli chodzi o sprzet WiMAX dostepny na rynku).


Panie Tomaszu, nie wypada chyba tak bardzo reklamować tutaj oferowanego przez siebie sprzętu?

Reprezentuję firmę konkurencyjną zarówno w stosunku do reprezentowanego przez Pana Alvariona, jak i AirSpan'a, jednakże prosiłbym bardzo by podparł Pan swoją tezę jakimikolwiek obliczeniami lub też danymi z pomiarów.
Tomasz Mrowiec

Tomasz Mrowiec .:entrepreneur:.

Temat: Kierunki

Piotr C.:

Panie Tomaszu, nie wypada chyba tak bardzo reklamować tutaj oferowanego przez siebie sprzętu?

Reprezentuję firmę konkurencyjną zarówno w stosunku do reprezentowanego przez Pana Alvariona, jak i AirSpan'a, jednakże prosiłbym bardzo by podparł Pan swoją tezę jakimikolwiek obliczeniami lub też danymi z pomiarów.


Panie Piotrze,

Po pierwsze, ciesze sie że dołączył do rozmowy przedstawiciel z drugiej strony kurtyny, czyli producent sprzętu.

Po drugie, forum służy do otwartych dyskusji i takie tutaj prowadzimy, proszę więc nie oskarżać mnie o kryptoreklamę. Jak najbardziej możemy ograniczyć dyskuje do stopnia dyplomatycznego, jednak co to wtedy będzie za forum? Natomiast zdradzam tyle, na ile pozwala mi tajemnica firmy i jej doswiadczen.

Po trzecie, reklamuje sprzęt który sprawdziłem i jestem z niego zadowolony. Co więcej, nie zamykamy się na jednego dostawcę, szukając wciąż ciekawych rozwiązań. Jednak kilka miesięcy temu gdy mój współpracownik zwrócił się do Pańskiej firmy z prośbą o przetestowanie sprzętu e!MAX, takiej możliwości nie uzyskał. Może więc właśnie teraz dzięki temu forum doprowadzimy do takich testów u nas w firmie - czego osobiście sobie życzę i zapraszam do współpracy.


Tomasz Mrowiec edytował(a) ten post dnia 09.01.07 o godzinie 20:56
Marcin Zabłocki

Marcin Zabłocki Customer support
team leader

Temat: Kierunki

Tak Offtopic:

Może ja na prawdę za długo siedzę w sieci, ale jakoś nie mogę się przyzwyczaić do form "pan/pani" w szczególności jeżeli chodzi o fora. Nieodłącznie kojarzy mi się to ze schodzeniem rozmowy na nieprzyjemny tor.

Ja rozumiem, że chodzi o biznesowe sprawy i tak dalej, między innymi po to jest GL, ale można by tak trochę luźniej dyskutować ;-)


Marcin Zabłocki edytował(a) ten post dnia 10.01.07 o godzinie 00:00



Wyślij zaproszenie do