Temat: Obliczenie wartości prognostycznej dla stężenia białka.

Witam. Mam za zadanie obliczyć wartość prognostyczną stężenia pewnego białka u niektórych pacjentów. W zbiorze danych mam dużą ilość obserwacji (dane kliniczne) + stosunkowo dużo zmiennych różnego rodzaju. Szczerze mówiąc nie jestem biostatystykiem, ale z pewnych przyczyn jestem zobowiązany zrobić coś takiego. Czy ktoś wyjaśni mi o co chodzi z tą wartością prognostyczną? Czy to jest po prostu wartość zmiennej zależnej (stężenie białka) przewidywana przez model regresji w oparciu o wartości zmiennych niezależnych (danych klinicznych)? Ktoś z was liczył może kiedyś coś takiego?

Nie mam problemów z budowaniem modeli, po prostu nie wiem, czym jest "wartość prognostyczna" w tym kontekście.

Z góry dzięki za pomoc.Paweł Sopel edytował(a) ten post dnia 25.06.11 o godzinie 16:14

Temat: Obliczenie wartości prognostycznej dla stężenia białka.

Masz określić, jak dobrym predyktorem jest owo stężenie w konkretnym zagadnieniu. Musisz jednak doprecyzować, czego ktoś się spodziewa, bo różne są podejścia. To mogą być różne odsetki (predykcja dodatnia PPV, predykcja ujemna NPV), czułość, swoistość, AUC pod ROC. Wszystko to, co mówi o jakości predyktora do przewidywania stanów, w najprostszym przypadku klasyfikacji "chory/zdrowy". Czasem zaś trzeba podać wartość tego stężenia, która najlepiej "odcina" - weźmiesz to z krzywej ROC. Ciebie raczej interesować będzie predykcja dodatnia (PPV).

Abyś wiedział, czego się spodziewać, przykładowy zapis, z jakim możesz się spotkać: Wykreślając krzywą ROC wykazano, że stężenie markera równe X ug/dL było związane z największą czułością (74%) i swoistością (70%) metody przy wartości predykcyjnej dodatniej 88% i wartości predykcyjnej ujemnej – 62%.

Oczywiście może się zdarzyć, że ów parametr w modelu będzie nieistotny, jeśli występuje w interakcjach z innymi parametrami, ale lekarze się nim posługują (istotność kliniczna, istotność statystyczna w konkretnej analizie). Dlatego lepiej dowiedz się, jak te inne parametry wpływają na wartość prognostyczną tego stężenia. I jak ona ma być mierzona.Adrian Olszewski edytował(a) ten post dnia 25.06.11 o godzinie 17:32



Wyślij zaproszenie do